Kıyafet yönetmeliğine sert tepki!

Kıyafet yönetmeliğine sert tepki!

Özgür Eğitim-Sen Midyat Temsilciliği, okullarda tek tip kıyafet zorunluluğunu ortadan kaldıran yönetmeliğe tepki gösterdi.

A+A-

Özgür Eğitim-Sen Midyat Temsilcisi Abdulhakim Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, okullarda gelecek yıl uygulamaya konulacak olan kılık kıyafet yönetmeliğine karşı olduklarını söyledi.

Yine bir dayatma ile karşı karşıya olduklarını öne süren Şahin, “Bu hafta başında resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren MEB’e bağlı okulların Kılık Kıyafet Yönetmeliği özgürlükçü müdür? Yoksa yasakçı mı?” diye sordu.

“KUR’AN-I KERİM’İN EMİRLERİNE RİAYET EDİLMİYOR”
Yayımlanan yönetmelik ile tek tip üniforma giyme zorunluluğunun kaldırılmış gibi göründüğünü, aslında yıllardır muallâkta bulunan okullarda başörtüsü takma sorununun içinden çıkılmaz bir hal aldığını belirten Şahin, açıklamada şunları söyledi:

“Bu yönetmelikte ‘kız öğrenciler imam hatip ortaokulu ve liseleri ile çok programlı liselerin imam hatip programlarında tüm derslerde, diğer ortaokul ve liselerde ise seçmeli Kur’an-ı Kerim derslerinde başlarını örtebilirler’ denmiştir. Aynı yönetmeliğin bir başka bölümünde ise açıkça ‘okul içinde baş açık olur’ denmiştir. Bu iki cümle yönetmelikteki çarpıklıklar göstermektedir. Birincisinde Kur’an-ı Kerim dinleme ve okumda uyulması gereken adap ve usule dikkat çekilirken, Kur’an-ı Kerim de geçen yasaklar göz ardı edilmiştir. Yani Kur’an-ı Kerim’e saygı var ama emirlerine riayet etme yok.”

“İMAM HATİPLERE RUHBAN MUAMELESİ”
 İmam Hatip Lisesi öğrencilerine ruhban muamelesi yapıldığını ileri süren Şahin, “Diğer bir çelişki ise imam hatip lisesi öğrencilerine ruhban muamelesi yapılmasıdır. Burada şu husus gözden kaçmıştır. İslam dininde ruhban sınıfı da yoktur, dini kisve de yoktur. İmam hatip liselerine giden kız çocukları gibi diğer okullara giden kız çocukları da Müslüman’dır. Sanırız bu gerçek hiçbir Müslüman tarafından reddedilmez. Yoksa bu yönetmelik Müslüman olmayanlarca mı hazırlandı? Çünkü İmam hatiplilere yani dini temsil eden sınıfa başörtüsünün serbest diğerlerine yasak olması İslam’ı değil Hıristiyanlık teolojisini hatırlatmaktadır. MEB tarafından başörtülü öğrencilere ruhban muamelesi yapılırken diğer bütün öğrencilere ise dini hayat-kamusal alan ayrımı yapması dayatılmaktadır. Buradan biz şunu anlıyoruz. MEB laiklik ilkesini yanlış anlamıştır.” şeklinde konuştu.

AK PARTİ BEKLENTİLERİ BOŞA ÇIKARDI”
Bu yönetmelik ileri demokrasi iddiasının çürüdüğünü söyleyen Abdulhakim Şahin, “Demokrasimiz için geriye atılmış bir adım olmuştur. 10. Yılını dolduran AK Parti hükümeti beklentileri boşa çıkarmıştır. Çoğu başörtüsü takan kendi destekçilerini ve üyelerini hayal kırıklığına uğratmıştır. Milli Eğitim Bakanlığını ve AK Parti hükümetini inancımıza ve kimliğimize yönelik yasakçı ve dayatmacı adımlar atmaması için uyarıyoruz. Başörtüsüne yasak getiren ve devrim kanunlarını anımsatan bu yönetmeliğin geri çekilmesini, başörtüsünün sadece imam hatip liseleri için değil tüm öğrenci, öğretmen, idareci ve tüm çalışanlar için serbest olmasını istiyoruz.” diye konuştu.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum