Kitap Okuma Aşkı

Kitap Okuma Aşkı

Mardin'in Midyat İlçesinde, Aziz Önen Kız Anadolu Lisesi'nde 'Okuma kültürünü geliştirmek' amacıyla başlatılan kitap okuma projesi başarıyla devam ediyor.

A+A-

Koronavirüs Pandemisi nedeniyle uzun süre okuldan uzak kalan öğrencileri için yeni öğretim yılında ‘Öğrenci-Öğretmen Bütün Okul Okuyoruz’ projesini hayata geçiren Aziz Önen Kız Anadolu Lisesi, kitap okuma seferberliği başlattı. Okulda eğitim öğretim gören 9, 10, 11 ve 12. sınıflardaki 600 öğrenci için başlatılan proje kapsamında idareci, öğretmen ve öğrenciler her hafta okulda bir ders saatinde birlikte kitap okuyorlar.

Her hafta bir kitap bitiren ve özetini de sınıfta öğretmenleriyle paylaşan öğrenciler, bu proje sayesinde kitap okuma alışkanlığı kazanırken, boş zamanlarında da internet, telefon ve televizyon başından uzaklaşıyorlar. yapılan bu çalışma ile okuyan, araştıran ve okuduğunu anlayıp yorumlama kabiliyetleri gelişen öğrencilerin derslerindeki başarılarının da arttırılması hedefleniyor.

'KİTAP OKUMA, BİR DERS AYIRACAK KADAR MÜHİM'

Etkinlik hakkında açıklamada bulunan Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Yusuf Kaya, "Okulumuzda okuma etkinliği gerçekleştiriyoruz. İlk önce bir okuyoruz. Öğrenci diyor ki 'Benim öğretmenim okuyor'. Daha sonra biz öğrencilerle beraber bir kitap belirliyoruz. O kitabı önce beraber okuyoruz. o kitabı beraber okuduktan sonra o kitap üzerine konuşuyoruz. Peki bunu niçin yapıyoruz? bunu hem kendilerini, zihinlerini, ruh dünyalarını, dünyayı, geleceği, hatta geçmişi anlamaları için yapıyoruz bu etkinliği. Bilindiği üzere ÖSYM yaptığı TYT ve AYT sınavlarında öğrencilerden okuduğunu anlamasını istiyor. Okuduğunu anlama sadece Türkçe dersi için değil, Matematik için, matematik problemini anlamak içinde, fizik sorusunu anlamak içinde geçerli. Biz bunu özellikle 9. sınıflarımızda başlatıyoruz. hatta bu işe bir ders saatimizi ayırıyoruz. Bir ders saati ayırmamızın sebebi ise, evet bu kitap okuma işi önemli. Bu kitap okuma bir ders ayıracak kadar mühim bir konu. dolayısıyla biz okumanın önemini okuyarak öğrenciye aktarıyoruz bu etkinliklerle" dedi.

'ÇOK MUTLUYUM KİTAP OKUMAKTAN'

Okuma etkinliğine katılan 9. sınıf öğrencisi Nazlı Doğan, "Çok mutluyum kitap okumaktan. mesela eskiden çok kitap okumak istemiyordum, ama şimdi hocalar bize kitapları sevdirdiği için çok kitap okumak istiyorum, yazmak istiyorum. İnsanlara da, çocuklara da kitap okumayı tavsiye ediyorum" dedi.

'ÖĞRETMENLERİM KİTAPLARI BANA SEVDİRDİ'

9. sınıf öğrencisi Senem Atay da, "Kitap okuma etkinliği benim için çok faydalı oldu. Çünkü hem zihnimiz açılıyor hem de okuduğumuz zaman bir çok yeni kelime öğreniyoruz. hatta bilmediğimiz kelimeleri da araştırarak bu kelimelerin manasını da öğreniyoruz. Aslında ben kitap okuyordum, ama hani liseye gelince öğretmenlerim kitapları biraz daha bana sevdirdi ve kitaplara karşı sevgim arttığı için okuyasım daha çok geliyor artık" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.