Kılıçdaroğlu: Büyükanıt da yargılansın

Kılıçdaroğlu: Büyükanıt da yargılansın

CHP lideri, bir diğer eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın da ’e-muhtıra’ nedeniyle yargılanması gerektiğini söyledi.

A+A-

 

CHP lideri, emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın da e-muhtıra'dan dolayı yargılanması gerektiğini, ama yargılanamadığını belirterek, Başbakan Erdoğan'ın 'O görüşme bizim aramızda sırdır. O sırlar benimle mezara gidecek' dediği sırlar için 'Eğer yargılanırsa Dolmabahçe görüşmesini de öğreniriz' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, emekli Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un tutuklandığı davanın konusu olan 'İnternet Andıcı'nı doğru bulmadığını, demokrasilerde hükümeti yıkmaya dönük böyle bir girişimin varlığından söz edilemeyeceğini açıkladı.

Kılıçdaroğlu, emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın da e-muhtıra'dan dolayı yargılanması gerektiğini tekrarlayarak, 'Ama Dolmabahçe, Büyükanıt'ın dokunulmazlığıdır' diye konuştu.

CHP Milletvekili Aydın Ayaydın'ın davetinde medya kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle bir araya gelen Kılıçdaroğlu, güncel konulara ilişkin soruları cevapladı.

Başbuğ konusundaki itirazlarının 'yargılanması' olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, 'İtirazımız; devletin bütün sırlarını bilen kişinin terörist diye suçlanması, Anayasa açıkken, Yüce Divan yerine Özel Yetkili Mahkeme'de yargılanmasınadır. Terörist diye suçladığınız anda tüm iddianame boşa çıkıyor' dedi.

SIR GÖRÜŞME
Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın da e-muhtıra'dan dolayı 'hukukun üstünlüğü' kuralına göre yargılanması gerektiği görüşünü tekrarlayan Kılıçdaroğlu, 'Ama Dolmabahçe, Büyükanıt'ın dokunulmazlığıdır' dedi. 27 Nisan e-muhtırasından bir hafta sonra 4 Mayıs 2007'de Başbakan Erdoğan'la dönemin Genelkurmay Başkanı Büyükanıt arasında Dolmabahçe'deki Başbakanlık çalışma ofisinde yapılan görüşme sır kalmıştı. CHP lideri, 'Suç değilse zaten mesele yok. Eğer yargılanırsa, Dolmabahçe görüşmesini de öğreniriz' dedi.

'ONAYLAR' AÇIKLANSIN
Kılıçdaroğlu, MGK Siyaset Belgesi'nde 'iç tehdit' olarak belirlenen bir konunun, doğrudan 'asker'e gittiğini, yapılacaklar bir belgeye dönüştükten sonra da Başbakan onayına sunulduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu, bu konuda 'emekli bir asker'in 'Başbakan onayını gözümle gördüm' dediğini aktardıktan sonra şu soruyu yöneltti: 'Niye çıkıp açıkça söylemiyorsunuz, bunun altında imza var diye?'
Uludere'de hükümetin sıkıştığı için CHP'yi suçladığını söyleyen Kılıçdaroğlu, Gülyazı köyüne bakanlarının gidemediğini, Başbakan'ın kendisine teşekkür etmesi gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu şöyle dedi:
'Hakkari Valisi 'İyi ki geldiniz, bir başka partinin daha olduğunu gösterdiniz' dedi. Hasip Kaplan diyorlar. E Hasip Kaplan Şırnak vekili. Kaplan'a 'Senin burada ne işin vardı' mı diyeceğim?'

FEZLEKELİK KONUŞMA
'Adil yargılamayı etkilediği' iddiasıyla hakkında hazırlanan fezleke için 'sürpriz olmadı' diyen CHP lideri, 'Hatta daha önce bile bekliyordum diyeyim. Vekillerin soru önergelerinin bile iddianamelere konulduğu bir ortamda, benim konuşmam haydi haydi fezleke konusu olur. Benim merak ettiğim, acaba ilgili yargıçların benimle ilgili savcılığa bir şikayeti oldu mu?'
Parti içi muhaliflerin harekete geçtiği dönemde böyle bir fezlekenin 'siyaseten işine yarayıp yaramadığı' sorusuna Kılıçdaroğlu şu karşılığı verdi: 'Onu zaman gösterir. Eğrilerin doğruların görülmesi açısından yararlı. Ben hiçbir zaman 'tüzük kurultayı yapalım' diyenleri muhalif hareket olarak görmedim. Ama şunu da söylüyorum. Bana zarar verebilirsiniz ama partime hayır.'

Andıç süreci nasıl işliyor?
Kılıçdaroğlu'na 'emekli bir askerin' aktardığı bilgi notlarına göre 'Milli Güvenlik Siyaset Belgesi' (MGSB) kapsamında Genelkurmay'da Askeri Planlama süreci şöyle işliyor:
- MGSB, Milli Güvenlik Genel Sekreterliği'nce hazırlanır. Bakanlar Kurulu'nda kabul edilir. İç ve dış tehdit tanımlanır, buna göre TSK'nın görevleri belirlenir.
- TÜMAS (Türkiye'nin Milli Askeri Stratejisi): MGSB esaslarına göre Genelkurmay Başkanlığı'nca hazırlanır, Başbakan onaylar.
- ANDIÇ, MGSB ve TÜMAS esaslarına göre hazırlanacak plan hakkında kaynakları ve hareket tarzlarını ortaya koyar. Emir değildir, yayımlanmaz sadece emir almak için hazırlanır. Andıç hazırlandığında MGSB ve TÜMAS'ta irtica tehdit midir? Kim imzalamıştır? Açıklanmalıdır.

ANDIÇ ile Komutan'dan alınan direktife göre:
- Planlama direktifi,
- Eylem Planı,-Harekat planı vb. dokümanlar hazırlanır.'

GÜL’ÜN GÖREV SÜRESİ
CHP lideri, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresini 7 yıl olarak düzenleyen tasarının Anayasa'ya aykırı olduğunu ve bu haliyle yasalaşırsa Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklerini kaydetti.

"DOKUNULMAZLIKLAR KALKMAZ"
Bu arada TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, CHP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması yönündeki başvurularını değerlendirdi.

Kuzu, hukuk, anayasa, yasa ve TBMM İçtüzüğünde böyle bir başvuru yönteminin olmadığını ifade ederek, milletvekilinin, ''dokunulmazlığımı kaldırın'' demesi için hakkında fezleke düzenlenmesi gerektiğini belirterek, TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonunda 17 CHP milletvekili hakkında dosya bulunduğunu, ancak bunların ''dokunulmazlığımı kaldırın'' istemiyle dilekçe verebileceğini anlattı.

Milletvekillerinin bu talebi, Meclis Başkanlığına değil, hazırlık komisyonu oluşturduklarında yapabileceklerini ifade eden Kuzu, o zaman milletvekillerinin savunma bağlamında yazılı veya sözlü olarak taleplerini dile getirebileceklerini hatırlattı.

''Başka bir yöntem yok. Kılıçdaroğlu için özel muamele yapamayız'' diyen Kuzu, İçtüzükte milletvekilinin tek taraflı beyanı ile dokunulmazlığının kaldırılmadığını hatırlatarak, yasama dokunulmazlığının kamu düzeninden dolayı milletvekillerine verilen bir hak olduğunu, mahkemelerin bağımsızlığı, üniversitelerin özerkliği gibi olduğunu söyledi.

"ŞOV HAREKETİ"
Kuzu, Kılıçdaroğlu ve CHP'li milletvekillerinin talebinin ''şov hareketi'' olduğunu belirterek, ''Yapılan; parti içindeki bir takım tartışmalara yönelik, kongre hedefli bir çıkıştır. Başka türlü düşünemiyorum. Böyle bir uygulama hiçbir zaman olmadı. Başka ülkelerde de olduğunu duymadım. Geçmişte CHP'li bir milletvekili konuyu AİHM'e de götürdü ama kaybetti. Parti içinde hukukçuları var, onlara sormuyorlar mı? Dostlar alışverişte görsün. Yapacak hiçbir şey yok'' diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.