Kılıç: Kürt sorunu silah ve kanla çözülmez

Kılıç: Kürt sorunu silah ve kanla çözülmez

Kılıç, Bölgede yaşanan sorunların silahla ve kanla çözülemeyeceğini söyledi.

A+A-

Halkın Sesi Partisi (HAS) Midyat İlçe Başkanı Salih Kılıç, “Her ne kadar Türkiye’de demokratik zemin arzu ettiğimiz bir seviyede değilse bile silahla ve şiddetle sorunların çözülemeyeceği konusundaki görüşümüz öteden beri nettir” dedi.

Bölgede yaşanan sorunların silahla ve kanla çözülemeyeceğini söyleyen Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin acılı günler yaşadığını ve olayların toplumu derinden sarstığını vurguladı.

Türkiye’de yaşayan insanların, barış ve kardeşlik içinde bir arada yaşama umuduna sarılma hayalleri kurarken, yıllardır süren acı ve gözyaşlarına yenilerinin eklenmesinin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade eden Kılıç, artık gökyüzünde füzelerin değil, çocukların ellerinde süzülen uçurtmaları görmek istediklerini belirtti.

SİLAHLA BU İŞ ÇÖZÜLMEZ’

Türkiye’deki temel meselelerin silahla, şiddetle çözülemeyeceği görüşünde olduklarını kaydeden Kılıç, “Biz birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde mutlu yarınlar görmek istiyoruz. Bizden sonrakilere de mutlu ve huzurlu yarınlar bırakmak istiyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu bu elim durumun sona ermesini umut ediyoruz.” diye konuştu.

Kılıç, “Silahın, şiddetin, insanların ölümüne yol açan yöntemlerin sonlanmasını talep ediyoruz. Bunları siyaseten de meşru görmüyoruz. Türkiye’deki Kürt meselesini, esaslı bir demokrasi, insan hakları eksikliği, özgürlük ve adalet meselesi eksikliği olduğunu düşünüyoruz. Bilindiği gibi yaklaşık 30 yıldır devam eden bu karşılıklı ölme ve öldürme süreci hiç kimseye hiçbir fayda sağlamamıştır. Bu süre zarfında ölen yaklaşık 40 bin insanımız ve bu uğurda harcanan milyarlarca dolar para hem toplum dayanışmasına hem de ekonomik kalkınmamıza büyük darbeler vurmuştur. Bu sorun hepimizin ortak sorunudur. Bu sorunu çözebilmemiz için hepimizin ortak hareket etmesi lazım” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum