Kaymakamlıktan yoksul öğrencilere burs

Kaymakamlıktan yoksul öğrencilere burs

Midyat Kaymakamlığı, Geçici Köy Korucuları (GKK) ile maddi olanakları zayıf olan ailelerin üniversitede okuyan çocuklarına karşılıksız eğitim bursu verecek.

A+A-
Midyat Kaymakamlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) kanalıyla, Midyat’ta ikamet eden Geçici Köy Korucuları (GKK) ile maddi olanakları zayıf olan ailelerin şehir dışında ki üniversitelerde öğrenim gören çocuklarına karşılıksız eğitim bursu verecek.
 
Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, konuyla ilgili olarak, gayretlerinin ve imkânlarının çok büyük bir kısmını eğitim için harcadıklarını, bu konudaki yardımlarının artarak devam edeceğini belirtti. 
 
Geçici Köy Korucularına pozitif bir ayrımcılık yaparak, çocuklarına burs desteği sağlama kararı aldıklarını söyleyen Bingöl, “Geçici Köy Korucuları’nın bizlere verdiği hizmetin karşılığı kesinlikle aldıkları ücretle doğru orantılı değil. Bize, bölgemize gerçekten asayiş ve güvenlik yönünden gerçekten ciddi bir katkı sağlıyorlar. Devletimize ve güvenlik güçlerimize verdikleri bu desteklerinden dolayı bizlerde Midyat’ta her zaman kendimizi rahat hissediyoruz. Bizlerde kendi imkânlarımız çerçevesinde korucularımıza pozitif bir ayrımcılık yaparak, çocuklarına iki dönem şeklinde burs desteği sağlama kararı aldık. Onlarda en azından bu para ile defter ve kitap ihtiyaçlarını karşılarlar. Bu desteğimizi bu yıl ve önümüzdeki yıl devam ettireceğiz” dedi. 
 
Gençlere kendilerini iyi yetiştirmeleri tavsiyesinde bulunan Bingöl, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Bu desteğe ihtiyacı olan gençlerimiz topluma karşı sorumluluk taşıyorlar. Bu desteğimiz çocuklarımızın çaresizliklerine bir dirhem de olsa katkı sağlarsa çok mutlu olurum. Gençlerimizden isteğimiz üniversitedeyken kendilerini yetiştirmeleridir. Gençken, bu yaşlardayken ne öğrenilirse,  insan kendini nasıl yetiştirirse geleceğe de o kadar güçlü bir şekilde çıkılıyor. Hem bulundukları alan itibariyle hem de Türkiye ve Dünya kültürünü tanımak adına muhakkak okumaları gerekiyor. Bulundukları ortamda bilgi ve beceri olarak arkadaşlarından ayrıcalıklı olmaları gerekiyor. Bu çok zor değil. Üniversitelerde gençlerin kendilerini yetiştirebilecek olağanüstü imkânlar var. Yeter ki öğrenci bulunduğu şehirde alternatifsiz kalmadan o süreyi iyi değerlendirsinler.” 
 
Öğrencilere verilecek burs miktarını  açıklayan Bingöl, “Öğrencilere destek olmak en büyük vebalimizdir. Herkesin ve her kesimin eğitim için çaba sarf etmesi gerekiyor. Hep beraber el ele vererek, bu çocuklarımıza ışık olmaya devam edelim. Bu eğitim-öğretim döneminde, 2 yıllık meslek yüksek okullarında okuyan öğrencilere 150 TL, 4 yıllık öğrencilere 200 TL ve tıp, hukuk gibi fakültelerde okuyan öğrencilere de 300 TL’lik nakit para yardımında bulunuyoruz. Şuana kadar Yaklaşık 500 üniversite öğrencisine 100 bin TL’lik burs sağladık. Amacımız Midyat ilçesinde eğitim çıtasını daha yükseklere taşımaktır. SYDV’de dosyası bulunan ailelerin üniversite okuyan çocukları ile ekonomik olarak gerçekten yardıma muhtaç olan ailelerinde çocuklarını da bu destekten yararlandırmayı düşünüyoruz. Bu öğrencilerimize bir dönem şeklinde destek olacağız. Açık Öğretim Fakültesi öğrencilerine de burs desteği vereceğiz. Her hangi bir sayı sınırı da koymadık. Ne kadar başvuru olursa o hepsine yardımcı olmaya çalışacağız.” şeklinde konuştu.
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum