Kaymakamın Bakan Güler’den Kampus Talebi

Kaymakamın Bakan Güler’den Kampus Talebi

Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, İçişleri Bakanı Muammer Güler'den 'Eğitim Kampusu' talebinde bulundu.

A+A-

Kaymakam Oğuzhan Bingöl, İçişleri Bakanı Muammer Güler’den “Kampus Okul Projesi”nin Midyat’a yapılması için talepte bulunduklarını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca uygulamaya konulan "kampus okul projesi" kapsamında Bağlar Mahallesi’nde Midyat Belediyesi’nce tahsis edilen 123 dönüm alan üzerine, içerisinde çeşitli okul türleri, öğrenci yurtları, spor salonları, kütüphane, yemekhane, sinema salonu, yüzme havuzu gibi birimlerin bulunacağı üniversite tarzı eğitim kampusü için çalışmalara başlandı.

Amaçlarının Midyat’ta eğitimin kalitesi ve imkanlarını artırmakla birlikte, fiziki altyapı sorularını da çözmek olduğunu belirten Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, bu kapsamda Midyat için önemli bir projenin çalışması içerisinde olduklarını dile getirdi.

Kampus okul projesinin hayata geçirilmesi takdirde Midyat için çok önemli bir hamle olacağını vurgulayan Kaymakam Bingöl, çeşitli lise türleri, yurt ve spor kompleksi bulunan üniversite tarzı lise kampusü projesinin sona gelindiğini söylerken, Bağlar Mahallesi’nde 123 dönüm büyüklüğündeki bir arazinin kampüs alanı olarak belirlendiğini açıkladı.

Türkiye’de ‘okul konsepti’nin artık değiştiğini, okulların; öğrencilerin kültürel, sosyal ve sportif ihtiyaçlarını karşılayabilecek, bilimsel araştırma yapıp, kendini geliştirebileceği alanların da bulunduğu kompleksler olarak ele alındığını vurgulayan Bingöl, Türkiye genelinde olduğu gibi Midyat’ta da ‘kampus okul projesini’nin hayata geçirilmesi için gerekli altyapı çalışmalarını tamaladıklarını, yatırım için artık müjdeli haberi beklediklerini ifade etti.

Midyat’ın eğitimle ilgili sorunlarının çözüme kavuşturulması için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Bingöl, “Kampüs okul projesi ile okullardaki öğrenciler okullarından çıkmak istemeyecek, çok kullanışlı bir alan olacak. İçinde yatılı öğrencilerin bulunacağı yatakhaneler, spor alanları ve yüzme havuzu gibi alanların olacağı bir güzel bir proje.” dedi.

“100 YILLIK EĞİTİM TESİSİ İHTİYACINI KARŞILANACAK”

Uzun bir süreden beri gündemde olan kampus okul projesinin Midyat’ta hayata geçirilmesi durumunda şehrin en az 100 yıllık eğitim tesisi ihtiyacını karşılanacağını vurgulayan Bingöl, şöyle konuştu:

“Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2012 yılında Kamu Özel Ortaklığı modeliyle il merkezlerine ve büyük ilçelere eğiitm kampusü yapılması projesi başlatılmıştır. İlimizden proje kapsamına alınan İl merkezi, Kızıltepe, Nusaybin ve Midyat ilçelerinden arsa tahsis işlemlerini tamamlayan tek ilçe Midyat’tır. Bağlar Mahallesi’nde belediyece tahsis edilen 123 dönüm alan üzerine, ilçemizin 100 yıllık eğitim tesisi ihtiyacını karşılayacak kampusün kurulması için gerekli tüm altyapı çalışmalarımızı tamamladık. Midyat’a gelen İçişleri Bakanımız Sayın Muammer Güler’e de projeyi ve yaptığımız çalışmaları anlatarak kendisinden bu önemli eğitim yatırımı için destek istedik. Bu doğrultuda sağ olsun Sayın Bakanımız konuya duyarlılık gösterdi. Bu dev yatırım ve projelerden mümkün olduğunca istifade etmeliyiz. İnşallah yatırım programına alınır.”

“HAFTA SONLARI HALKA DA HİZMET VERECEK”

Midyat Milli Eğitim Müdür Vekili Şirin Avcı ise, halen şehrin farklı noktalarında hizmet veren liselerin, projenin hayata geçirilmesi halinde yapılacak kampüse taşınacağını, boşa çıkacak binalarının ise ortaokula dönüştürülmesinin planlandığını ifade ederek, proje ile ilgili iş ve işlemlerin, yazışmaların tamamlandığını projenin şuan onay için beklediğini söyledi.

Her yerde müstakil okul yaparak arazileri işgal etmek yerine belli bir alanda çeşitli okulları barındırmanın, hem öğrencilerin kaynaşması hem de sosyal bir ortam oluşması anlamında daha faydalı olduğunu dile getiren Avcı, okullardaki spor, internet ve yaşam ortamlarının hafta sonlarında çevre halkınca kullanılarak hem okula gelir sağlanması hem de halkın okulları benimsemesi anlamında faydalı olacağını dile getirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum