Kaya: 'Bizler Aynı Ümmetin Çocuklarıyız'

Kaya: 'Bizler Aynı Ümmetin Çocuklarıyız'

Has Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı Abdulhakim Kaya Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu köyünde meydana gelen olayla ilgili açıklama yaptı.

A+A-

Kendisi de Midyatlı olan HAS Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı Abdulhakim Kaya kaçakçılığın bölgede yıllardır yapıldığını ve o bölgenin geçim kaynağı olduğunu ve bununda devletin bilgisi dahilinde yapıldığının özelikle altını çizdi.

Şırnak'ın Uludere İlçesi'ne bağlı Ortasu (Roboski) Köyü'nde F-16 tipi savaş uçakların kaçakçılık yaptığı ileri sürülen köylüleri bombalamaları sonucunda 35 kişinin hayatını kaybetmesinin büyük bir talihsizlik olduğunun altının çizen Kaya, "Sorumlular hakkında bir an önce yasal işlem başlatılmalıdır" dedi.

Has Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı Abdulhakim Kaya,hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyerek, şöyle konuştu:

"Genelkurmay Başkanlığı milleti tatmin edici bir açıklama yapmalıdır. Bu olay basit açıklamalarla geçiştirilecek bir durum değildir. Hükümette bu olay ile ilgili gerekli girişimlerde bulunmalıdır. Meclis derhal acilen toplanmalı ve bir komisyon oluşturmalı, gerekli incelemeleri yapılarak kamuoy ile sonuç paylaşılmalıdır. Bu olay gerçek yüzü ile açıklanmadığı takdirde kimse bunun altında kalkamayacağının bilinmesini istiyoruz.

Kürt sorunu bu şekilde çözümsüz kaldıkça bu tür kayıpların sürekli olarak yaşanacağıdır. Artık Türküyle Kürdüyle bu toplumun tahammülü kalmamıştır, bu acılar, bu kayıplar, bu kan artık taşınamaz. Karar verme mevkiinde olanlar ve herkes bu toplumun çözülmekte ve dağılmakta olduğu artık görmeli, hemen şimdi hiç zaman kaybetmeden acilen birşeyler yapmalıyız.

Yapılacak şey de açıktır: Eşit yurttaşlık ve âdem-i merkeziyetçi bir yönetimi mümkün kılacak anayasal ve yasal düzenlemeler gereklidir. Bunun için derhal bir irade beyanı ortaya konulmalıdır.Hiç kuşku yok ki bu sorunu çözecek merci siyasettir, TBMM'dir. Ama herkes sürece katılmalı, herkes taşın altına elini koymalıdır. Bunun için siyaseti/hükümeti teşvik etmeliyiz, cesaretlendirmeliyiz, baskı yapmalıyız.

Biliyoruz ki hiçbir özür ve itiraf açıklaması, yitip giden canları geri getirmeyecektir. Ancak olayın karanlık noktalarının aydınlatılması hem kamuoyunun feveranını kısmen dindirecek hem de barışa dair umutların diri kalmasına vesile olacaktır. Milletimiz, olayın açıklığa kavuşması noktasında tepki ve taleplerinde ısrarcı olmalıdır.

Bizler, HAS Parti Zeytinburnu Teşkilatı olarak; milletimizin acısını, hüznünü, ağıtını paylaşıyoruz. Bu topraklarda kardeşliğe, barışa, adalete karşı olanlarla mücadelemiz sürecektir."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.