Karnedeki ‘Allah Islah Etsin’ Notuna Tepki

Karnedeki ‘Allah Islah Etsin’ Notuna Tepki

Karnediki "Allah ıslah etsin" görüşüne öğrencinin ağabeyi Rıdvan A. tepki gösterdi.

A+A-

Midyat’ta, Midyat Anadolu Lisesi 9'uncu sınıf öğrencisi B.T.A.'nın karnesindeki, 'Düşünceler' bölümünde, sınıf öğretmeni M.H.'nin, "Ne diyeceğimi bilemiyorum. Allah ıslah etsin" görüşüne ağabeyi Rıdvan A. tepki gösterdi.

Midyat Anadolu Lisesi 9'uncu sınıf öğrencisi 16 yaşındaki B.T.A.'nın ağabeyi Rıdvan A., M.H. adlı sınıf öğretmenin, karnedeki yorumuyla kardeşini rencide ettiğini öne sürdü.

Derslerindeki zayıf notları nedeniyle sınıfta kalan B.T.A.'nın ağabeyi Rıdvan A., "Biz çocuğumuzu ıslah evine mi göndermişiz yoksa Milli Eğitim'in, Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir okuluna mı? Karıştırmış durumdayım şu an. Bir camide 'Allah ıslah etsin', bir ıslah evinde belki, 'ıslah etsin' olabilir. Ama biz çocuğumuzu eğer Allah'ın ıslahına bırakacaksak, onlara emanet etmemizin bir anlamı yoktur. İnanan insanlarız. Allah'ın ıslahı o, biz ve Allah'ın arasındadır. Eder veya etmez" dedi.

OKULDAN SOĞUTUYOR

Kardeşinin başarılı bir öğrenciyken, artık okuldan nefret eden, dersten soğuyan, ders çalışmak istemeyen bir öğrenci haline getirdiğini ileri süren Rıdvan A., haklarını hukuki yoldan arayacaklarını söyledi.

Rıdvan A, “Kendi eğitimlerini ilk önce becerebilsinler. Kendi dersi ile ilgili, Fizik dersine de giriyormuş ve çocuğun bu dersi maalesef ki bir. Bununla ilgili bir gün olsun ne öğrenci velisi olarak bana nede hiç kimseye bu konuda hiçbir iletişim kurulmamıştır. Sınıfın ortasında öğrenciyi rencide edip, okuldan soğutuyor. Başarılı bir öğrenciyken artık okuldan nefret eden, dersten soğuyan, ders çalışmak istemeyen bir öğrenci haline el birliği ile bu işi getirdiler. Bu noktada ben yöneticilerden de, rehberlik servisinden de ve sınıf rehber öğretmeninden her türlü hukuki yoları tüketeceğim. Bir öğrencinin psikolojisini, hayatını, geleceğini bu şekilde yanlış yönlendirmenin bir anlamı yok. Kaldı ki önümüzde yükseltme sınavları var. Yine aynı öğretmenler girecek. Allah’ın ıslahına zaten bırakan bir öğretmen bütünleme sınavında da aynı şeyin çıkacağını düşünüyorum. Önümüzdeki yılında bundan çok farklı olacağını düşünmüyorum” diye konuştu.

Kardeşinin ilköğretimde sürekli takdir aldığını söyleyen Rıdvan A., şöyle konuştu:

“Kardeşim, Seviye Belirleme Sınavı’nda (SBS) aldığı puanla Anadolu Lisesi’nin yerleşme sıralaması da çok iyiydi. Nasıl oluyor da sınıf tekrarına gidecek kadar geriliyor. Bu süreç nerden başladı, bu süreç nasıl bu güne sınıf tekrarına kadar geldi öğrenci velisi olarak gerçekten merak ediyorum. Bu konu hakkında hiçbir bilgilendirme olmadı. Öğrenciye sınıf tekrarı yazdıktan sonra da en büyük çözüm önerilerimiz, eğitimsel olarak müthiş bir çözüm yolu bulmuş öğretmen arkadaşımız Allah ıslah etsin. Öğrenci sınıfta kalacak. Ondan sonra Allah ıslah edecek. Allah ıslah etikten sonra da önümüzdeki yıl Allah’ın ıslah ettiği öğrenci tekrar eğitime devam edecek. Tabi bu arada Allah’ın ıslahına sadece öğrencinin mi ihtiyacı var, yoksa eğitimcilerin mi ihtiyacı var artık onu da Allah daha iyi biliyor. Öğrencinin sınıf tekrarı ve öğrencinin geçmiş yıllardaki başarısını göz önünde bulunduran öğretmen ilk önce Allah’ın ıslahını bence kendisine dilemesi lazım. Bizde buradan Allah kendisini de ve onun eğitim anlayışını da ve rehberlik servisini de ıslah etsin”

DÖVSE DAHA İYİYDİ

Karnesinde bu değerlendirmeyi gördüğünde çok üzüldüğünü belirten B.T.A., çok üzüldüğünü arkadaşları arasında komik duruma düştüğünü ifade ederek, “Karnemde ‘Allah ıslah etsin' sözlerini öğretmenden duymak hakikaten çok üzücü bir duygu. Şu ana kadar hiçbir öğretmenimden böyle kötü bir şey duymamıştım. Öğretmen babam gibidir. Böyle bir şey duymak hakikaten üzücüdür. Yani dövse daha iyiydi” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
35 Yorum