KADINLARIN TATLI MESAİLERİNDEN CEVİZLİ SUCUK ÜRETİMİ

Mardin'in Midyat ilçesinde, kadınlar geçmişi yüz yıllara dayanan yöresel lezzetlerden doğal ev yapımı cevizli sucuğun üretimine başlandı.

Midyat ilçesindeki Çok Amaçlı Toplu Merkezi (ÇATOM), hem Midyatlı hem de Suriyeli kadınlar için gelir kapısı oldu. ÇATOM bünyesinde bir araya gelen kadınlar, cevizli sucuk ürünü üreterek hem meslek öğreniyor, hem de aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Kış mevsimine hazırlık yapan, ev ihtiyaçlarını karşılamak ve satışını yapmak için de hummalı çalışan Midyatlı ve Suriyeli kadınlar, ilçede üretimi yapılan taze Mazrone üzümü şırası, ceviz ve buğday unundan cevizli sucuk yapımına başladı.

ÇATOM'da görev yapan Yöresel Yemekler Ustası Fatma Ersoy'un gözetiminde Midyat Kaymakamlığı bünyesinde faaliyet yürüten merkezin hem sosyal uyum he de kadın istihdamına yönelik çalışmaları kapsamında 30 kadın, yöresel ürünler üretiyor. Böylece hem geleneksel tatların kaybolması önleniyor, hem de katılımcılar üretip sattıkları ürünlerden gelir elde ediyor.

Cevizli sucuk tüketiminin daha yaygın olarak yapıldığı Midyat ve çevresinde, geçmişi yüz yıllara dayanan yöresel bir tatlı olan cevizli sucuk üretimi başladı. Bağ bozumu sonrasında yapılan üzüm sucuğu, genellikle kışın tüketilen bir tatlı olma özelliğini taşıyor. Yeni mahsul cevizlerin toplanmasıyla ile birlikte üzüm sucuğu yapım başladı.

Üzüm sucuğu bir hayli zor aşamalardan geçtikten sonra tüketime hazır hale geliyor. Üzüm bağlarından toplanan üzümler, yıkandıktan sonra 'mahser' diye tabir edilen havuzda tepelenerek, üzüm suyu çıkarıldıktan sonra büyük kazanlarda kaynatılıyor. Bahçelerden toplanan cevizlerin içleri çıkarılarak, iplere düzülüyor.

Kaynayan taze üzüm suyuna yöresel saf buğday unu ve inek sütü ilave ediliyor. Bir süre bu şekilde de kaynatılan üzüm şırasının peltesi kıvamını aldıktan sonra iplere dizilen cevizler birkaç kez batırılıp çıkarılıyor. Bu şekilde sucuğu elde eden Suriyeli ve Midyatlı kadınlar, bunları bir kaç gün damda güneşte kurutmaya bırakılıyor.

İplere dizilen sucuklar kurutulduktan sonra serin yerlerde tüketim için bekletiliyor. Öğrendiklerini evlerinde de uygulama imkanı bulacak olan kadınlar, aile ekonomisine de destek olacak. Kadınlar burada ürettiklerini cevizli sucukların bir kısmını evlerinde kışın tüketmek üzere ayırırken bir kısmını da yurt içi ve yurt dışı pazarında satıp aile bütçelerine katkı sunacaklar.

08 Ekim 2022 Cumartesi 11:56

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar