Kadınların Mor Tarlası

Kadınların Mor Tarlası

Mardin'in Midyat ilçesindeki tor dağları artık mor çiçeklerle bezeli mis kokulu lavanta bahçeleri ile kadınlar için yeni bir gelir kapısı oldu.

A+A-

Midyat ilçesinde, Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM) öncülüğünde girişimci kadınlar tarafından 15 dönümlük atıl arazide dikilen Lavanta'nın bu yıl ilk hasadı gerçekleştirildi.

Midyat Kaymakamlığı ve Midyat Belediyesi'nin desteğiyle Çok Amaçlı Toplum Merkezi bünyesinde meslek öğrenen ve üretim yapan kadınların el birliği yaparak kendi imkanlarıyla ekimini yaptıkları lavanta tarlasında hasat mesaisi başladı.

VİDEO İZLE

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından tarımsal danışmalık hizmetinin verildiği bahçede kadınların bebek gibi büyüttüğü lavanta tarlasında hasat heyecanı yaşadılar.

Lavantaları toplayan kadınlar, mor renge bürünen bahçede bol bol fotoğraf çekti.

Lavanta çiçeklerinin bir kısmı güneşte kurutulduktan sonra keselere konup turistlere satışı yapılırken, geride  kalan çiçeklerin yağı çıkarılıp kolonya ve sabun yapımında kullanılması planlanıyor.

Toplanan lavantalardan elde edilen gelir kadınlara verilecek.

"KADINLARIN KENDİ İŞİNİ KURABİLMELERİ İÇİN FARKLI BİR ALTERNATİF"

Midyat Çatom Yöneticisi Gülten Erol, "Midyat Çatom olarak, Midyat'ta ilk defa bir lavanta bahçesi oluşturduk. Bu lavanta bahçesi 15 dönümden oluşuyor. Daha önceden bizim Midyat Kaymakamımız (Tekin Dundar), bu konuda öncülük vermişti bizlere, çok yerlerde destek oldu. Biz ilk başladığımızda 'olur mu' diye düşünürken, gerçekten de şimdi karşımızda çok güzel bir  bahçe duruyor ve her yer mor, her yer çiçeklerle dolmuş. Tabi ki burası bizim için çok önemli, kadınlar için çok önemli. Hem iyi bir gelir kapısı olabilir, aynı zamanda burada yaşayan köylüler için de bir örnek olmuş oldu. Bütün herkesin örnek almasını diliyorum ve ileriki dönemlerde kadınların kendi işini kurabilmeleri için farklı bir alternatif olduğunu düşünüyorum. Bugün gerçekten biz arkadaşlarla lavantalarımızı toplamaya gelirken çok heyecanlandık. Gerçekten insan ne ekiyorsa onu biçiyor, onu gördük. Şuan ilk hasadımızı yaptık. Biz bu ilk hasadımızı da inşallah çok güzel süsleyerek, güzel keselere koyarak ve yağını çıkararak kolonyasına, sabununa kadar güzel ürünler elde ederek bunları satışa sunmayı planlıyoruz" dedi.

"ÖNEMSİYORUZ VE DESTEKLİYORUZ"

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Herdem İskenderoğlu da, "Bu bölgemiz için çok önemli bir gelişme, olay. İlk lavanta hasadımızı gerçekleştiriyoruz. Bölgemiz için ilk kurulan demonstrasyon, ilk hasat. İlk kez bayanlar için yapılan bir çalışma, önemsiyoruz. Her türlü teknik desteği verdik. Damla sulamaları olsun, zararlı hastalıklar, yapılan çalışmaların kontrolü, mevsimsel kontroller yapıldı. Şimdide ilk hasadımızı alıyoruz. Örnek olması açısından önemsiyoruz ve destekliyoruz" dedi.

Kadınlardan Eylül Nurcan Geçer ise,  "Lavanta hasadını yapmaya geldik, bu ilk hasadımız. Şuan hava biraz sıcak ama keyifli geçiyor bizim için. Lavanta kokuları etrafı salmış halde. Tüm kadınlara da hayırlı olsun hasadımız" dedi.

Kadınlardan Revşan Alkan da, " Çok değerli bir şey kadınların emeği ve bu emekte el vermek ve yardım etmek çok eğlenceli ve güzel. O yüzden de bizim için de hem ruhsal olarak hem emek olarak çok değerli bir şey. Lavanta bahçesine geldik, kadınlarla beraber lavanta toplamaya geldik, hayır olsun hepimize." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.