Kadınlar meslek sahibi olacak

Kadınlar meslek sahibi olacak

İşsiz Kadınlara Almanya Destekli Proje ile İş Sahibi Olacak...

A+A-

Almanya Büyükelçiliği’nin desteklediği projeyle Midyat’ta bayanlar biçki ve dikiş öğrenecek.

Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği desteğiyle Midyat ÇATOM Merkezi’nde açılan biçki-dikiş atölyesine gelen genç kızlar, hem kurs görüp hem aile bütçelerine katkı sağlayacaklar.

Midyat’ta, Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM), Almanya Ankara Büyükelçiliği, GAP İdaresi, Midyat Kaymakamlığı, Midyat Belediyesi ve Midyat Genç İşadamları ve Genç Girişimciler Derneği ile ortaklaşa sürdürülen biçki-dikiş eğitim merkezi hayata geçirildi. Midyat Genç İşadamları ve Genç Girişimciler Derneği tarafından hazırlanan ve Midyat’ta yaşayan bayanlar için biçki-dikiş eğitimi projesi Almanya Büyükelçiliği’nden 36 bin 250 TL hibe aldı. 

Aldıkları krediyle Midyatlı bayanlar için ÇATOM’da biçki-dikiş merkezi açtıklarını söyleyen Midyat Genç İşadamları ve Genç Girişimciler Derneği Başkanı Zeki Çiçek, “Midyat’taki kadın işsizlerin istihdam edilebilirliklerine katkıda bulunmak amacıyla hazırladıkları projenin eğitimlerine başlandık. Projelerimize destek veren Almanya Ankara Büyükelçiliği yetkililerine teşekkür ediyorum.” dedi. 

AİLELERİNE GELİR SAĞLAYACAKLAR

Bütün Midyatlı bayanların bu merkezden istifade edebileceğini söyleyen Çiçek, açılan merkez sayesinde genç kızların el becerilerini geliştirmelerine yardımcı olduklarını, ev hanımlarına bu eğitim merkezi sayesinde hem boş vakitlerini değerlendirmelerini sağlayıp, hem de biçki-dikiş giyim kursunda eğitim görenlerin yapacakları ürünlerle de ailelerine gelir sağlamayı düşündüklerini ifade etti.

foto-galeri-icon.png

KADINLAR KENDİLERİNİ BURADA İSPATLAYACAK

Atölyenin açılışına katılan Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Başkâtibi Philipp Graf zu Erbach-Fürstenau de, projenin bir başarı öyküsü olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Burada doğru karar verdiğimizi görme fırsatını yakaladık. Bizim için kadınların ön planda olması onların ev ekonomilerine katkı sağlaması çok olumlu. Bayanların aktif olduğu alanlarında canlı tutulması çok önemlidir. Bayanlar kendi güçleri ile bu projeyi sürdüreceklerdir. Kadınların böyle bir ortamda kendilerini ispatlama alanı bulması bir şans eşitliliği olarak değerlendirilebilir.”

Bu proje ile kadınların gelir düzeyinin artmasına ve toplumsal statülerinin yükseltilmesine katkıda bulunmayı hedeflediklerini ifade eden ÇATOM Midyat Sorumlusu Gülten Erol ise, “Kadınlarımızı gelir getirici faaliyetler yolu ile güçlendirmeyi ve ekonomik yaşamda aktif katılımlarda bulunmak amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

Açılışa Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl’ün eşi Ayşegül Bingöl, ÇATOM sorumluları Gülten Erol ve Lamia Kurt, MİGİAD Derneği Başkanı Zeki Çiçek, Ak Parti İl meclis Üyesi Mekân Taş, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü yetkilileri, MİDER Derneği Başkanı Ünal Günel, Kızılay Derneği Başkanı Murat Aykat, Migimar Alışveriş Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Halil El, Pirkan AVM Müdürü Nezir Kaya, davetliler katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum