Kadınlar İçin Hafızlık Eğitimi Başladı

Kadınlar İçin Hafızlık Eğitimi Başladı

Midyat’taki Kur’an Kursları’nda bayanlara yönelik hafızlık eğitimi verilmeye başlandı.

A+A-

Midyat Müftülüğü tarafından Merkez Hacı Cemil Çelik ve Hacı İsa Arslan Kız Kur’an Kursları’nda açılan hafızlık kursuna katılan 14-25 yaş aralığındaki 30 bayan kursiyer Kur’an-ı Kerimi baştan sona ezberleyecek. Üç yıl sürmesi beklenen kursun ardından başarılı olacak adaylara hafızlık belgesi verilecek.

Kur’an-ı Kerim’in usulüne uygun olarak doğru bir şekilde okutulması gerektiğini ifade eden Midyat Müftüsü Muhammet Çiçek, son zamanlarda hafızlık isteğinin azaldığına dikkat çekti.

Hafızlığın, büyük gayret ve fedakârlık istediğini anlatan Çiçek, Midyat’taki Kur’an Kursları’nda ilk defa bayan hafızların yetiştirileceğini vurguladı.

Midyat’ı yeni bir doğuş ve yeni bir başlangıç yaşadığını kaydeden Çiçek, “Ülkemizde önemli bir inanç merkezi olan Midyat’ımızda ilk defa bayan hafızların yetişecek olması güzel bir gelişme. Kuran’ı Kerim’in yazılı kaynağı gibi canlı taşıyıcıları olan hafızlar önemli bir değerdir. İlim gelişiyor, teknoloji gelişiyor, bilgiye ulaşmak artık daha hızlı. Bilimin ve teknolojinin ürünlerinden istifade ederek Kur’an eğitimini en üst seviyeye taşımaya çalışıyoruz. Hafızlık belgesini alacak kursiyerlerimiz, istedikleri takdirde diyanette Kur’an Kursu öğreticisi olarak görev alabiliyorlar” ” diye konuştu.

HAFIZLIK MERKEZİ OLACAK

Hafızlık müessesesinin yaşatılmasının önemine değinen Çiçek, Kur’an-ı Kerim’i ilk öğrenenin, ezberleyenin, öğretenin Hz. Muhammed (s.a.v) olduğunu belirterek, şunları anlattı:

“Müslümanlar, Kuran’ın öğrenilmesi, öğretilmesi, ezberlenmesi ve anlaşılmasına büyük önem vermiş, bu sebeple de hafızlık, İslam'ın ilk yıllarından itibaren kesintiye uğramadan günümüze kadar devam etmiştir. Bu dönemlerde Kur’an okumayı öğrenme ve ezberleme çabaları, önceki dönemlere nazaran daha da artmıştır. Ancak ilçemizde hafızlık eğitimi almaya imkân tanıyacak bir ortam olmadığından bayanlarımız Kuran’ı hıfz edemiyorlardı. Bunun eksikliğini gördüğümden dolayı ilk işim olarak Kur’an kurslarımızda hafızlık eğitimini vermeye başladık. Şuan yaklaşık 30 bayan kurslarımıza kayıt yaptırdı. Bu sayının ileride artmasını bekliyoruz. İlçemizin bir hafızlık merkezine dönüştüğünü görmek bizleri son derece mutlu edecektir.”

KUR’AN KURSU ÖĞRETİCİSİ ALINDI

Müftü Çiçek, Kız Kur’an Kurslarındaki öğretici ihtiyacını karşılamak üzere 10 bayanın görevlendirildiğini sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.