Kadınlar Günü’ne Coşkulu Kutlama

Kadınlar Günü’ne Coşkulu Kutlama

Midyat’ta, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nce 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle ‘Kadın Olmak’ konulu etkinlik yapıldı.

A+A-

Kutlama etkinliklerine Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Tevfik Baysal, Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk ve Ağır Ceza Reisi Sezgin Güverçin başta olmak üzere ilçe idare amirleri, emniyet yetkilileri, okul müdürleri ve Midyatlı kadınlar katıldı.

Folklor gösterileri, sinevizyonlar, şiir dinletileri ve konuşmaların yer aldığı kutlama etkinliklerine çoğunluğu kadın olmak üzere yoğun bir katılım oldu. Birçok kişi programı ayakta izlemek zorunda kaldı.

Midyatlı kadınların müzikler eşliğinde kadın temalı şiirler okuduğu ve adeta bir şiir şölenine dönüşen programda Neslihan Bağlıca ve Nida Kaya’nın çalıştırdığı folklor grubunun sunduğu yöresel oyunlarla start verilen programın açılış konuşmasını Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Sevgi Oğuz yaptı.

kadınların tarih boyunca hak ve özgürlükleri, emeği için verdiği mücadelelerin ciltler dolusu kitaplara sığmadığını söyleyen Oğuz, kadın sorunlarının gündeme getirilmesi, tartışılması ve yaşadıkları sorunlara çözüm aranması gerektiğini dile getirdi.

Kadınlar olarak beklentilerinin sadece bir günle sınırlı olmasını istediklerini belirten Oğuz, “Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de kadınların pek çok sorunu var. Oysa kadınlar, toplumu ileri götüren, sosyal dinamiğin temel kaynağıdır. Annelik rolüyle yeni nesillere şekil verendir. Bu nedenle kadına yapılan yatırım, aslında geleceğe yapılan yatırımdır. Unutulmaması gerekir ki; kadın haklarıyla kadındır. Hakları hiçe sayılan kadın, kadınlık bilinci ve erdemi çürümüş bir toplumsal yozlaşmayı beraberinde getirir.” dedi.

Gerek sosyal alanda ve gerekse ekonomik alanda çıta yükseltmediği sürece, uzun yıllar daha 8 Mart’larda aynı sorunların dillendirileceğini vurgulayan Oğuz, şunları söyledi:

“İçinde bulunduğumuz şartlar ne olursa olsun, kadınlar olarak hedefimiz daima gelişim, değişim ve ilerleme olmalıdır. Kadınların sorunlarını değil, başarılarını konuşacağımız nice 8 Mart’lar temennisiyle, kadınlarımızı kendi hak ve hakikatleri uğruna mücadeleye, erkek emekçileri de bu mücadeleyi desteklemeye çağırıyoruz.”

Kadınların meslek edinmeleri ve gelir elde etmelerini sağlamak amacıyla çeşitli kurlar açtıklarını anlatan Oğuz, “Kadınlarımızın yanındayız. Bugüne kadar çeşitli dallarda kurslar açarak birçok kadınımızın yaygın eğitim almalarında ve gelir getirici meslekler öğrenmelerine yardımcı olduk. Bu yıl itibariyle 170 adet kurs açtık. Açtığımız kurslarda 95 kadına görev verip ev ekonomilerine destek çıktık. Kurslarımızın yarıdan fazlası sadece kadınların katıldığı kurslar olup, Midyat merkez, belde ve köylerimizden 2 bin 461 kadın kurslarımıza katılarak bilgi ve becerilerini geliştirmektedirler.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Ortadoğu Okul Öncesi Eğitimi Geliştirme Derneği Başkanı Tülay Oral tarafından katılımcılara “Aile içi iletişim” konulu bilgilendirme yapıldı.

Program kokteyl, halk eğitim kursiyerlerin yapmış oldukları hediye sunumları ve müzik dinletisi ile sona erdi. Daha sonra ilçe halk eğitim merkezindeki kursiyerlerin hazırladığı el sanatları sergisi gezildi.

 

sizin-medya-1.20130308163220.jpg

sizin-medya-2.20130308163231.jpg

sizin-medya-3.20130308163241.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum