Kadına Yönelik Şiddet Protesto Edildi

Kadına Yönelik Şiddet Protesto Edildi

Midyat’ta bir araya gelen kadınlar, ellerinde döviz vepankartlarla yürüyerek kadınlara yönelik şiddeti protesto etti.

A+A-

Midyat’ta bir grup kadın, ‘Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’ nedeniyle Barış ve Kardeşlik Parkı’nda bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Midyat Temsilciliği’nin öncülük ettiği basın açıklamasında kadına yönelik şiddet protesto edildi. Eyleme erkeklerin de katılarak destek verdiği görüldü.

Eylemciler, ellerinde “Yasta değil isyandayız, kadına şiddete karşı sokaklardayız”, “Erkek vuruyor devlet koruyor”,  “Taciz ve tecavüze son”, “Şiddete dur de dünya değişsin”, “Erkek değil insanız, kadına şiddete karşıyız”, “Kadına yönelik şiddet insanlık ayıbıdır, bu ayıba ortak olma” yazılı döviz ve pankartlarla kadına yönelik şiddeti kınadı.

Toplanan grup adına Eğitim-Sen Midyat Temsilciliği Kadın Sekreteri Zeynep Bülbül basın açıklamasını okudu. Bülbül, kadına yönelik şiddettin bir vaka olmadığını belirterek, şiddetin politik ve ideolojik bir tercih olduğunu söyledi. Bülbül, “Kadına yönelik gelişen ve geliştirilen şiddetin failleri bu şiddeti uygulayan tetikçilerle sınırlandırılamaz. Şiddeti onayan, destekleyen, görmezden gelerek besleyen, siyasal iktidardan yargı sistemine, medyadan sivil topluma çok büyük bir kesimin suç ortaklığı vardır ve bu deşifre edilmelidir.” dedi.

Türkiye’de kadına yönelik şiddet olaylarının son yıllarda artış gösterdiğini anlatan Bülbül, “Ülkemizin son yedi yılı incelendiğinde toplam 4 bin 190 kadın cinayetinin gerçekleştiği, her yüz kadından 16’sının cinsel şiddete maruz kaldığı ve yine 3 bin 74 kadının tecavüze uğradığı resmi rakamlar olarak karşımıza çıkmaktadır.” diye konuştu.

Kadına karşı şiddetin bir zihniyet sorunu olduğunu kaydeden Bülbül, şöyle konuştu:

Bu zihniyet değişmedikçe şiddeti yok edemezsiniz. Kadına yönelik şiddet olgusunu ele alırken onu salt sosyolojik bir olgu gibi göstermek, töre, gelenek, eğitimsizlik olgularını aşırı planda öne çıkartarak bu şiddeti olumlayarak besleyen ve bu şiddetten nemalanan siyasal iktidarı gizlemek, eğer insanlık adına büyük bir şaşkınlık ve gaf değilse açıktır ki tam bir insanlık suçudur.”

sizin-meyda-midyat.20111126101651.jpg

sizin-meyda-midyat.20111126101308.jpg

sizin-meyda-midyat.20111126101357.jpg

sizin-meyda-midyat.20111126101515.jpg

sizin-meyda-midyat.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum