’Kadına Şiddete Hayır’ Açıklaması

’Kadına Şiddete Hayır’ Açıklaması

Eğitim-Sen Temsilciliği, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” nedeniyle basın açıklaması yaptı.

A+A-

Eğitim-Sen Temsilciliği, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” nedeniyle basın açıklaması yaptı. 

Midyat’ta, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Eğitim-Sen üyeleri, kadına yönelik şiddete karşı basın açıklaması yaptı. Cumhuriyet Bulvarında bulunan sendika binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Eğitim-Sen Midyat Temsilciliği Kadın Sekreteri Ezgi Çelik, dünyanın her yerinde kadınların hala sömürüldüğünü, baskı ve şiddete maruz kaldığını belirterek, kadını yok sayan zihniyete karşı her noktada mücadele edeceklerini vurguladı.

Çelik, “Kadınların rengi, dili, inancı, ülkesi, değişiyor ama uğradıkları şiddetin kaynağı değişmiyor. Kadına yönelik her türlü şiddet,  tek tek bireylerin kendi çıkmazlarından, geriliklerinden kaynaklanmıyor. Bilakis, erkek egemen sistemin kendisi ve kapitalizm, bu şiddeti binyıllardır yeniden yeniden üretiyor.” dedi.

“FEODALİTEDEN BESLENEN KADIN KÖLELİĞİ ÜZERİNE KURULMUŞ SİSTEMİN ÇÖKÜŞÜDÜR”

Politikaların çoğunun kadın kimliği, kadın varlığı ve bedeni üzerinden yürütüldüğünü ileri süren Çelik, şöyle konuştu:

“Türkiye’de özellikle son yıllarda artmakla beraber yürütülen politikaların çoğu kadın kimliği ve kadın varlığı ve bedeni üzerinden yürütülmektedir. ‘Kadınlar çalıştığı için erkekler işsiz kalıyor’ diyen, kadınların gülmelerine bile engel olmaya çalışan ve bunu kendine hak gören ‘kadın ve erkek eşit değildir’ diyerek  kadını ikinci sınıf cins olarak gören ve bunu çekinmeden dile getiren hatta empoze eden bu zihniyeti yerleştirerek kadın özgürlük mücadelesine engel olmak isteyen bir politika yürütülmektedir. Bugün Ortadoğu’da yaşanan İŞİD şiddeti, vahşeti erkek eliyle yürütülen feodaliteden beslenen kadın köleliği üzerine kurulmuş sistemin çöküşü ve sonucudur. Savaş sadece ölümlerden, kayıplardan, işkencelerden ibaret değil. Sosyal, ekonomik, politik, tüm gidişatını ve düzeyi de belirliyor. Fiziksel olarak yok edilmeyen kadınlar ruhsal ve düşünsel anlamda yok olmanın eşiğine geliyor. Biz KESK’li kadınlar yıllardır emek ve demokrasi mücadelesi ile kadın özgürlük mücadelesinin birbirinden ayrılamaz olduğunun bilinciyle, kadına yönelik her türlü ayrımcılığa ve şiddete karşı mücadele yürütmeye devam ediyoruz. Biliyoruz ki, kadına yönelik şiddetin kaynağı, erkek egemen zihniyet ve onun ördüğü yaşam sistemidir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum