Kadın Sığınma Evi Anaokulu Oldu

Kadın Sığınma Evi Anaokulu Oldu

Kadın sığınma evi başvuru olmayınca anaokuluna dönüştürüldü.

A+A-

Midyat’ta, 5 yıl önce hizmete açılan kadın sığınma evi, başvuru olmayınca uygulamalı anaokuluna dönüştürüldü.

Midyat Belediye Başkanlığı tarafından Orta Çarşı Mahallesi'nde 2008 yılında 300 bin lira harcanarak hizmete açılan kadın sığınma evi, bu süre içerisinde hiçbir kadının başvuru yapmaması üzerine, uygulamalı anaokuluna dönüştürüldü.

Midyat Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Pınar Polat'ın danışmanlığında kısa sürede binada yapılan çalışmaların ardından, uygulamalı anaokulu iç donanımı tamamlanarak 2013-2014 eğitim öğretim yılında hizmet verebilecek hale getirildi.

Orta Çarşı Mahallesi'ndeki Uygulamalı Anaokulu'ndaki tadilattan sonra bugün yapılan açılış törenine, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, Midyat Belediye Başkan Yardımcısı Metin Kutlu, Artuklu Üniversitesi İlahiyat Bilimleri Fakültesi Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Yaşayan Diller Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Midyat Meslek Yüksekokul Müdürü Tarık Demir ile çok sayıda davetli katıldı.

Midyat Belediye Başkan Yardımcısı Metin Kutlu, bölge şartlarının kadınların sığınma evine gitmesine engel olduğunu düşündüklerini belirtti. Kutlu, “Bölgedeki insanlar, Midyat'ta bir kadın sığınma evinin olduğundan haberdardı. Ama hiçbir şekilde hiçbir kadının müracaatı olmadı. Ne şiddet gören, ne evini terk eden, ne de muhtaç olan hiçbir kadın başvurmadı bize. Bunda mahalle baskısının da etkisi olduğunu düşünüyoruz. Üniversitemizin böyle bir projesi olunca seve seve kendilerine tahsis ettik binayı. Üniversite çocuklara yönelik eğitim verecek burada. Anaokulunun mahalledeki sosyal değişime de etkisinin olacağını düşünüyoruz. Çocuklarımız sokakta büyümek yerine burada belli bir eğitim görecek, burada toplumsal yaşama alışacaklar. Çocuklar burada sosyalleşecek, paylaşmayı öğrenecek. Bu dolayısıyla eve de sirayet edecek” dedi.

“STAJLARINI BURADA GERÇEKLEŞTİRECEKLER”
 
Midyat Meslek Yüksekokul Müdürü Tarık Demir de, “Midyat Belediyesi eski adıyla kadın sığınma evi olarak bilinen bu binayı bize tahsis etti. Tahsis yapıldıktan sonra bizlerde küçük bir tadilattan sonra eşyalarımız yerleştirip bugünde açılışını yaptık. Niyetimiz okulumuzu eğitim öğretim sezonu başında hayata geçirmektir. Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencilerimiz şuana kadar Midyat’taki değişik okullarda staj yapıyorlardı. Artık öğrencilerimiz stajlarını bize bağlı olan bu uygulama anaokulunda gerçekleştirecekler. Bu bizim için de iyi bir uygulama merkezi olacak. Aynı zamanda profesyonel bir ekiple mahalledeki çocuklara da hizmet vereceğiz” şeklinde konuştu.
 
Açılış töreninin ardından Midyat’ta faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, Mardin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay’a, Midyat’ta açılması planlanan Teoloji Fakültesi ile ilgili gelinen aşamayı sordu. STK temsilcileri, Teoloji Fakültesi’nin Midyat için öneminden söz ederek, çalışmaların hızlandırılması için Rektör Omay’dan destek istediler. Eğitim Bir-Sen Midyat Temsilcisi Abdulkadir Altay’ın, Açık Öğretim Fakültesi Sınavları’nın Midyat’ta da yapılması talebine Rektör Omay, ‘Olabilir, YGS Sınavını da Midyat’ta yapıyoruz. Bu sınavlarda rahatlıkla yapılabilir’ karşılığını verdi.

Tören, çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum