“Kadim Kültürlerin Başkenti’nde Barış” Paneli

“Kadim Kültürlerin Başkenti’nde Barış” Paneli

Midyat’ta, “Kadim Kültürlerin Başkenti’nde Barış” başlığı altında bir panel gerçekleştirecek.

A+A-

Midyat’ta kendilerine “Sulh ve Adalet Hareketi” adını veren dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları “Kadim Kültürlerin Başkenti’nde Barış” başlığı altında bir panel gerçekleştirecek.

Midyat’ta faaliyet gösteren bir dernek ve grup sivil toplum kuruluşunun himayelerinde Anadolu Aziz Önen Lisesi Konferans Salonu’nda 23 Kasım 2014 Pazar günü saat 12.00’de gerçekleştirilecek olan programa, kentteki sivil toplum kuruluşu temsilcileri katılarak, Türkiye ve bölge barışı üzerine görüş, öneri ve beklentilerini anlatacak. 

Panel hakkında bilgi veren Sulh ve Adalet Hareketi sözcüsü Selahaddin Eyyubi Derneği  Başkanı Rıdvan Acar, bölgede kaos ve şiddet olaylarının bir daha yaşanmaması için barış ve kardeşlik üzerine söyleyecek sözü olan herkesin panele davetli olduğunu söyledi. 

‘MİDYAT, BARIŞIN KÖK SALDIĞI BİR COĞRAFYA OLARAK KALMAK İSTİYOR’

Şiddet olaylarının halkı birbirinden ayrıştırarak, kutuplaşmasına neden olduğunu ileri süren Acar, “Kadim kültürlerin başkenti Midyat, yüz yıllar boyunca dillerin, dinlerin, mezheplerin ve etnik kimliklerin özgürce yaşadığı bir şehir olmuştur. Farklı kültür ve renklerden insanların hoşgörü temelinde bir birlerinin hukukuna riayet ederek yaşadığı Midyat, bundan sonra da barışın, birliğin ve bütünlüğün kök saldığı bir coğrafya olarak kalmak istiyor. Şiddetin, kavganın ve çatışmanın soğuk çehresinden uzak, diyaloğun, müzakerenin ve kucaklaşmanın sıcak iklimini inşa etmek toplumdaki tüm katmanların sorumluluğudur. Sözün gücünün etkisiz kalması, çatışma ve anarşiye zemin hazırlar. Düşünce dünyasının yok edildiği bir zeminde, silahlar ve bombalar devreye girer. ‘Biz seni ancak alemlere rahmet olasın diye gönderdik’ denilen Resulün takipçileri olarak, insanlığı şefkate, merhamete ve bağışlayıcılığa davet etmeliyiz. Bu amaçla Sulh ve Adalet Hareketi'nin öncülüğünde, Midyat’taki sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle düzenleyeceğimiz ‘Kadim Kültürlerin Başkenti’nde Barış’ paneline tüm saygıdeğer halkımız davetlidir.” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.