Kaddafi İçin Gıyabi Cenaze Namazı

Kaddafi İçin Gıyabi Cenaze Namazı

Midyat’a bağlı Mercimekli Köyü'nde, Libya'nın öldürülen devrik lideri Muammer Kaddafi için gıyabi cenaze namazı kılındı.

A+A-

Midyat - LİBYA'da geçtiğimiz günlerde öldürülen devrik lider Muammer Kaddafi için, Midyat'a bağlı Mercimekli Köyü’nde, gıyabi cenaze namazı kılındı. Namazı organize eden Mıhallemi Dinlerarası Diyalog Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan, Kaddafi'nin büyük Ortadoğu projesi kapsamında öldürüldüğünü iddia etti.

Mıhallemi Dinlerarası Diyalog Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan öncülüğünde 14 sivil toplum kuruluşunun desteği ile basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını okuyan Mehmet Ali Aslan, , Muammer Kaddafi'nin canlı ele geçirildikten sonra vahşice katledildiğini savundu.

Bu görüntülerin dünyaya servis edilerek insanlık dışı görüntüleri izleyenleri dehşete düşürdüğünü anlatan Aslan, büyük Ortadoğu projesinin "Arap Baharı" adıyla ilk kanlı meyvelerini vermeye başladığını belirterek, "Yıllar yılı ABD ve Avrupa’nın besleyip büyüttüğü, zaman zaman petrole karışık kanlı ağızlarıyla, kanlı ellerini öptükleri devrimci Arap liderlerinin, ölüm emrini yine, ağızlarından petrol salyası akıtan batılı liderler veriyor. Hiç bir savaş hukukunun gözetilmediği ve yargılanma imkanı varken, yargılamanın yapılmadığı, yakalandığı andan itibaren işkenceye maruz kalması ve olay yerinde infazı, Libyalılara ve NATO’ya 'sevsinler sizin demokrasinizi' dedirtmekten başka bir söz bırakmıyor" dedi.

Kaddafi’nin halkına uyguladığı baskı ve zulmü tasvip etmediklerini anlatan Aslan, "Kaddafi’ye yapılanları şiddetle kınadığımız gibi ona yapılan yargısız infaz ve işkenceyi de şiddetle kınıyoruz. Ey Ömer Muhtar’ın torunları sevgili Libyalılar, Kaddafi’nin öldürülme şekliyle ilgili ezeli ve ebedi düşmanlarınıza bayram ettirdiğinizin farkında mısınız acaba? Düşmanlarınız asıl şimdi Ömer Muhtar'ın intikamını siz Libyalılar'dan aldı. Ama bir farkla bu sefer düşmanlarınız sizi değil, siz birbirinizi öldürdünüz. Kaddafi, Allah’u Ekber naralarıyla barbarca öldürülürken, dünya kamuoyu nezdinde İslamiyet ve tüm Müslümanlar olumsuz bir imaj ile zan altında bırakılmaktadır. Oysaki İslam Peygamberi Hz. Muhammed, hem diriye, hem de ölüye işkenceyi kesin bir dille yasaklamıştır" diye konuştu.

Kaddafi’yi öldürenlerin yargılanması gerektiğini savunan Aslan, şunları söyledi:

"Libya halkı, gerçekleştirdiği halk devrimini, dünyaya yansıyan bu insanlık dışı görüntülerle gölgede bırakmamak ve bu kanlı, kara lekeyi üzerinden atmak için Kaddafi’yi öldüren saldırgan barbarları yargılamalı ve gereken cezayı vermelidir. İnsanlığın ve Müslümanlığın gereği olarak Kaddafi’nin naaşı ailesine veya yakınlarına teslim edilmelidir. Aksi takdirde bütün bir Libya devrimi ve eskinin muhalifleri yeninin iktidarları, zan altında kalıp bu çirkin vahşete ortak olacaklardır. BM’ye buradan çağrımız, Kaddafi’nin hangi koşullarda öldüğü ve NATO birliklerinin Kaddafi’yi yakalayıp, bir an önce yargısız bir şekilde infaz etmeleri için muhaliflere teslim ettiği şüpheleri ile ilgili soruşturmayı geciktirmeden açmalıdır."

Ortadoğu ve Arap liderlerine de çağrıda bulunan Aslan, "Batılı devletler halkları özgürleştirme kılıfı ile zenginliklerinizi, kan, gözyaşı ve çeşitli entrikalarla, çalma, gaspetme maksadını gerçekleştirmeden önce, sizler hak ve adalet ile el ele vererek halkınızı özgürleştiriniz. Baskı ve zorbalık tasallutundan kurtarınız. Aksi takdirde ülkeleriniz kan gölüne dönecek ve sizler de o kan gölünde can vereceksiniz" şeklinde konuştu.

Basın açıklamasına destek veren Mehmet Salih Kılıç ise, savaş mahkûmunun hiçbir koşul altında öldürülmemesi ve bu kişiye belli biçimde muamele edilmesi gerektiğini ifade ederek, Kaddafi'nin öldürülmesiyle ilgili olarak uluslararası soruşturma açılması çağrısında bulundu.

Mıhallemi Dinler Arası Diyalog Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan tarafından okunan basın açıklamasının ardından dernek binasında, Muammer Kaddafi için giyabi cenaze namazı kılınarak, Kaddafi ile savaşta ölen sivil halk için dua edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum