İşte sümen altı edilen o belge

İşte sümen altı edilen o belge

İşte UEFA’nın yolladığı “F.Bahçe’yi Avrupa’ya göndermeme kararı sizindir” yazılı belge. ÖZEL

A+A-

 Fenerbahçe'nin şampiyonlar liginden men edilmesinin ayrıntıları ortaya çıktı. CAS Hâkimi Kısmet Erkiner’in, “Fenerbahçe’yi Devler Ligi’nden UEFA değil, federasyon men etti” tespiti ve beraberinde sunduğu belge, Aydınlar’ı başkanlık görevini bırakmaya iten faktörlerin en başında geldi.

Mehmet Ali Aydınlar, Lütfi Arıboğan ve Göksel Gümüşdağ, iddiaya göre UEFA’nın yolladığı “F.Bahçe’yi Avrupa’ya göndermeme kararı sizindir” yazılı belgenin başkanlığını İlhan Helvacı’nın yaptığı Hukuk Kurulu’nda sümen altı edildiğini öğrenince görevi bıraktı.

FENER'İ HELVACI MI YAKTI?

F.Bahçe’nin hep istifa etmesi gerektiğini ve bilgi sakladığını iddia ettiği başkanı İlhan Helvacı olan Hukuk Kurulu’na gelen 6 Eylül ve 3 Kasım tarihli 2 belge, Helvacı tarafından sümen altı edildi. Yani F.Bahçe, haksız yere Devler Ligi’nden men edildi.

İŞTE UEFA'NIN O YAZISININ TAM METNİ

TFF yöneticileri M.Ali Aydınlar, Lütfi Arıboğan ve Göksel Gümüşdağ'ın istifa gerekçesi olarak (Kendinden gizlendiğini söylediği) öne sürdüğü belgeler Ali Koç ve Av.Emin Özkurt'un yaptığı basın toplantısında sunduğu belgelerdir.

UEFA 03.11.2011 tarihli dilekçeDİLEKÇENİN TÜRKÇE ÇEVİRİSİ:

6.3 Bu talep (bu talep UEFA’nın 24 Ağustos 2011 tarihli mektubunda yer alan TFF’nin harekete geçmesine dair talebidir) iddia edildiği gibi kulübün “ihraç edilmesi için zorlayıcı bir emir” içermemektedir ki bu her halükarda bir UEFA prosedürünü veya tedbirini yansıtan bir deyim (ifade) değildir. TFF’nin, önündeki (ve sadece kendi önündeki) deliller uyarınca Kulüp veya Yetkililerinin şike eylemlerine karıştığı hususunda dosyanın güçlü olduğu konusunda tatmin olmaması halinde, kulübü Şampiyonlar Ligi’nden ihraç etmenin erken olduğuna karar vermesi ve bunu yapmaması tamamen TFF’nin takdirindeydi. TFF bu kararında haklı idiyse veya en azından bu görüşte olması meşru görülebilir idiyse, UEFA tarafından haklarında bir disiplin soruşturması başlatılması yoluna gidilmesi halinde bu besbelli ki iyi bir savunma olurdu.

BELGEDE 'BİZ FENERBAHÇE'Yİ OYNATIRDIK' YAZILI


www.gercekgundem.com 'un edindiği bilgiye göre, Erkiner’in bahsettiği belgede, ‘TFF delillerden tatmin olmazsa, UEFA’ya kulübü Devler Ligi’nden çekmenin erken olduğunu söyleme yetkisindedir’ ifadesi var.

CAS avukatı Kısmet Erkiner elindeki belgede şunların yazdığını açıkladı: “TFF, F.Bahçe’nin men kararının UEFA’nın baskısıyla aldığını iddia ediyor. Elimde, F.Bahçe’nin açmış olduğu davada UEFA’nın CAS’a vermiş olduğu savunma var. Bu savunmanın 6.3 paragrafında UEFA‘Şayet TFF elinde bulunan delillerden tatmin olmaz ve kulüp yetkililerinin şike yaptığı konusunda bir karara varamazsa, UEFA’ya kulübü Şampiyonlar Ligi’nden çekmenin erken bir karar olduğunu söyleme yetkisindedir. TFF bu savunmayla bize F.Bahçe’yi ihraç edeceğini bildirmeseydi biz onu oynatırdık’ diyor.”

FENER'İN SÖYLEDİKLERİ DOĞRU ÇIKTI

"... Çok kısa bir şekilde iki üç nokta olmak üzere UEFA cevap dilekçesinden de birkaç bilgi aktarımında bulunmamız şart. UEFA da dava çerçevesinde cevap dilekçesinde şunları söylüyor: teknik bir takım değerlendirmeler sonucunda Cornu’nun ifadelerini aynen belirtiyor ve resmi görüşü olarak Mahkeme’ye sunuyor. Sadece bununla da kalmıyor, ayrıca aşağıda yer verdiğimiz başka hususlara da değiniyor. UEFA savunmasında gönderdiği mektubun Türkiye Futbol Federasyonu’nun Fenerbahçe’yi ihraç etmesini zorunlu kılmadığını, Türkiye Futbol Federasyonu’nun dileseydi bu talebe karşı direnebileceğini, olası bir UEFA disiplin soruşturmasında ise elinin güçlü olduğunu belirtiyor. (32:40) Bir başka deyişle, UEFA benim baskı yapmam senin buna itaat etmeni mecbur kılmaz. Sen bağımsız bir Federasyon olarak kararlarını almakta serbestsin demektedir. Ancak ne yazık ki gerek TFF savunmasında gerekse Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu kararında, burada bahsettiğimiz ilk ihraç kararını veren TFF kararını Türkiye’deki Türkiye Futbol Federasyonu Tahkimine götürdüğümüz andaki süreçten bahsediyorum. İşte Türkiye Futbol Federasyonu oradaki savunmasında ve Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu oradaki kararında UEFA’nın direktiflerine uymayı bir zaruret olarak dile getirmiş ve hatta Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu kararında UEFA’nın her türlü karar ve talimat ve bildirimlerine uymakla yükümlü olduğunu belirtmiştir. UEFA bile böyle bir hakkı kendinde görmezken, kararın bu gerekçeye dayandırılması düşündürücüdür. Ve yine dilekçede TFF’nin kararı tek başına üstlenmemek ve bu karar nedeniyle Türkiye’de gözden düşmemek için Türkiye Futbol Federasyonu Tahkiminde ve basın açıklamasında Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi’nden ihraç etmek dışında başka herhangi bir seçeneğinin olmadığını, bunu Türk futbolunun geleceği için yaptığını beyan etmiştir. Oysa TFF’nin seçeneksiz olmadığı UEFA tarafından çok net ifade olunmaktadır..."

FENERBAHÇE DAVA AÇINCA BELGEYİ İKİ KEZ GÖNDERDİLER

UEFA, üzerinde ‘Şampiyonlar Ligi’ne F.Bahçe’yi siz yollamadınız. Sizin kararınızla biz F.Bahçe’yi Devler Ligi’nde oynatmadık’ yazan belgeyi 6 Eylül ve 3 Kasım’da 2 kez yollamış. Peki bu neden 2 kez yapıldı? Bunun cevabını da öğrendik. Çünkü UEFA, 6 Eylül’de bu belgeyi yolladığında Devler Ligi başlamış, henüz dava yoktu.

SONRA F.Bahçe CAS’a dava açtı ve UEFA kendilerine bir sıkıntı doğabileceğini düşünerek bu belgeyi 2 kez gönderdi.

SÜREÇTE NELER OLDU?

-UEFA, TFF, CAS ve F.Bahçe dörtgenindeki süreç şöyle işledi: UEFA ağustos başında TFF ile görüşerek “İddialar güçlü ise F.Bahçe’yi göndermeyin. Yoksa ülkenize yaptırım uygularız” uyarısını sözlü olarak yaptı. TFF de 24 Ağustos’ta F.Bahçe’yi men etti. F.Bahçe de 1 Eylül’de CAS’a, hem UEFA hem de TFF hakkında 45 milyon Euro’luk tazminat davası açtı.

FENERBAHÇE TFF'Yİ UYARMIŞTI

-UEFA 6 Eylül’de “TFF’nin F.Bahçe’yi ihraç etmesini zorunlu kılmadığını, TFF’nin dileseydi bu talebe karşı direnebileceğini ve ihracın erken olabileceğini” belirten bir resmi yazı gönderdi. Hukuk Kurulu’na gelen bu yazı Aydınlar’a ulaşmadı. F.Bahçe bu yazıya istinaden Aydınlar’a başvurdu ama “Böyle bir yazı yok” cevabı aldı. F.Bahçe avukatı ise “Sizden belge saklıyorlar” iddiasında bulundu.

Gelişmeleri yakından izleyen UEFA tazminat davasından kendini sıyırmak için aynı yazıyı 3 Kasım’da bir kez daha gönderdi. (KEMAL YAVUZEL - GERÇEK GÜNDEM)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.