İstanbul'un Kardeşliği Sığınmacıları Isıtacak

İstanbul'un Kardeşliği Sığınmacıları Isıtacak

Midyat’taki çadır kentte kalan sığınmacı ailelere İstanbul’daki sivil toplum kuruluşlarından yardım geldi.

A+A-

Midyat’taki çadır kentte kalan sığınmacı ailelere İstanbul’daki sivil toplum kuruluşlarından yardım geldi. Hazar Derneği’nce başlatılan kampanya kapsamında sığınmacılar için toplanan yardımlar Midyat’taki Ezidi ve Arap misafirleri mutlu etti.

Savaş mağdurlarına dağıtılmak üzere Midyat’a gelen Hazar Derneği yetkililer, yardım malzemelerini Çadır Kent’teki ailelere dağıtıldı. Hazar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (HAZAR) yetkilileri, Irak’tan IŞİD’ın saldırılarından kaçan Ezidiler ile Suriye’den de iç savaş nedeniyle kaçıp Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan sığınmacı Arap aileler için yardım organizasyonu gerçekleştirdi.

Merkezi İstanbul’da bulunan Hazar Derneği öncülüğünde başlatılan yardım kampanyasına, Kadın Sağlıkçılar Derneği, Kadın Sağlıkçılar ve Eğitim Vakfı, Meridyen Destek Derneği, Nisan Grubu, Eczacılar Dayanışma Derneği ve Kadından Topluma Eğitim Grubu tarafından ulaştırılan bağışlarla bin 509 adet kaban, pantolon, kazak, kışlık bot, 500 adet mama ve 500 adet çocuk bezi alındı. Dernek yetkilileri, Midyat’ta kalan sığınmacılara dağıtılmak üzere getirilen yardım malzemeleri AFAD ve Kızılay yetkilileri eşliğinde hak sahiplerine teslim edilirken duygulu anlar yaşandı. 

“HEM SIRTLARINI HEM DE YÜREKLERİNİ ISITACAĞIZ”

Kampanyanın koordinatörü Hazar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ayla Kerimoğlu, mazlumun dilini, dinini ve ırkını sorgulamadan yardım ettiklerini belirterek, “Yaklaşık 3 ay önce çocukların ihtiyaçlarını belirlemek üzere Midyat’a gelmiştik. Bugün de gelerek burada kalan bin 509 çocuk için temin ettiğimiz üst baş kıyafetleri, kışlık bot, 500 adet mama ve 500 adet çocuk bezini dağıtacağız. 6 sivil toplum kuruluşunun ortak çabalarıyla bu malzemeleri topladık. Bizim amacımız burada kalan çocukların hem sırtlarını hem de yüreklerini ısıtmak ve kardeşlik köprüleri oluşturmak. Mazlum kim olursa olsun, dili, dini, ırkını sorgulamadan bu prensiple yardım ediyoruz. Suriyeli mültecilerimiz için bugüne kadar bir çok kez yardım kampanyaları düzenledik ve yapmaya da devam ediyoruz. Ezidiler de bizim misafirimiz burada. Onları da yalnız bırakmamak ve ellerinden tutmak için bugünde Midyat’tayız. Bu karlı ve soğuk kış gününde onların gönüllerini inşallah ısıtacağız.” diye konuştu. 

Hazar Derneği Başkanı Ayla Kerimoğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri daha sonra Çadır Kent Müdürü Mehmet İsa Kurnaz, Müdür Yardımcısı Veysi Altunkanyak, İlçe Kaymakamı Oğuzhan Bingöl’ün eşi Ayşegül Bingöl, AFAD ve Kızılay yetkilileri eşliğinde çadır kentte yaşamını sürdüren aileleri çadırlarında ziyaret etti. Burada bulunan kadınlar ile sohbet eden ve çocuklara yanlarında getirdikleri malzemeleri dağıtan heyet daha sonra mültecilerin sorunlarını dinledi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.