İstanbul Emniyetinde KCK depremi!

İstanbul Emniyetinde KCK depremi!

KCK Soruşturmasını yürüten 2 şube müdürü görevden alındı.

A+A-

 

2009 yılında göreve gelen ve KCK operasyonlarını yürüten İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün ile İstihbarat Şube Müdürü Erol Demirhan, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın tarafından görevden alındı.

Ergenekon ve Devrimci Karargâh soruşturmalarını yürüten müdürler, “müdüriyet emri”ne alındı. Atayün’ün yerine Mali Şube Müdürü Ömer Köse, Demirhan’ın yerine ise yardımcısı Serdar Güldalı atandı.

İSTANBUL Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, KCK operasyonlarını yürüten İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün ve İstihbarat Şube Müdürü Erol Demirhan’ı görevden aldı. Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, dün sabah saat 10.00 sıralarında Personel Şube Müdürlüğü’ne Atayün ve Demirhan’ın görevden alma talimatını verdi. Talimat, onay için İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’ya gönderildi. Mutlu, saat 11.30 sıralarında görevden almaları onayladı. Personel Şube Müdürlüğü yetkilileri de Atayün ve Demirhan’a görevden alındıklarını tebliğ etti. Atayün ve Demirhan’a, “müdüriyet” emrine alındıkları söylenirken herhangi bir gerekçe gösterilmedi. Üst düzey bir emniyet yetkilisi, bugüne kadarki görevden alma yazılarında da gerekçe gösterilmediğini, böyle bir teamülün bulunmadığını öne sürdü.

Yerlerine hemen atama yapıldı

Yurt Atayün ve Erol Demirhan, 2009 yılındaki tayin döneminde Terör ve İstihbarat Şube Müdürlüklerinde görevlendirilmişti. Atayün ve Demirhan, KCK operasyonlarının yanı sıra Ergenekon ve Devrimci Karargâh soruşturmalarını da yönetmişti. Görevden almalar emniyette deprem etkisi yaratırken Hüseyin Çapkın, yerlerine de kısa sürede atama yaptı. Mali Şube Müdürü Ömer Köse, Terörle Mücadele Şube Müdürü olarak görevlendirildi. Ömer Köse, Terörle Mücadele Şube Müdür Yardımcısı’yken 2011 yılı tayin döneminde Mali Şube Müdürü olarak atanmıştı. Köse’den boşalan göreve de yardımcısı Yakup Saygılı getirildi. Hüseyin Çapkın, görevden aldığı Erol Demirhan’ın yerine ise yardımcısı Serdar Güldalı’yı İstihbarat Şube Müdürü yaptı.

Konuşulan gerekçe: MİT

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden görevden almalarla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Emniyet kulislerinde ise görevden almalarla ilgili tek bir konu konuşuluyor: MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve eski MİT Müsteşarı Emre Taner ile eski MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş’in KCK soruşturması kapsamında özel yetkili savcılık tarafından ifadeye çağrılmaları. Kulislere göre iki müdürün görevden alınmalarında bu karar tek sebep olarak gösteriliyor.

Çapkın: Rutin bir uygulama

Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın dün gazetecilerin sorusu üzerine, “Bu rutin bir uygulama, bir çeşit nöbet değişimidir” dedi. Bir basın mensubunun, görevden almaların Hakan Fidan’ın ifadeye çağırılması ile ilgisi olup olmadığını sorması üzerine ise “Sadece bu, başka bir şey demeyeceğim” dedi ve makam otomobiline binerek emniyetten ayrıldı.

HANEFİ AVCI'NIN SUÇLADIĞI İSİM

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı mülkiye müfettişlerine verdiği ifadede, İstihbarat Şube Müdürü Erol Demirhan hakkında 'tyelekulak' iddiasında bulumuştu. Avcı, yasadışı dinlemeyi İstanbul Emniyeti istihbarat yöneticileri Ali Fuat Yılmazer ile İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Erol Demirhan’ın yaptığını öne sürmüştü.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.