İstanbul büyük rant kapısı oldu

İstanbul büyük rant kapısı oldu

Taksim planına tepki büyüyor. Bekaroğlu: '500 milyar dolarlık rant için zemin oluşturuluyor. '

A+A-

Has Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu, bugün basında yer alan Sultanahmet'te Birzans Sarayı'nın yıkılıp yerine 5 yıldızlı otel dikildiğinin ortaya çıkması ve Taksim ile ilgili planın Anıtlar Kurulu'ndan geçtiği haberlerine tepki göstererek önemli bir iddia ortaya attı. Bekaroğlu twitterda gündeme getirdiği iddia ile ilgili şunları paylaştı:

Allah aşkına bu nasıl bir anlayış; bu yapılanlar Yağmalanan İstanbul'u tamamen yok etmek anlamına gelmiyor mu?

Elbette trafik diye bir sorunumuz var, elbette Turist geliyor, otellere de ihtiyaç var. Ama bunlar başka türlü da yapılamaz mı?

Hayır; bunlar ne trafiği ne de depremi düşünüyorlar. Bunlar için varsa yoksa rant. Şehre sadece rant gözü ile bakıyorlar.

İşte böyle bir ortamda "ÂFET RİSKİ ALTINDAKİ ALANLARIN DÖNÜŞTÜRÜLMESİ" hakkında bir kanun çıkıyor. Tasarı sanırım bu hafta sevk edilecek.

Taslak bir felaket; Şehircilik Bakanı ile TOKİ Başkanı'na tüm ülkeyi veriyor, deprem bahanesi ile IV. Murat'ta olmayan yetkiler alıyorlar.

Bu arada Kıyı, Mera, Boğaziçi... kanunları ilga ediliyor. Bu çerçeveden yapılacak işler İhale Kanunu dışına alınıyor.

2009 seçimlerinde İstanbul'da 10 yılda 150 milyar dolarlık rant dağıtıldı demiş ve bunları kalem kalem göstermiştim.

Şimdi iddiam şu:Önümüzdeki dönem için sadece İstanbul için en az 500 milyar dolarlık bir rant oluşturuluyor.Sözünü ettiğim kanun bunun için..

TASARI MECLİS BAŞKANLIĞI'NA SUNULDU

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Tasarı, afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arazi ve arsalarda norm ve standartlara uygun sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerinin oluşturulması amacıyla yapılacak iyileştirme, tasfiye ve yenilemelerle ilgili usul ve esasları düzenliyor.

Tasarı, dönüştürme, yeniden yerleştirme ve yapılaşma hizmetlerinin devlet ve ilgili kamu kurum ve kuruluşları eliyle belirli bir plan, program ve düzen içinde gerçekleştirilmesini öngörüyor.

Milliyet

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.