İsrafa Son Verip, Nefsimizi Terbiye Etme Zamanı

İsrafa Son Verip, Nefsimizi Terbiye Etme Zamanı

Biz Müslümanlar bu mübarek Ramazan ayında kendimize çekidüzen verip özümüze dönmeliyiz.

A+A-
On bir ayın sultanı mübarek Ramazan ayımız geldi ve biz Müslümanlar Allah’ın Resulü Hz. Muhammed’in (sav) buyurmuş olduğu üzere, “Komşusu açken kendisi tok olan bizden değildir” Hadis-i Şerifini unutmuş bulunmaktayız. Çünkü şuanda Suriyeli muhacir kardeşlerimize ensar sevgisini ve ensar paylaşımını maalesef uygulayamıyoruz. 
 
Maalesef biz Müslümanlar bu Ramazan’daki israfı en üst seviyeye çıkarmış bulunmaktayız. Yine iftar ve sahurlarda hazırlanan yemeklerin neredeyse yüzde 70’ini çöpe döküyoruz. Ve bu yemekleri çöpe dökerken de hiç birimiz Somali’de, Arakan’da, Etiyopya’da açlıktan ölen yüzlerce Müslüman kardeşimizi düşünemiyoruz!..
 
Biz Müslümanlar bu mübarek Ramazan ayında kendimize çekidüzen verip özümüze dönmeliyiz. Ramazan ayında oruç demek; disiplin demek, sabır demek, sağlık demek, nefis terbiyesi demek ve en önemlisi de nereye gideceğimizi hatırlamak demektir. Bunun için bizler Resulullah’ın peygamberlikten önceki gibi kendisi sürekli Hira Mağarası’na çıkar ve orada tefekkür ve tezekkür ile uğraşır, insanlığın kurtuluşu için ne yapılması gerektiğini düşünürdü.
 
Bizlerde bu Mübarek ayda güzelcene bir itikâfa girip bugüne kadar Allah’u Teala’nın bizlere vermiş olduğu bu güzelimsi bedeni ve nimetleri nerede, nasıl ve ne şekilde harcadığımızı düşünmemiz lazım. Tövbe kapısı kapanmadan bu mübarek Ramazan ayında Peygamber Efendimizin Bedir harbinden döndüğü zaman, “Ey Ashabım! Küçük cihattan büyük cihada geldik” diye buyurmuştu. Sahabeler de, “Ey Allah’ın Resulü, bundan daha büyük savaş mı olur?” diye sordular. Allah Resulü de, “Evet. Nefsinizle mücadele etmeniz en büyük cihattır” demişti.
 
O halde ey Müslüman din kardeşlerim. Bu zamanın fitnesine, fesadına, zinacılığına, faizciliğine, riyasına, kibrine, adaletsizliğine kısacası bütün eksilere karşı Allah’ı zizkirle, oruç tutarak ve tefekkür ederek, en önemlisi de Allah’ın kelamı olan Kuran’ı Kerime ve Resulullah’ın (sav) sünnetine sımsıkı sarılarak nefsimizle mücadele etmemiz lazım.
 
RAMAZAN’I ŞERİFİNİZ MÜBAREK OLSUN...
 
 
Zeyni Bedir
Diyanet-Sen Midyat Temsilcisi
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum