'İslam’ı kendilerine göre ayarlamışlar'

'İslam’ı kendilerine göre ayarlamışlar'

Mardin Din Adamları Derneği tarafından Midyat’ta “Ortadoğu da Barış ve İslam" konulu panel düzenlendi.

A+A-

Mardin Din Adamları Derneği tarafından Midyat’ta “Ortadoğu da Barış ve İslam" konulu panel düzenlendi. Mardin’de faaliyet gösteren Mardin Din Adamları Derneği (MADAY-DER) tarafından organize edilen “Ortadoğu da Barış ve İslam” isimli panel Gölcük Mahallesi’nde bulunan Özcan Demir Taziye Evi'nde düzenlendi.

Maday-Der Başkanı Fahri Doğan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde, panelistler Demokratik İslam Kongresi Temsilcileri Fadıl Bedirhanoğlu ve Ekrem Baran, Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası (DİVES) Temsilcisi Abdullah Akın ile fahri imam Abdulaziz Bilgin konuyla ilgili görüşlerini katılımcılara aktardı. 

Siyasiler ve STK temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşın takip ettiği panelin açılış konuşmasını yapan Maday-Der Başkanı Fahri Doğan, “Düzenlediğimiz paneller ile insanlık nasıl yaşamalı, din İslamiyet’in içerisinde nasıl olmalı ve Kuran’ı Kerim'in emirlerini nasıl uygulamalıyız gibi gerçek İslamiyet’i ve Kuran'ın özünü halkımıza anlatmaya çalışıyoruz. Panellerimizde gerçek İslam'ı yeni İslam'ı anlatıyoruz” dedi. 

İSLAMİYET’İ KENDİLERİNE GÖRE AYARLAMIŞLAR

Doğan, İslam dininin sevgi ve barışa verdiği önemi insanlara anlatmak istediklerini vurguladı. Her ülkenin kendi göre bir İslam anlayışı kurduğunu ileri süren Doğan, şunları söyledi:

“Her kim iktidara gelirse İslam’ı kendi şemsiyesi altında alıyor ve bu şekilde iktidarını yürütüyor. Şimdi bir bakıyorsunuz 15 sene önce başka iktidarlar döneminde ki İslâmiyet başka bir şeydi, ama şimdi bakıyoruz Ak Parti iktidarı döneminde İslamiyet başka bir şey olmuş. İran'a bakıyoruz kendi özüne göre kendi iktidarı için bir İslamiyet oluşturmuş, Suriye'de aynısı, Lübnan'da, Suudi Arabistan da aynısı. Eğer İslam’ın verdiği talimatlara göre bu ülkeler hareket etse onların menfaatleri, onların koltukları ve saltanatları sarsılır. Bu sebeple kendi İslamiyetlerini kurmuşlar, yapmacık bir İslam. İslam’ı kendilerine göre ayarlamışlar. Ama tam tersi, insanın kendini İslam’a göre bir düzene sokması gerekiyor. İnsanın kendini İslam'a göre ayarlaması lazım. Bu İslam'a hakarettir. Amacımız dünyanın hangi kıtasında olursa olsun gerçek İslam'ı anlatmak ve yaşatmak.”

İSLAMİYET BUNU KABUL ETMİYOR

İslam adına işlenen katliamları kabul edilemez bulduklarını söyleyen Doğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“Şu anda bakıyorsunuz Ortadoğu’da özellikle Kürdistan coğrafyasında çok büyük bir vahşet ve katliamlar maalesef İslam dini adına yapılıyor. Halbuki İslamiyet bunu kabul etmiyor. Hazreti Muhammet bunu kabul etmiyor. Hazreti Muhammet’in  insanlara verdiği değeri bizim de insana vermemiz gerekiyor. Bizim bu değeri sadece Ortadoğu halkına değil, tüm insanlığa vermemiz gerekiyor. Allah’ın verdiği nefesi, Allah'ın verdiği kültürü, Allah'ın verdiği dili, Allah'ın verdiği yaşamı ve Allah’ın insanlara verdiği üstün derleri ve tüm haklarını insanlara anlatmamız gerekiyor.” 

Doğan’ın açılış konuşmasının ardından, panelistler konuya ilişkin sunumlarını davetlilerle paylaştı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum