'İnternetle Hayat Kolay' Projesi

'İnternetle Hayat Kolay' Projesi

Bakan Yıldırım: ''Hedefimiz gerçekleştireceğimiz projelerle İzmir'i bilişim başkenti yapmak.''

A+A-

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, gerçekleştirecekleri projelerle İzmir'i bilişim başkent yapmayı hedeflediklerini belirtti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, TTNET tarafından ''İnternetle Hayat Kolay'' sloganıyla yürütülecek kurumsal sosyal sorumluluk projesinin 17 Mayıs'ta İzmir'den başlatılacak.

Proje kapsamında 25 kişilik sınıf şeklinde tasarlanan ve her bireyin kullanımına ayrılmış dizüstü bilgisayarların bulunduğu ''internet tırı''nda, katılımcılara teknolojideki son gelişmeler alanında uzman eğitmenler tarafından bilgi aktarılacak.

Kadınlar, erkekler ve çocuklardan oluşan üç ayrı gruba ikişer saat eğitim verilmesi planlanan proje kapsamında, haftalık 10 saatlik programı tamamlayan katılımcılara sertifika verilecek.

Katılımcılar, verilecek eğitim kapsamında interneti anlama ve öğrenme, e-posta kullanımı, bankacılık işlemleri, sosyal ağlar ve bloglar,görüntülü haberleşme, internette alışveriş ve internette güvenlik konu başlıkları altında bilgi alacak.

-Verimli internet kullanımı-

Bakan Yıldırım, projeyle ilgili yaptığı değerlendirmede, bilgi toplumu hedefi doğrultusunda hem gençlerin hem yetişkinlerin interneti verimli kullanabilmesi gerektiğini belirterek, projeyle bu yönde önemli bir adım attıklarını belirtti.

Projeyle yaklaşık 2 bin kişiye internetin verimli kullanımı konusunda eğitim verileceğini, projenin İzmir'de başlatılmasının ayrı bir önem taşıdığını dile getiren Yıldırım, ''İzmir, bilişim sıralamasında şu anda dördüncü büyük kent. Ancak bizim hedefimiz gerçekleştireceğimiz projelerle İzmir'i bilişim başkenti yapmak. Bu kapsamda belirlediğimiz projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. Ancak söz konusu projelerin gerçek anlamda yarar sağlaması için biz altyapıyı kurarken, 7'den 70'e herkesin interneti kullanabilmesi çok önemli'' ifadelerini kullandı.

-''Doğu ile batı arasında sayısal uçurama geçit yok''-

Türkiye'de son 10 yılda internet altyapısına yapılan yatırımlara dikkati çeken Yıldırım, yurt genelinde yapılan yatırımlarla Şırnak'taki erişebilirliğin İzmir ile aynı seviyeye ulaştığını, doğu ile batı arasında ''sayısal uçuruma'' izin vermediklerini ifade etti.

Yıldırım, Türkiye'nin küresel rekabet gücünün, bilişim altyapısının nasıl kullanacağına göre belirleneceğine işaret eden Yıldırım, şunları kaydetti:

''İnternet kullanımı hızla yaygınlaşıyor. Dünyada 2 milyar olan internet kullanıcısı sayısının yüzde 76'sını oluşturan ilk 20 ülke içinde 12. sıradayız. Sosyal paylaşım sitelerinde dünya genelinde ya birinci ya da ikinciyiz, ancak interneti biraz daha verimli kullanmalıyız. TTNET'in başlattığı İnternetle Hayat Kolay Projesi de bu yönde atılmış önemli bir adım olacak. İzmirliler başta olmak üzere ülkemizde internetin daha verimli kullanılmasına ön ayak olacak.''

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.