İnce: 4+4+4 kindar nesil yetiştirme harcı

İnce: 4+4+4 kindar nesil yetiştirme harcı

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, kesintisiz eğitime son vererek, kademelendiren yasa teklifine...

A+A-

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, kesintisiz eğitime son vererek, kademelendiren yasa teklifine ilişkin, ’Kin ve nefret nesli yetiştirmek için atılan harç mahiyetindedir’ dedi.

İnce, İlköğretim ve EğitimKanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun teklifine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Kanun teklifinin, daha önceki tasarılar ve AKP'lilerce verilen teklifler gibi ''Cumhuriyetin değerleriyle, çağdaşlıkla hesaplaşma mantığının, zihniyetinin ürünü'' olduğunu söyleyen İnce, ''Milli Eğitim Teşkilat Kanunu ile ilgili KHK'dan sonra 8 yıllık kesintisiz eğitimi de bir şekilde yok edecek bir kanun tasarı yada teklifinin gündeme getirilmesi bizi şaşırtmadı'' ifadelerini kullandı.

İnce, teklifin, TBMM Milli Eğitim alt komisyonun yaptığı değişikliklere rağmen bir ''yıkım projesi'' olma özelliğini koruduğunu, bir tür PİAR çalışması özelliği taşıdığını söyledi.

İnce, teklifte neyin değişip değişmeyeceğine karar verenin Başbakan Erdoğan olduğunu da söyledi.

Teklifin, AKP Grubunda Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarınca hazırlandığını, hazırlanma aşamasında gizliliğin esas alındığını belirten İnce, AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'nin yürüttüğü bu çalışmadan diğer Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın haberi olmadığını söyledi.

İnce, teklifin, eğitim sorunlarıyla uzak yakın bir ilgisinin olmadığını belirterek, şunları söyledi:

''Çünkü, hazırlayanların ifadesiyle 28 Şubat'a karşı bir rövanştır. Temel kaygısı dini eğitimi ilköğretime taşımaktır. Bunun gerçekleşebilmesi için ise aşılması gereken sorun zorunlu eğitimin kesintisiz olma özelliğinin yok edilmesidir. Bunun için açıkça bilgi yanlışı demiyorum, yalan söyleme gereği dahi duyulmuştur. Kanun teklifinin gerekçesine bu yalanlar yazılabilmiştir. Teklifin kesintisiz eğitimi ortadan kaldırdığı, en önemli amacının da bu olduğu açıktır. Getirilmek istenenin ise hiçbir pedagojik gerekçesi bulunmamaktadır. Bu teklifin kanunlaşması halinde zaten yetersiz ve sonuçları itibariyle onur kırıcı olan eğitim sistemimiz yerlerde sürünmeye devam edecektir. Çocuklarımızı Milli Eğitim Bakanlığından korumamız gerekecektir. Kanun teklifi sadece kesintisiz eğitimle ilgili değildir. Çocuklarımızın daha erken yaşta mesleki eğitime yönlendirmek gibi bir amacı bulunuyor. Eğitim bilimlerinin kenarından geçmiş, gelişim kuramlarından birazcık haberi olanların dahi önermeye cesaret edemeyeceği bir konudur bu. Ama AKP'deki sorun cehaletle ilgili değildir. Ülkelerinin tarihine, değerlerine duydukları kin ve nefretle ilgilidir. O nedenle bu yasa teklifi kin ve nefret nesli yetiştirmek için atılan harç mahiyetindedir. Kamuoyu kesintisiz eğitim konusunu tartışırken iki önemli konu arka planda kaldı. Kanun teklifi ortaöğretimden yükseköğretime geçiş için katsayıları tümüyle kaldırmaktadır. Oysa YÖK bu uygulamayı zaten kaldırmıştır. Uygulanmayan bir konu için kanun düzenlemesi yapılmasının tek gerekçesi konunun yargıda olmasıdır.''

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.