İMRALI İLE GÖRÜŞME TALEBİ

İMRALI İLE GÖRÜŞME TALEBİ

Başlatılan çözüm sürecine destek vermek amacıyla Süryani Kültür Derneği ile Anadolu Arap Birliği Derneği, İmralı ile görüşme talebinde bulundu.

A+A-

Başlatılan çözüm sürecine destek vermek amacıyla Midyat Süryani Kültür Derneği ile Anadolu Arap Birliği Derneği, Adalet Bakanlığı’na bir mektup yazarak, İmralı Adası'nda çarptırıldığı ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan ile görüşme talebinde bulundu.

Midyat’ta faaliyet gösteren Midyat Süryani Kültür Derneği Başkanı Yuhanna Aktaş ile Anadolu Arap Birliği Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan, konu ile ilgili olarak ortak basın açıklaması yaptılar. 

Anadolu Arap Birliği Derneği’nin Mercimekli Köyü’ndeki dernek binasında yapılan açıklamayı Anadolu Arap Birliği Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan okudu. Aslan, İmralı Adası'nda Abdullah Öcalan ile çözüm sürecini görüşmek görüşmek için Adalet Bakanlığı'na başvurduklarını söyledi.

Aslan açıklamasında şöyle dedi:

“Ülkemizin yaşamsal sorunlarının temelinde toplumsal barış ve istikrarın kaygan bir zemin üzerinde oluşu yatmaktadır. Bu sebeple hükümetin toplumsal barışın tesisi ve sürekliliği için attığı demokratikleşme adımları hayati önem taşımaktadır. Bu doğrultuda ülkemizdeki şiddet ortamının bir daha gündem olmayacak şekilde ortadan kaldırılması amacıyla Sayın Abdullah Öcalan ile yürütülen görüşmeler önem arz etmektedir. Türkiye, Ortadoğu, Asya ve Afrika ülkelerinde etnik, dini mezhepsel ve çıkarsal çatışmaların, eşitlik, adalet ve selamet sürecine evrilip kardeşçe müreffeh bir hayatın inşası ve bekası için İmralı adasındaki cezaevinde bulunan Sayın  Abdullah Öcalan’ın büyük ve etkin bir şans olduğuna inanmaktayız. Bölgede birçok etnik ve dini kimlik grubuyla bin yılları aşan kardeşlik kültürü zemininde bir arada yaşamaktayız. İnsanlık onuru ve şerefi için büyük bir görev, sorumluluk ve vicdani refleksin gereği olarak biz Mıhallemi, Süryani ve Arap halklarının temsilcileri olarak ülkemiz, bölgemiz ve halklarımız için elzem olan barış sürecine katkı sunmak ve görüş alışverişinde bulunmak amacıyla en yakın zamanda belirlenecek bir takvimle Muhterem Abdullah Öcalan ile görüşmek istiyoruz.” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler