İmamlar Piknikte Stres Attı

İmamlar Piknikte Stres Attı

Din-Bir-Sen Üyeleri Piknikte Buluştu...

A+A-

DESK’e bağlı Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası (Din-Bir-Sen) Mardin Şubesi tarafından düzenlenen piknikte bir araya gelen din görevlileri günlük yaşamın stresinden uzaklaşarak, farklı bir gün yaşama fırsatı buldu.

Din-Bir-Sen Mardin Şubesi’nin Midyat’a bağlı Beyazsu Mezrası’nda bulunan mesire alanında düzenlediği ve tüm üyelerin katıldığı birlik, beraberlik, dayanışma ve diyalog pikniği, şenlik havasında geçti.

Sendika yönetici ve üyelerinin katıldığı piknik ile ilgili değerlendirme yapan Din-Bir-Sen Basın Sözcüsü Mehmet Şirin Ersan, düzenledikleri birlik, beraberlik ve dayanışma pikniğinde üyeleriyle buluşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, üyelerinin yorgunlarını atmaları, birbirleri ile tanışıp kaynaşmalarını sağlamak amacıyla bu etkinliği düzenlediklerini söyledi.

Siyasi otoritenin yönlendirmesinden uzak, devlet kuruluşlarından özerk ve kamusal alanda etkili olma amacında olduklarını belirten Ersan, “Talebimiz, her insanın, sırf insan olmasından sahip olması gereken haklarıdır. İnsanlık onuru ve insanlığa duyulan saygıdır. Güçlü olan devlet karşısında zayıf durumundaki bireyin yanında olmaktır” dedi.

Başlatılan Barış Sürecini desteklediklerini ve tarafların bu sürecin akamete uğramaması için eylem ve söylemlerine dikkat etmeleri gerektiğini ifade eden Ersan, “Başlayan bu olumlu süreci sabote etmeye çalışacak olanlara karşı herkesi daha dikkatli olmaya davet ediyoruz. Tüm halkımızı tatmin edecek, devlete olan küskünlüğünü giderecek sivil bir anayasanın ertelenmeden yapılmasını bekliyoruz. Ana dilde vaaz ve hutbe verebilmesi yasal güvence altına almalıdır” diye konuştu.

“DOĞU VE GÜNEYDOĞU’NUN DAĞLARI YEŞİLLENDİRİLSİN”

Çevreye ve yeşile duyarlı olan insanları ellerine birer fidan ve kazma kürek ile birlikte Doğu ve Güneydoğu dağlarını yeşillendirmeleri için davet ettiklerini söyleyen Ersan, şunları kaydetti:

“Son iki haftadır İstanbul Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilmemesi için başlangıçta belki samimi ve çevreye duyarlı vatandaşlarımız tarafından başlatılan hareket, böyle bir ortamı bekleyenlere zemin hazırlamıştır. Demokratik yöntemler ve seçim ile halktan destek görmeyenler, geçmişte de baskı unsurlarıyla halka efendilik edip halka zulmedenler, ortalığı yakıp yıkmış ve halkın özel ve ortak malına büyük zararlar vermişlerdir. Bütün bunlara sebep olanları kınıyoruz. Bizler bunların olmasına öncülük edenleri biliyoruz ve halkın büyük bir çoğunluğu da biliyor. Çevreye ve yeşile bu kadar duyarlı olanları ellerine birer fidan, kazma ve küreklerini alıp Doğu Ve Güneydoğu’nun dağlarını yeşillendirmelerini bekliyoruz. Bu süreçte içlerindeki din ve dindar düşmanlıklarını kusanlar, başörtülü bacılarımıza dil uzatıp, fiziki müdahalede bulunanlar; daha öncede üniversite ve devlet dairelerinde psikolojik işkence odalarında bu baskıyı uygulamışlardır.”

Ersan’ın konuşmasının ardından etkinlik için hazırlanan yiyecek ve içecekler konuklara ikram edildi. Sohbetlerin edildiği etkinlikte bir araya gelen din görevlileri ve din görevlilerin yakınları; tanışma ve kaynaşma fırsatı bularak günlük hayatın stresinden uzak değişik bir gün yaşadı. Üyeler arasındaki birlik, beraberlik, dayanışma ve diyalog geliştirilmesi amacıyla düzenlenen piknik, akşam saatlerine kadar sürdü.

Programa, aralarında Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Ceylan, Mardin Müftü Yardımcısı Masum Taşçı, Mardin Din-Bir-Sen Basın Sözcüsü Mehmet Şirin Ersan, Din-Bir-Sen Mardin İl Başkanı Bilal Aydın, ilçe temsilcileri ile çok sayıda din görevlisi ile diğer ilgililer katıldı.


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum