İmam Hatipliler Pilav Günü’nde Buluştu

İmam Hatipliler Pilav Günü’nde Buluştu

Midyat İmam-Hatip Lisesi’nin (İHL) mezun ve mensupları, geleneksel 2. Pilav gününde bir araya gelerek hasret giderdi.

A+A-
1988 yılında eğitime başlayan ve bugüne kadar yüzlerce mezun veren, gerek eğitim alanındaki başarılarıyla gerekse de sosyal alandaki faaliyetleriyle Midyat’ın köklü liselerden biri olma özelliğini sürdüren Midyat Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin mezunları geleneksel 2. pilav gününde buluşmanın heyecanını yaşadı. Toplumda kaybolmaya yüz tutmuş bazı değerlerin yaşatılması adına gerçekleştirilen pilav gününde; birlik, beraberlik ve dayanışma çağrısı yapıldı.
 
Midyat Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Midyat İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği (MİHDER) tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen Geleneksel Pilav Günü’nde eski kuşak öğrencileri ve yeni mezunlar bir araya geldi. Duygusal anların yaşandığı pilav gününe aileleri, çocukları hatta torunlarıyla katılan mezunların heyecanı ve neşesi görülmeye değerdi.
 
Lise’nin çok amaçlı salonunda düzenlenen buluşmada aynı sırayı aynı masayı paylaşıp yıllar sonra iş güç sahibi olan yüzlerce kişi hasret giderdi. Eğitim Bir-Sen Temsilcisi Abdulkadir Altay, Özgür Eğitim-Sen Temsilcisi Abdulhakim Şahin ve Diyanet-Sen Temsilcisi Zeyni Bedir’in de katıldığı pilav gününde öğretmen ve öğrenciler bol bol sohbet edip eski anılarını yâd ettiler. 
 
Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinlik Okul Müdürü İsamettin Aksoy’un açılış konuşması ile devam etti. Aynı çatı altında yıllarca eğitim almış eski kuşak öğrencileri ve yeni mezunları bir araya getirip kaynaşmalarına yardımcı olduklarını söyleyen Aksoy, “Pilav gününün amacı bu okulda okumuş ve mezun olduktan sonra çeşitli görevlerde bulunan, her biri Türkiye’nin farklı bir şehrinde yaşayan mezunlarımızı bir araya getirmektir. Onlar arasındaki bağı ve dayanışmayı sağlamaktır. İmam Hatiplilik ruhunu canlı tutmaktır. Çünkü bu, kuruluş amacı Milli ve Manevi değerlere bağlı, geçmişine vefalı, din ve diyanetini bilen, ahlaklı gençler yetiştirmek olan imam hatip liselerinin mezunları üzerinde bir vefa borcudur” dedi. 
 
Aksoy, imam hatiplerin geçmiş dönemlerde hiç hak etmediği zulümlerle karşı karşıya kaldığını ifade ederek, şunları söyledi:
 
“Hepinizin bildiği gibi İmam Hatip Okulları ilk kuruluşundan bu güne kadar zaman zaman doğru anlaşılamamasının sıkıntısını yaşamış olacak ki bazı dönemler kendilerine olan ilgi çeşitli nedenlerden dolayı azalmıştır. Hiç hak etmediği zulümlerle karşı karşıya kalmıştır. Ama son zamanlarda yeni yapılan çeşitli düzenlemeler ile şükürler olsun İmam Hatipler tekrar canlanmış ve öncesiyle kıyaslanamayacak derecede daha büyük bir ilgi ve rağbet görmeye başlamıştır” 
 
“İMAM HATİPLİLİK BİR MİSYONDUR”
 
İmam hatiplerde öğretim ile beraber aynı zamanda bir değerler eğitiminin verildiğine işaret eden Aksoy, “Bu güzelim okullarda gençlere sahip çıkmanın, onları vatan ve millet sevgisiyle yetiştirmenin önemini son günlerde meydana gelen olaylar nedeniyle bir kez daha hatırlamış olduk. Tencere, tava çalan, milletin malını kıran, döken, parçalayan gençleri gördükçe azmimiz, kararlılığımız daha da artmalıdır. Mütedeyyin bir nesil yetiştirmenin Asım’ın nesline kavuşmanın önemini daha iyi idrak etmeliyiz. Bu okulların öğrencileri ve mezunları artık anlamalı ki imam hatiplilik bir diploma değil, bir misyondur” diye konuştu.
 
“OKULUMUZUN ADI DAHA YUKARILARA TAŞINMALI”
 
İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Hıdır Atasal da, “Bu okuldan mezun olup, farklı makam ve mevkilerde, iş kollarında insanlarımıza hizmet eden arkadaşlarımıza da yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Bu ilim yuvaları vatandaşlarımızın gönlünde taht kurmuş, güzel eğitim kurumlarıdır. Cenabı Allah birlik ve beraberliğimizi devam ettirsin. Okulumuzun adının daha yukarılara taşına bilmesi için tüm mezun ve mensup arkadaşlarımı burada görmekten ayrı bir mutluluk duyduk. Derneğimiz tarafından bu gibi sosyal ve kültürel faaliyetlerimiz devam edecektir” ifadelerini kullandı.
 
Okulun eski öğretmenlerinden Mehmet Yıldız ise, “Bugün burada eski ve yeni mezun öğrenci ve öğretmen arkadaşlarla duygu dolu bir gün geçirdik. Katılan herkese teşekkür ediyorum. Biz bu etkinliği geleneksel hale getirdik ve daha güzellerini de yapmayı hedefliyoruz” dedi.
 
 
Törende okuldan mezun olan ve çeşitli kademelerde görev yapanların konuşmalarının ardından katılımcılara etli pilav ve ayran ikram edildi. Etkinliğin sonunda, geçmişten bu yana İmam Hatip Lisesi’nde görev yapan, öğrenim gören ve İmam Hatip Lisesi’ne emeği geçen tüm ölmüşlerin ruhuna dualar edildi. 
 
sizin-medya-1.20130811210048.jpg
 
sizin-medya-2.20130811210058.jpg
 
sizin-medya-3.20130811210118.jpg
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum