İmam Hatip Lisesi’ne Yeni Bina

İmam Hatip Lisesi’ne Yeni Bina

Midyat İmam Hatip Lisesi nihayet hak ettiği binaya kavuştu.

A+A-

Derslik sayısının ihtiyacı karşılayamaması nedeniyle çeşitli sıkıntılar yaşayan Midyat Anadolu İmam Hatip Lisesi, TOKİ tarafından yaptırılan 24 derslikli yeni binaya taşındı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından Bağlar Mahallesi’nde yaptırılan 24 derslikli yeni okul binasının Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne tahsis edilmesi ile ilgili basın açıklaması yapıldı.

Midyat’ta, TOKİ tarafından ortaöğretim binası olarak yapılması planlanan ancak daha sonra Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne tahsis edilmesi yönünde sivil toplum kuruluşları tarafından girişimlerde bulunulan okulun tahsis işlemlerinin tamamlandığı kaydedildi. 24 derslik olan binanın tahsis edilmesiyle birlikte 1989 yılında eğitim-öğretim faaliyetine başlayan 12 derslikli eski İmam Hatip Lisesi binası da Kız İmam Hatip Lisesi’ne dönüştürüldü.

Özgür Eğitim-Sen Midyat İlçe Başkanı Abdulhakim Şahin, Midyat’ta faaliyet gösteren 12 sivil toplum kuruluşu ile birlikte yaklaşık 8 ay önce TOKİ tarafından inşaatı yapılan lise binasının Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne tahsis edilmesi için yaptıkları girişimlerin olumlu sonuçlandığını söyledi.

‘İLK DEFA DERSLİK SORUNU YAŞANMAYACAK’
Okul önünde bir arara gelen sivil toplum kuruluşları adına açıklama yapan Şahin, “TOKİ tarafından ilçemize yapılan 24 derslikli okul binası Milli Eğitim Bakanlığı, Mardin Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün onayı ile Midyat Anadolu İmam Hatip Lisesi'ne tahsisi yapıldı. 25 yıldan bu yana binasında hizmet veren okulumuz 2012–2013 eğitim ve öğretim yılından itibaren yeni binasında hizmet vermeye devam edecektir. Bu binanın tahsisi ile birlikte ilk defa okulumuzda sınıf ve derslik sorunu yaşanmayacaktır.” dedi.

‘ÇAĞIN İHTİYAÇLARINA CEVAP VEREN BİR BİNA’
Yeni yapılan okul binasının İmam Hatip Lisesi’ne tahsis edilmesi nedeniyle haklı bir sevinç yaşadıkları anlatan Şahin, “Bugün burada sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı, Mardin Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine teşekkür etmek için toplandık. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın modern ve çağın ihtiyaçlarına cevap veren yeni binalara kavuşması için emek harcayan ve destek olan herkese teşekkürlerimizi bildiririz” ifadelerini kullandı.

YILLARDIR HAYALİNİ KURUYORDUK’
Midyat Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü İsamettin Aksoy da, yeni eğitim öğretim yılında yeni binada eğitim vereceklerini belirterek, “İmam Hatip Lisesi uzun yıllardır hayalini kurduğu okul binasına nihayet kavuştu. 1989 yılında kurulan okul, yapılan yeni binaya taşınması ile yıllar sonra rahat bir nefes aldı. Okul eşyalarının taşınması geçen hafta içinde tamamlandı. Okulumuz içindeki yerleşim işlemi hala devam etmektedir. İdari birimlerin taşınması ve yerleşmesi tamamlanmış olup, çalışmalarına yeni okulumuzda devam etmekteyiz. Okul ile işleri olan talebe veya velilerimizin, kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimizin yeni binaya gelmeleri gerekmektedir” diye konuştu.

‘YENİ BİNADA EĞİTİM KALİTEMİZ ARTACAK’
Okuldaki eğitim kalitesinin daha da artacağını söyleyen Aksoy, “2012–2013 Eğitim ve Öğretim Yılında 90 öğrenci kontenjanı bulunan okulumuzun bundan sonraki yıllarda da yeni kayıt kontenjanı bu sayıdan aşağıya düşmeyecektir. Köylerimizdeki maddi durumu zayıf olan ailelerin çocukları hem okulumuzda okuyup hem de yatılı öğrenci yurdundan faydalanmaktadırlar. Okulumuz bünyesinde ayrıca İmam Hatip Lisesi Ortaokulu da 2012–2013 eğitim-öğretim yılında açılacaktır” açıklamasında bulundu.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum