İlkokul Öğrencileri “Şiddet Hayır” Dedi

İlkokul Öğrencileri “Şiddet Hayır” Dedi

Midyat Ali İhsan İlkokulu öğrencileri şiddete dikkat çekmek oldukça ilginç bir etkinliğe imza attı.

A+A-

Midyat Ali İhsan İlkokulu öğrencileri şiddete dikkat çekmek oldukça ilginç bir etkinliğe imza attı. Yunus Emre Mahallesi’nde eğitim öğretim veren Ali İhsan Kalmaz İlkokulu öğrencileri şiddete dikkat çekmek için  “Şiddeti Önlemek İçin Benimde Yapabileceklerim Var” sloganıyla bir etkinlik düzenledi. 

Okulun Rehberlik Servisi tarafından ‘Okul Temelli Şiddeti Önleme Eylem Planı’ çerçevesinde düzenlenen etkinlikte yer alan öğrenciler ellerinde “Arkadaşını dövme şiddettir”, “Arkadaşına tekme atma şiddettir”, “Kötü söz söyleme şiddettir”, “Alay etme şiddettir”, “Arkadaşına isim takma şiddettir”, “Öfkene hakim olman ve kurallara uyman kavgadan daha iyidir” ve “Öfkelendiğin anda dur, bekle ve düşün. Şiddetten farklı çözüm yolları bul” yazılı dövizler taşıdı. 

Etkinlikte bir konuşma yapan Okulun Rehber Öğretmeni Veysi Durmaz, hazırladıkları etkinlik ile amaçlarının şiddet olaylarına dikkat çekmek olduğunu belirterek, “Şiddet bir ya da birden çok öğrencinin kendilerinden daha güçsüz öğrencileri kasıtlı ve sürekli olarak rahatsız etmesiyle sonuçlanan ve güçsüz öğrencinin kendisini koruyamayacak durumda olduğu bir saldırganlık türüdür. Kısacası şiddet bir kimsenin başkasına zarar vermesidir." dedi. 

"ÖĞRENDİKLERİ ŞİDDETİN AYNISINI ARKADAŞLARINA UYGULUYORLAR"

Çocukların evinde anne ve babasından şiddet gören veya internet ve televizyondan öğrendiği şiddetin aynısını arkadaşlarına uyguladığını söyleyen Durmaz, "Okullarda şiddet sadece kavga, dayak, yaralama olarak ortaya çıkmamaktadır. Genellikle dövme, tekme atma, tokat atma, itme, çekme, korkutma, dalga geçirme, alay etme, kızdırma, küfür etme, çirkin sözler yazma olarak da karşımıza çıkmaktadır. Şiddete başvuran öğrenci genelde problemlerin çözümünü şiddette görmektedir. Evinde anne ve babasından şiddet gören veya internet ve televizyondan öğrendiği şiddetin aynısını arkadaşlarına uygulanmaktadır. Şiddetten uzak kalmak için ne yapmalı sorusu hemen akla gelmektedir. İnternete televizyondaki şiddet oyun ve programlarından uzak kalmak gerekmektedir. Sevgili öğrenciler şiddet içerikli internet oyunları ile televizyon dizileri programlarından şiddeti öğrendiğimizi unutmayalım.” diye konuştu.

Daha sonra öğrenciler sahneye çıkarak ellerinde taşıdıkları dövizlerin üzerindeki yazıları okudu, okulun bahçesinde toplanan öğrenciler de yüksek sesle 3’er defa okunan yazılara eşlik ettiler.

Okul Müdürü Mehmet Ali Kaya, öğretmenler ve  öğrenciler etkinliğin sonunda İskenderun Caddesi’nde bir süre tur atarak “Şiddete hayır” sloganı attılar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum