İlçe Seçim Kurulu'ndan Seçim İtirazına Ret

İlçe Seçim Kurulu'ndan Seçim İtirazına Ret

Midyat Seçim Kurulu, Ziraat Odası'nın seçiminin iptalini isteyen başkan adayı Abdulhalim Gümüş’ün başvurusunu reddetti.

A+A-

Midyat İlçe Seçim Kurulu, Ziraat Odası Başkanlığı seçiminin iptalini isteyen başkan adayı Abdulhalim Gümüş’ün başvurusunu reddetti.

Midyat İlçe Seçim Kurulu, Ziraat Odası Başkan Adayı Abdulhalim Gümüş’ün seçim sonuçlarıyla ilgili itirazını reddetti. Başkan adayı Gümüş, geçtiğimiz Cuma günü İlçe Seçim Kuruluna “05 Şubat 2015 tarihinde yapılan Ziraat Odası 4. Olağan Genel Kurulu seçimlerine katılan bazı delegelerin adli sicil kaydının olduğu ve bazı delegelerin okuma yazma bilmediğini” iddia ederek itirazda bulunmuştu. 

İlçe Seçim Kurulu ‘seçimlerinin iptali ve seçimlerin yenilenmesi’ yönünde Başkan adayı Abdulhalim Gümüş’ün başvurusunu reddetti. İlçe Seçim Kurulu’nun aldığı karar şöyle:

“05 Şubat 2015 Perşembe günü yapılan Ziraat Odası 4. Olağan Genel Kurulu seçimleri ile ilgili olarak Abdulhalim Gümüş’ün 06.02.2015 tarihli dilekçesinde “seçimlerine katılan bazı delegelerin adli sicil kaydının olduğu ve bazı delegelerin okuma yazma bilmediğini” iddia etmeleri, “seçimin iptali ve yenilenmesi” talep etmekle; itirazı incelendi. 

Gereği düşünüldü; seçimden önce ilgili mevzuat uyarınca seçime katılacak delegelerin İlçe Seçim Kurulumuza bildirildiği, ilan süresi içerisinde listeye herhangi bir itirazda bulunulmadığı ve listelerin kesinleşerek onaylandığı ve ilgili Ziraat Odasına gönderildiği, bu liste ile seçime gidildiği, yukarıda bahsi geçen itirazlarda seçimin yapılmasına ilişkin herhangi bir usulsüzlüğe ilişkin iddiada bulunulmadığı, bu suretle yapılan seçime ilişkin kesinleşen liste kapsamında itirazlarda bulunulamayacağı anlaşıldığından itirazın reddine karar vermek gerekmiştir.”

Ziraat Odası seçimlerinde 69 delege oy kullanmış, 2 oy geçersiz sayılırken, Mehmet Beşir Evsen 26, Abdurrahman Baş 23, Abdulhalim Gümüş ise 18 oy almıştı. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.