İdil'in Özbek köy okulunda lavanta festivali

İdil'in Özbek köy okulunda lavanta festivali

Şırnak'ın İdil İlçesine bağlı Özbek İlk ve Ortaokulunda Lavanta Festivali düzenlendi.

A+A-

Şehir merkezine 40 kilometre uzaklıkta bulunan Özbek Köyü İlk ve Ortaokulunda eğitim öğretim gören Okul Müdürü Hakan Süleyman Köse, 10 öğretmen ve 100 öğrenci ‘Lavanta Kokulu Okul’ proje ile okulda kullanılmayan 250 metrekarelik alanda lavanta bahçesi oluşturdu. Geçtiğimiz Kasım ayında Tekirdağ’dan getirilen yağlık İngiliz lavanta fidelerinin ekimi yapıldı.

Damlama sulama sistemi ile sulaması yapılan lavantalar büyüdü ve verim vermeye başladı. Geçimini tarımdan sağlayan köylüler için daha az suyla üretilen ve daha çok getirisi olan lavanta bahçesi umut oldu. Aylar önce dikilen lavantaların açmasını bekleyen okul müdürü ve 10 öğretmen, bu sırada öğrencilerine lavantadan ürün elde etmenin yollarını da gösterdi. Her bir öğrencisinden de öğrendiklerini ailelerine öğretmelerini istedi. Bu sayede tüm köyü lavantayla kalkındırmayı amaçlayan Müdür Köse, ‘Lavanta Kokulu Okul’ ismini koyduğu markanın patentini de aldı. Şimdi lavantalar açtı, çocukların yüzü güldü. Hedefleri lavantalı ürünlerin satışından elde edilecek geliri dezavantajlı öğrencilere eğitim desteği olarak kullanmak.

İLK HASAT İÇİN FESTİVAL

Okul Müdürü Köse ve öğretmenler, lavanta bahçesinden yapacakları ilk hasat için okulda Lavanta Festivali düzenledi. Festival, Okulda okuyan çocukların renkli gösterileri ve zeybek oyunu ile başladı. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Midyat ve Cizre Öğrenim Birimleri'nin gönüllüleri festivalde çocuklar için yüz boyama, resim çizme ve ebru çalışmaları yaptı. Uludere İlçe Milli eğitim Müdürlüğüne bağlı Gezici Çocuk Tiyatrosu ekibi de hem tiyatro oyunu oynadı, dans ve çeşitli şov gösterileri yaptı. Şırnak Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencileri de çocuklar için mini bir konser verdiler. Şarkıların ritmine kendini kaptıran katılımcılar çocuklar ile halay çekip, eğlendiler. Festival lavanta bahçesinin gezilmesi ve resim çekilmesi ile sona erdi. Festivalde çocuklara, pamuk şekeri ve çiğ köfte ikramı yapıldı. Festivale, İdil İlçe İlçe Milli Eğitim Müdürü Yunus Babayiğit, Şube Müdürü Ahmet Ak, Okul Müdürü Hakan Süleyman Köse, TEGV Midyat Öğretim birimi Yöneticisi Kadir Kurt, Cizre Birim Yöneticisi Sevgi Dursun Kahraman, veliler, öğrenciler katıldı.

"ŞIRNAK İLİ TERÖR İLE DEĞİL LAVANTA İLE ANILSIN"

Festivalde konuşan Okul Müdür Hakan Süleyman Köse, "Bu lavantaları ilk diktiğimiz zaman 'Burada lavanta mı olur? Süleyman hoca' diyorlardı. 'boş işlerle uğraşma' diyorlardı'. şimdi lavantanın olduğunu gördüler 'hocam bu işte para var mı?' demeye başladılar. Geçen gün dediler ki 'hocam sen bize bir arı hibesi çıkartır lavanta balı da varmış'. Bu iş böyle adım adım derken bölgenin kalkınmasıyla sonuçlanacağını ümit ediyoruz. Uzun vadede Şırnak ili terör ile değil lavanta ile anılmasını istiyoruz. Doğunun Ispartası neden olmasın diyoruz" dedi.

Uludere Tiyatro Oyuncusu Emine Yavuz, "Zaten biz bu projeyi çocuklar için yapıyoruz, çocuklar için yola çıktık ve onları sadece yüzündeki küçücük bir gülümseme bile bizim için gerçekten çok önemli. Burada gördüğümüz coşku da çok güzeldi. Herkesin eline, ayağına sağlık diyorum" dedi.

Öğrenci Velisi Aysel Geç, "Hakan hocanın da şeyi odur ki bütün milletimizin lavanta ile tanışması. Inşallah amacına ulaşır. Çok güzel bir etkinlikti. Allah yapandan da gelenden de herkesten razı olsun. Çocuklar için çok değişik bir şeydi. Dünden beri çocuklarımız uyumuyordu,  tiyatro gelecek diye, çok sevindiler." dedi.

Festivale katılan Zekiye Karadeniz, "Bugün lavanta etkinliği oldu. Hakan Süleyman köse bu okulun müdürü ve lavanta ekti köy için, köyün gelişmesi için. Onun için bir etkinlik düzenlediler." dedi.

Öğrenci Ela Yıldız, "Biz burada lavanta ekmiştik. Lavanta bahçemiz çok güzel büyüdü,  her yer morardı. o yüzden biz de bir festival düzenlemeye karar verdik, sayın müdürümüz Hakan Süleyman köse ile. Festivalimiz çok güzel, festivalimize devam ediyoruz. Tiyatrolar, danslar her şey var bugün, o yüzden çok mutluyuz." dedi.

Öğrenci Gülcan Sönmez, "Hakan hoca ile birlikte lavanta yetiştirdik, lavantalarımız çok güzel oldu. Hakan hoca 'festival yapalım' dedi. biz de çok sevindik, çünkü bizde yapmak istiyorduk. Lavanta Festivalinde bir sürü konuğumuz geldi. Palyaço geldi,tiyatro yaptık. Amacımız lavantayı bütün köye bütün dünyaya, bu civarı, herkese tanıtmak. Ve herkese tanıttık. Çok sevdiler lavantayı çok sevdi lavantayı" dedi.

Öğrenci Sümeyye Tek, "İlk defa tiyatroya geldim, izledin. Yüzümü boyamadım, ama çok sevindim. Yeşil köyden gelmiştim. Buraya çok merak etmiştim ve çok da beğendim."dedi.

Öğrenci Elif Sıla Uğur, "Biz çok mutlu olduk. Böyle etkinliklerin bence ayda bir yapılması lazım. Çok güzel bir etkinlik, çok eğleniyoruz burada" dedi.

Öğrenci Tuba Berter, "Ben burada çok eğlendiğim böyle tiyatrolar bize gösterdiler, mutlu oldum. Arkadaşlarımda mutlu oldu. Bugün bizim bayramımızdı, çok mutlu olduk. Palyaçolar bizi güldürdü." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.