İçişleri Bakanı Şahin’e Midyat’ta Tepki

İçişleri Bakanı Şahin’e Midyat’ta Tepki

Midyat’taki sivil toplum kuruluşu temsilcileri İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in açıklamalarını eleştirerek, tepki gösterdi.

A+A-

Midyat’taki sivil toplum kuruluşu temsilcileri İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in açıklamalarını eleştirerek, tepki gösterdi.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in Erzurum’da bir vatandaşa ‘Hadi takla at da göreyim’, Van'da depremzedelere ‘Sarayda oturuyorsunuz’, Kürt sorunu için ‘Ben arıyorum sorun bulamıyorum’, ‘Birilerinin kitabı birilerinin bayramı, öldürmekten yanaysa da şu bilinsin ki 75 milyon vakur ve sessiz yığın silahına da gerek yok. Sadece birer tükürüğü 75 bin haini yok etmeye yeter’, ‘Gaz bombaları zararsızdır. İhtiyaçlar doğrultusunda ihaleyle yeteri kadar alınmaktadır’ sözlerine Midyat’taki sivil toplum kuruluşlarından tepki geldi.

Midyat’ta faaliyet gösteren ve aralarında Özgür Eğitim-Sen, Eğitim Bir-Sen, Din Bir-Sen, Diyanet-Sen, Öğretmenler Derneği, Süryani Kültür Derneği, Selahaddin Eyyubi Düşünce Derneği ve Mıhallemi Dinler Arası Diyalog Derneği’nin bulunduğu sivil toplum kuruluşu temsilcileri İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e açıklamaları nedeniyle tepki gösterdi.

Barış ve Kardeşlik Parkı’nda düzenlenen ortak basın açıklamasında, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ‘Herkes için adalet, herkes için özgürlük’ yazılı bir pankart açtı. Açıklamayı okuyan Özgür Eğitim-Sen Mardin Temsilcisi Mehmet Yıldız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Sayın Başbakan ya bu bakanı dizginlemeye, ya görevden almaya ya da onu kontrol etmek üzere yeni bir bakan ata” dedi.

Yıldız, “İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, göreve geldiği günden beri yaptığı gaflar ile demokratikleşme süreçlerini adeta sabote etmiştir. Hükümetin bizzat Başbakanı tarafından kabul edilen ve çözeceklerine dair halkta ümit oluşturan açıklamaların tersine Kürt sorununu tamamen yok sayan ve sadece emniyet tedbirleri ile çözme değil, tahrik etmeye dayalı politikalar izleyerek kendi hükümetinin politikalarıyla ters düşmüştür. Yıllardır barış içerisinde kutlanan Nevruz Bayramı'nı tarih tartışmalarıyla çatışmaya çeviren bizzat bakanın kendisidir. Bizler Midyat'ta yıllardır Müslümanlar, Hıristiyanlar, Yezidiler, Araplar, Kürtler, Türkler ve Süryaniler olarak barış içerisinde yaşayan insanlarız. Oysa bakanın Hıristiyanların, Yezidilerin simgelerine ilişkin küçümseyici sözleri tüm kesimleri rencide etmiştir” diye konuştu.

İçişleri bakanının konuşurken daha mutedil, daha yapıcı ve birleştirici olmasının beklendiğini söyleyen Başkan Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Her kesimle çatışan, herkesi karşısına alan bir tavır içişleri bakanına yakışmamaktadır. Bakanı böyleyse valisi ve emniyet müdürleri de bakanı örnek alırlarsa vay halimize. Hiç kimsenin demokratikleşme ve yeni anayasa sürecini kendi şahsi ihtirasları ile tahrik edici konuşmalarıyla alay eden, üstten bakan tavrı ile sabote etmeye hakkı yoktur. Sayın başbakanı ya bu bakanı dizginlemeye ya görevden almaya ya da onu kontrol etmek üzere yeni bir bakan atamaya davet ediyoruz. Kamuoyuna ve basına saygı ile duyuruyoruz.”

Yapılan basın açıklamasının ardından STK temsilcileri parktan ayrıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum