'Hükümet kadın' filmine tepki!

'Hükümet kadın' filmine tepki!

“Hükümet Kadın” adlı sinema filmine en ilginç ve sert tepki çekimin yapıldığı Midyat’taki sivil toplum kuruluşlarından geldi.

A+A-

Geçtiğimiz hafta vizyona giren Yönetmenliğini Sermiyan Midyat’ın yaptığı ve başrollerinde Demet Akbağ’ın yer aldığı “Hükümet Kadın” adlı sinema filmine en ilginç ve sert tepki çekimin yapıldığı Midyat’taki sivil toplum kuruluşlarından geldi.

Mıhallemi Medeniyetler Arası Diyalog Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan ve Şemikan Çalışma Ve Dayanışma Birliği Başkanı Bozo Bilal Acar, açıklama yaparak, “Hükümet Kadın” adlı sinema filmine tepki gösterdi.

Midyat’ta merkezi bulunan Mıhallemi Medeniyetler Arası Diyalog Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan, filmde komedi bahanesiyle kadınların aşağılandığını, dini değerlerin hafife alındığını ve saygın tarihi kişiliklerin maskara durumuna düşürüldüğünü ileri sürdü. Filmde yer yer güzel vurgular ve mesajlar olduğu halde , sözü edilen negatif yönlerden dolayı , güzel vurgu ve anlamlı mesajların da yerini bulamadığının altını çizen Aslan, ilgili hassasiyetler göz önünde bulundurulup filmin bir daha elden geçirilip vizyona sunulması halinde filmin daha büyük izlenme rakamlarına ulaşacağına inandığını söyledi.

“HRİSTİYANLIKTA EVLENMELERİ YASAK OLAN RUHBAN SINIFIYLA DALGA GEÇİLİYOR”
“Filme konu olan Türkiye’nin ilk kadın Belediye Başkanı merhume Zekiye Midyat, gerçekte gayet güzel, oturaklı, bilgili, gayet ağırbaşlı, nazik, kibar ve asil duruşlu olduğu halde filmde patavatsız, maskara ve gayet çirkin bir görünüşle karakterize edilmiştir” diyen Başkan Aslan, “Süryani Rahip’e çocuklarınız, aile halkınız nasıl demekle, Hristiyanlıkta evlenmeleri yasak olan Ruhban sınıfıyla dalga geçilmiştir. Filmde belediye başkanı mezara gömüldükten sonra yağan yağmur içi ‘Rabbim bile ağlıyor’ deniyor. Başka bir diyalogda Sermiyan Midyat, eşini hor, hakir ve küçük düşürmek için eşini kastederek ‘Allah’ım yaratıyorsun bari takip et’ gibi saçmalıklar sarf ediyor.” dedi.

Filmin hiçbir şekilde Merhume Belediye Başkanı Zekiye Midyat’ı yansıtmadığı gibi, Midyat’ın çok kültürlülüğünü ve Midyat’taki farklı dini değerleri de komedi üzerinden istismar ederek reytingin hedeflendiğini belirten Aslan, açıklamasında şunları ifade etti:

“Filmin anlattığı dönemin ruhuna uygun giyinen çarşaflı bayanlara , bugünün ağzı ile alaycı tavır ve sözlerle kasıtlı rencide söz konusu. Film hiçbir şekilde Merhume Belediye Başkanı Zekiye Midyat’ı yansıtmadığı gibi, Midyatın çok kültürlülüğünü ve Midyat’taki farklı dini değerleri de komedi üzerinden istismar ederek reytingi hedeflemektedir. Yer yer kadınların aşağılandığı, dini değerlerin komediye alet edilmesi, kültürel, sosyal ve siyasal şahsiyetlerin reyting uğruna saptırılmasını kınıyor ve bir an önce ilgili sahnelerin filmden çekilmesini talep ediyoruz.”

“ZEKİYE MİDYAT MANEVİ BÜYÜKANNEMİZDİR”
Aslan, “Şimdi Sermiyan Midyat diyebilir ki ‘Zekiye Midyat benim babaannemdi’ evet babaannesi olabilir. Onun babaannesi olması Sermiyan beye onu lastik gibi istediği yöne çekme hakkını vermez. Çünkü Zekiye Midyat hanımefendi, Midyat’ın sosyal, siyasal ve kültürel hayatına damgasını vurmuş örnek bir hanımefendi şahsiyettir. Dolayısıyla bu yönü ile Zekiye Midyat tüm Midyatlıların büyükannesi hükmündedir. Manevi büyükannemiz sayın Zekiye Midyat’ın aziz hatırası ve onurlu örnek hayatına sahip çıkmak için filmi kınıyor ve bir an önce vizyondan çekilmesini istiyoruz. ‘Kaş yapayım derken göz çıkaran’ kişinin durumuna düşmemek için göz hükmündeki filmin içindeki virüslerin ayıklanması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin ilk kadın muhtarı Kahle Ercan’ın da Midyat’a baglı Habsunnes Köyü’nden ve babaannesi olduğunu dile getiren Aslan, “böyle tarihi ve siyasi kişilerin hayatı beyaz perdeye aktarılırken bir sarraf hassasiyeti ile gerçek yaşantıları ve karakterleri ele alınmalıdır” şeklinde açıklamasını bitirdi.

“AŞİRETİN ÖNEMLİ DEĞERLERİNİ MASKARA DURUMUNA DÜŞÜRDÜLER”
Sermiyan Midyat ile aynı aşiret konfederasyonundan olan ve aşiret adına Şemikan Çalışma Ve Dayanışma Birliği’ni kuran Bozo Bilal Acar da tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Filmi sinema salonunda izlediğimde herkes kahkahayla izlerken ben adeta şoke oldum. Şemikan Aşiret Konfederasyonu’nun kadın haklarına verdiği değerin önemli temsili olan Türkiye’nin ilk kadın Belediye Başkanı Zekiye Midyat’ın bir komedi filminde bu denli ciddiyetsiz bir şekilde işlenmesi bizleri çok üzmüştür. Yurtdışından ve yurt içinden sayısız kişi bu rahatsızlıklarını bizlere iletiyor. Saygınlığı ile tanınmış Şemikan Aşiret Konfederasyonu’nun önemli değerlerini, sırf insanlar gülsün, film izlenme rekorları kırsın diye maskara durumuna düşürdüler.Tüm aşiret filmin bu yönünden oldukça rahatsız olmuş durumda. Merhume Zekiye Midyat ve vefat eden çocuklarının şu anda kemikleri sızlıyordur. İşin acı tarafı ise filmin yönetmeni ve başrol oyuncusu olan Sermiyan Midyat’ın Zekiye Midyat’ın torunu olması. Tam anlamıyla bir vurdumduymazlık ve sorumsuzluk duygusuyla çekilmiş bu filmi ve yönetmeni kınıyoruz. Sermiyan Midyat belki de ömrü boyunca Midyata gelmemiş, Midyat’ta yaşamamış. Bir geldi, pir geldi, ortalığı karıştırıp gitti.”

AŞİRET’TEN SERMİYAN MİDYAT’A İHTAR

Sermiyan Midyat’a açık bir şekilde ihtarda bulunduklarını vurgulayan Acar, “Bin yıllık değerlerimizle bu şekilde dalga geçilmesi, ortak geçmişimize ve bizlere açık bir hakarettir. Sermiyan Midyat’ın kendi değerleri ile dalga geçmesi ortak geçmişimize ihanettir.” ifadesini kullandı. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
22 Yorum