HSYK’dan Kılıçdaroğlu’na yanıt

HSYK’dan Kılıçdaroğlu’na yanıt

'Adliye’ye gittik ama devam eden hiçbir soruşturmayla ilgili taşıma söz konusu değil.'

A+A-

Kılıçdaroğlu’nun “Yolsuzluğun kapatılması için HSYK üyelerinden birinin Kayseri’ye gittiği” iddiasına HSYK’dan yanıt geldi: Adliye’ye gittik ama devam eden hiçbir soruşturmayla ilgili gündem ve amaç taşıması söz konusu değil.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddialarının kapatılması için “HSYK’nın devreye girdiği, mahkeme tebligatları hazırlanırken, HSYK üyelerinden birinin Kayseri’ye gittiği ve tebligat yazılana kadar beklediği” yönündeki iddiaların yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasına yanıt HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici ile 2 üyenin yaptığı iki ayrı yazılı açıklama ile geldi. Hamsici, yazılı açıklamasında, “HSYK’nın yeni yapısıyla göreve başladığı tarih olan 25 Ekim tarihi aynı zamanda Avrupa Adalet Günü olarak da kutlanmaktadır” denilen açıklamada, bu kapsamda hukuk fakültelerinin bulunduğu 11 ilde yapılan Yargı Günü etkinliklerinden birinin de 25-27 Ekim tarihlerinde Kayseri’de yapıldığı ifade edildi. Kayseri Melikşah Üniversitesi’ndeki bu etkinliğe HSYK’yı temsilen üyeler Prof. Dr. Bülent Çiçekli ve Ali Aydın’ın 27 Ekim’de katıldıkları belirtilen açıklamada şöyle devam edildi: “Haber ve yorumlara konu Kayseri Başsavcılığı tarafından yürütülen Kayseri Büyükşehir Belediyesi görevlileri ve diğer şahıslarla ilgili soruşturma sonucunda 23 Ekim 2011 tarihinde ‘kovuşturmaya yer olmadığına dair karar’ verildiği ve bu kararın 26 Ekim 2011 tarihinde Kayseri Başsavcısı tarafından onaylandıktan sonra ilgililere 2 Kasım’dan itibaren tebliğ edilmeye başlandığı, Kayseri Başsavcılığının 28 Ekim 2011 tarihli ‘bilgilendirme’ konulu yazısından anlaşılmaktadır.”

Kurul üyelerinin Kayseri’ye gitmelerinden önce soruşturmanın sonuçlandığına dikkat çekilen açıklamada, “Kurul Üyelerinin soruşturmaya etki ettikleri iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. 11 ilde çok önceden planlanan bir etkinlik çerçevesinde yapılan ziyarete bu şekilde bir anlam yüklenmesi, Kurulumuza ve fedakârca görev yapan yargı mensuplarına güvensizlik oluşturmak amacıyla yapılmış maksatlı bir açıklama olarak değerlendirilmiştir. İddia sahiplerinin bu iddialarını doğrulayacak bilgi ve belgeleri Kurulumuza iletmeleri halinde ilgililer hakkında HSYK Genel Kurulu ’nun gereğini yapacağından kimsenin kuşkusu olmamalıdır” denildi.

Adliyeye gittik

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasında adı geçen HSYK üyeleri Bülent Çiçekli ve Ali Aydın da ayrı bir açıklama yaptı. Çiçekli’nin İstanbul ’daki Uluslararası Sempozyum’dan sonra 26 Ekim gece uçağıyla, Aydın’ın ise 27 Ekim sabah uçağı ile Kayseri ’ye geçtikleri ve 27 Ekim günü daha önceden planlanan faaliyetlere birlikte katıldıkları belirtilen açıklamada şöyle denildi: “Bu kapsamda, Adliye ziyareti yapılarak Adliye’de bulunan hakim ve savcılarla toplu olarak görüşülmüş, daha sonra Üniversite öğrencileri, öğretim üyeleri, hakim ve savcılar ile Baro Yönetim Kurulu’ndan temsilcilerin katılımıyla bir Panel düzenlenmiş ve diğer sosyal etkinlikler gerçekleştirilmiştir. 28 Ekim günü Kayseri ’den ayrılarak Ankara’ya dönülmüştür. 27 Ekim tarihinde gerçekleştirilen programın içerik ve seyri bu şekilde cereyan etmiş olup söz konusu programın bunun dışında devam eden hiçbir soruşturmayla ilgili herhangi bir gündem ve amaç taşıması söz konusu değildir. Bu nedenle, Sayın Kılıçdaroğlu tarafından bir gazetede ileri sürülen ‘ HSYK üyesi tebligat yazılana kadar orada bekliyor. Biz tebligatların yapılmasını bekliyoruz. Sonra gereğini yapacağız’ biçiminde aktarılan iddia hayal mahsulü bir yakıştırma ve gerçekleri yansıtmayan bir iddiadır.”

Kılıçdaroğlu ne demişti?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, önceki gün Cumhuriyet gazetesinde dün yayımlanan demecinde, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ndeki yolsuzluk dosyasının kapatılması için HSYK üyelerinin devreye girdiğini ileri sürdü. Savcılar hakkında suç duyurusu hazırladıklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Vilayet, belediye, savcı herkes dosyayı kapatmak için uğraşıyor” dedi. Kılıçdaroğlu “Kayseri olayını kapatmak için son olarak mahkeme tebligatları hazırlanırken HSYK üyelerinden biri gidip orada bekledi. Bir başka fezlekenin içinde, Kayseri suçunu aklamaya kalktılar. HSYK üyesi tebligat yazılana kadar gidip orada bekliyor. Biz tebligatların tamamlanmasını bekliyoruz. Sonra gereğini yapacağız” dedi.

Kemal Göktaş/Vatan  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.