Mehmet ŞİRİN

Mehmet ŞİRİN

Hibe Desteklerine Devam

A+A-

‘Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı’ çerçevesinde 18¬-40 yaş aralığındaki 1.438 kişinin yaptığı başvurunun değerlendirmesi sonucunda Midyat’ta 28 çiftçiye,  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 840 bin lira karşılıksız hibe verilecek.

Girişimciliğin ve tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amacıyla Genç çiftçilerden 5’i büyükbaş hayvan dişi düve, 8’i büyükbaş hayvan besi danası, 2’si küçükbaş hayvan, 3’ü kanatlı hayvan, 1’i tıbbi ve aromatik bitki üretimi ve 9’u arıcılık alanında desteklenecek. 2 yıllık bir süreci kapsayan hibe destek programı ile kabul edilen bu projeler, uygulamanın her aşamasında etkin olarak takip ve kontrol edilecek. Böylece hibelerin usulsüz şekilde kullanılmasının da önüne geçilecek.

Midyat Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü de tüm ekibiyle hayvan sahibi olan girişimcilere, üretimlerinin her aşamasını kontrol ve her zaman teknik destek verme konusunda yardımcı olacağını dile getirerek, genç çiftçiler yanında olduğunu gösterdi. Genç çiftçilerin gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsaldaki genç nüfusun istihdamına katkı sağlanması gibi amaçların yerini bulması şüphesiz Genç Çiftçilerin ‘Destekleme Programı’nın gereklerine uymasından geçer.

Temennimiz bu tür hibelerin ve destek programlarının artarak devam etmesi ve bu işi hakkıyla yaparak programlarının amacına ulaşmasında katkıda bulunacak girişimcilerin artmasıdır.

MARDİN HABİTAT’TA

Birleşmiş Milletler tarafından yirmi yılda bir düzenlenen Habitat Konferansı'nın üçüncüsü Ekvador'un Quito kentinde "Konut ve Sürdürülebilir Kentsel Gelişme" temasıyla gerçekleştiriliyor. Birleşmiş Milletlere üye bütün ülkelerin temsilcileri ile sivil toplum örgütleri, bölgesel ve yerel yönetimler, uzmanlar, araştırmacılar, kadın ve gençlik organizasyonları, ticari birlikler ve özel sektörün katılım sağladığı Konferans'ta yeni kentsel gündem ile şehirleşmenin dönüştürücü etkileri ele alındı.  Dicle Kalkınma Ajansı da burada Mardin'i anlattı.

"Kentlerde Tarihi Mirasın Korunması" başlığı altında üç projeye ilişkin sunumlar gerçekleştirildi. Tarihi Mardin'de özellikle Birinci Cadde ve tarihi çarşıların turizm ve sosyal kalkınma temelinde geliştirilmesine ilişkin faaliyetler ve planlama çalışmaları hakkında detaylı bilgi verilerek, binlerce yıllık kültürel mirasını koruyan Mardin'in yaşayan bir şehir olarak geleceğe taşınmasına yönelik yaklaşım ve öneriler istişare edildi.

Habitat sayesinde Mardin bir kez daha dünya gündemine girdi. Bizlerde birer Mardinli olarak bu değerli ve güzel şehre sahip olduğumuz için gurur duymalıyız. Bu güzel duygular eşliğinde de hem şehrimize hem de ülkemize sahip çıkmalıyız.

ÖRNEK DAVRANIŞ

Midyat'taki Kocatepe İlk ve Ortaokulu'nda görev yapan Müzik Öğretmeni Burçin Korkut, kırılan ayağı alçıya alındığı için normalde 2-3 ay iş göremez raporu alması beklenirken koltuk değneği ile her gün okula gelerek öğrencilerini yalnız bırakmaması öğrenci velileri ve meslektaşları tarafından takdir edildi.

Örnek davranışından dolayı Öğretmenimizi tebrik ediyoruz.

Bu yazı toplam 1929 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.