HDP Adayları Midyat Basınıyla Bir Araya Geldi

HDP Adayları Midyat Basınıyla Bir Araya Geldi

Hakların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili adayları Midyat’ta görev yapan, basın emekçileriyle kahvaltıda bir araya geldi.

A+A-

Hakların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili adayları Midyat’ta görev yapan, basın emekçileriyle kahvaltıda bir araya geldi. 

Halkların Demokrasi Partisi (HDP), 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde, Mardin ve Batman'dan gösterdiği farklı halklar ve farklı inançtan adaylar, HDP Batman Milletvekili adayı Ezidi asıllı Ali Atalan ile Mardin Milletvekili adayları Süryani asıllı Erol Dora, Mıhallemi asıllı Mehmet Ali Aslan ve Seyit asıllı Enise Güneyli, Midyat’ta çalışan basın emekçileriyle kahvaltıda bir araya geldi. 

HDP Midyat İlçe Eş Başkanı Hüseyin Alper ile DBP Midyat İlçe Eş başkanları Birgül toprak ve Zübeyir Erik’in de katıldığı kahvaltıda adaylar, aralarında Sizin Medya.Com Haber Portalı Haber Müdürü Mehmet Halis İş’in de olduğu basın mensuplarıyla sohbet etti, seçime ilişkin sorularını cevapladı.

“AKP’Yİ BARAJIN ALTINDA BIRAKMAK İSTİYORUZ”

Burada konuşan HDP Batman Milletvekili Adayı Ali Atalan, “Bizim HDP olarak Türkiye’de bir baraj sorunumuz yok. Bölgede aslında biz AKP’yi barajın altında bırakmak istiyoruz. AKP zaten bölgede bitmiş, tükenmek üzeredir. Batman’da özellikle AKP’nin yüzde 20’nin üzerinde oy almak gibi bir hedefi var. Bir tane milletvekili çıkarma çabaları var.” dedi. 

“TÜRKİYE’YE YENİ BİR YAŞAM VAAT EDİYORUZ”

Milletvekili Adayı Erol Dora, “Şuan da Anayasa’nın 10. maddesinde ‘herkes kanun önünde eşittir’ diyor, ama pratiğe baktığımızda ana dillerin yasak olmasından, köy isimlerinin değiştirilmiş olmasından, Alevilerin şuan da inançları meşru değil, tanınmıyor, Ezidi kardeşlerimizin inançları resmi olarak tanınmıyor. Bütün bu olayları irdelediğimizde bizim barajı aşmamız ile birlikte Türkiye’ye yeni bir yaşam vaat ediyoruz. Özgürlük ve demokrasi çerçevesinde bütün halkların eşit olacağı, hiçbir halkın birbirinden üstün olmayacağı, her halkın inancını ve kendi ana dilini ve diğer kültürel değerlerinin kutsal olduğuna ilişkin biz yeni bir model getiriyoruz” dedi. 

“HDP’NİN BARAJI AŞMASI HÜKÜMETİ ADIM ATMAYA ZORLAYACAK”

Milletvekili Adayı Mehmet Ali Aslan da, “AKP büyük ihtimal ile bölgede baraj altı kalacaktır, bundan eminiz. HDP’nin barajı aşmama gibi bir derdinin olduğunu hiç düşünmedim, şuan da bile bunu düşünmüyorum. Yaşanan son gelişlerle birlikte artık bunu hiç ihtimal bile vermiyorum. HDP’nin barajı aşması ile birlikte hükümeti adım atmaya zorlayacaktır, somut adımlar ve anayasal adımlar. Bunlar olduğu takdirde bırakın yurt dışına göç etmiş Süryanilerin, Ezidilerin ve Mıhallemilerin ana vatanlarına geri dönmesini, Türkler’den, Lazlar’dan, Çerkezler’den bile gelip Mardin’e, Midyat’a ve bölgemize yerleşmek isteyen insanlar olacaktır.” dedi. 

“TOPLUMLAR ARASINDA Kİ BARAJLAR DA DEVRİLECEK”

Milletvekili Adayı Enise Güneyli ise, “Bizim barajı aşmamızla birlikte sadece tek bir kazancımız olmayacak, Türkiye’de bugüne kadar, diller arasında, dinler arasında, kültürler arasında, görüşler arasında ve toplumlar arasındaki barajlar devrilmiş olacak.” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.