Hazreti Hüseyin ve Ehl-i Beyt konferansı

Hazreti Hüseyin ve Ehl-i Beyt konferansı

Midyat’taki konfersnsta gözyaşları Hazreti Hüseyin için aktı...

A+A-

Hz. Hüseyin ve 71 yareninin Kerbela’da şehit edilmesinin 1373’üncü yıldönümü nedeniyle Midyat’ta düzenlenen konferansa katılanlar gözyaşlarına hâkim olamadı.

Araştırmacı-Yazar Nureddin Şirin “Hz. Hüseyin ve Aşura” konulu konferansıyla doyumsuz bir tasavvuf ziyafeti sundu.

Midyat’ta, Eğitim Bir-Sen Temsilciliği ve Ehl-i Beyt Sevdalıları Platformu’nca Muharrem ayı dolayısıyla düzenlenen “Hz. Hüseyin ve Kerbela Şehitlerini Anma” programına vatandaşlar yoğun bir ilgi gösterdi. Kocatepe Ortaokulu Konferans Salonu’nda düzenlenen anma programında ilk olarak Kerbela’da hayatını kaybeden şehitler için Alican Görel tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti okundu.

Ardından programın açış konuşmasını yapan Eğitim Bir-Sen Midyat Temsilcisi Abdulkadir Altay, Ehl-i Beyt sevgisine dikkat çekerek, “Bu ayı önemli kılan olaylardan bir tanesi, asırlar geçmesine rağmen hala hüzünle andığımız Hz. Hüseyin’in şehit edilmesi olayıdır. Bu gerçekten büyük bir olaydır” dedi.

Ehl-i Beyt sevgisinin çok önemli olduğunu belirten Altay, şöyle konuştu:

“Ehl-i Beyt büyük bir deryadır. Anlatılmakla, saatlere, günlere sığmaz. Ehl-i Beyt sevgisi Yüce Rabbimizin sevgisidir. Kur’an sevgisidir. Hz. Resullallah’ın sevgisidir. Birliğimizdir, kültürümüzdür, yaşamımızdır, varlığımızdır ve İslam’ın güzel motifleridir. İslam birliğinin ancak ve ancak Ehl-i Beyt sevgisi ile ve Ehl-i Beyt’in çizdiği yolda, insanlar kucaklaşarak sağlayabilir.”

Hazreti Hüseyin’in “Müslüman’ım” diyen bütün insanların ortak değeri olduğuna işaret eden Altay, Hazreti Peygamber’in  “Ali’yi seven beni sevmiş olur” mealindeki hadisi şerifini hatırlattı.

Başkan Altay’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Araştırmacı-Yazar Nureddin Şirin, konferans boyunca Muharrem ayı, Hz. Hüseyin ve Kerbela Şehitleri hakkında bilgi verirken hem ağladı ve hem de dinleyenleri ağlattı.

Şirin, konuşmasında Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) hayatından kesitler sunarak, onun İslam dinini tebliği ederken ne gibi zorluklarla karşılaştığını anlattı.

Kerbela şehitlerini anarken, yas tutup üzülmenin yanı sıra Hz. Hüseyin’i iyi anlamak gerektiğini de vurgulayan Şirin, “İmam Hüseyin’in hutbelerinden, ahlakından, yaşayışından neleri alabiliyoruz, bugün kendimize neleri rehber edinebiliyoruz, bu çok önemli. Bunu eğer yerine getirebiliyorsak, gerçekten görevimizi yapıyoruz demektir” dedi.

Ehli beyt sevgisinin tasavvufa açılan kapı olduğunu birbirinden güzel örneklerle anlatan Şirin, “Ehl-i Beyt’in çok önemli faziletleri ve erdemleri fevkalade İslam’ı ziynetlendirmiş ve İslam’ın manasına ayrı bir anlam ve güzellik katmıştır. Bütün Müslümanlar için Ehl-i Beyt sevgisi çok önemli. Biz beş vakit namazda Ehl-i Beyt’e dua ediyoruz. Her namaz sonunda salavat getirerek onlar için dua ediyoruz. Bu sevgi her geçen gün artıyor. Bugün burada herkesin bir arada olması çok güzel bir örnektir. Biz Muharrem’de iki sayfa  görürüz; birisi ak diğeri ise kara bir sayfadır. Eğer zülüm ve cinayetten, vahşetten bahsedecek olursak maalesef bunların Kerbela’da emsalsiz örnekleri vardır, ama mazlumiyetten, yiğitlikten,  imandan, ihlâstan ve teslimiyetten, şahadetten bahsedersek bunların da Kerbela’da örnekleri çoktur.” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 2 saat süren program yapılan dualarla sona erdi.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum