Hastanenin Yeri İçin STK'ların Talepleri Sürüyor

Hastanenin Yeri İçin STK'ların Talepleri Sürüyor

Midyat’taki Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, eski devlet hastanesi binasının, “Sağlık Kampusu” olarak düzenlenmesini istedi.

A+A-

Midyat’taki Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, eski devlet hastanesi binasının, “Sağlık Kampusu” olarak düzenlenmesini istedi. Seyitler Mahallesi’nde bulunan eski devlet hastanesi binasının “Sağlık Kampüsü” olarak dizayn edilmesini talep eden Midyat Eğitim ve Sağlık Platformu üyeleri, seslerini duyurmak için basın açıklaması düzenledi. 

Eski Devlet Hastanesi’nin bahçesinde bir araya gelen STK temsilcileri adına konuşan Rıfat Direkçi, eski Devlet Hastanesi yerinin ağız ve diş sağlığı merkezi yada ihtiyaç duyulan başka birimlerinde olacağı bir sağlık kampusunun yapılması isteğini belirtti. Direkçi, konuşmasına şöyle devam etti:

“SAĞLIK HİZMETİ VEREBİLECEK BAŞKA BİR ALAN YOK”

“Bilindiği gibi eski Devlet Hastanesi yerinin ağız ve diş sağlığı merkezi olarak düzenlenmesi için Midyat halkının da talebi ile Midyat’taki sivil toplum kuruluşları olarak binlerce imza toplayıp basın açıklamasında bulunmuştuk. Bu taleplerimizi yazılı olarak da Sağlık Bakanlığı’na bildirdik. Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen 13.04.2015 tarihinde Mardin İl Sağlık Müdürlüğü’ne ulaşan “tahsis konulu” yazıda daha önce Adalet Bakanlığı’na şartlı tahsisi yapılan eski Midyat Devlet Hastanesi yeri ile ilgili tahsisinin “iptal” edildiği bildirilmiştir. Bu karar bütün Midyat halkı ve sivil toplum kuruluşları tarafından sevinçle karşılanmıştır. Verilen karar yerinde ve doğru bir karardır. Eski Midyat Devlet Hastanesi’nin bulunduğu civarda birinci basamak sağlık hizmeti verebilecek başka bir alan bulunmamaktadır. Midyat konum itibarı ile merkezi durumda olan bir ilçedir. Bu nedenle eski Midyat Devlet Hastanesi’nin yerine ağız ve diş sağlığı merkezinin kurulması durumunda başta Midyat olmak üzere Nusaybin, Dargeçit,Ömerli, Gercüş, Savur, İdil ve Güçlükonak ilçelerine hizmet vereceği aşikardır. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen bu karara bağlı kalınması Sağlık Bakanlığı teknik ekiplerinin verecekleri karar neticesinde, içinde ağız ve diş sağlığı merkezi başta olmak üzere sağlık ile ilgili ihtiyaç duyulan başka birimlerinde olacağı bir sağlık kampusunun kurulması için ilgili tüm yetkilileri göreve hizmet etmek isteyen herkesi de destek vermeye davet ediyoruz. Bu konuda sorumlu ve duyarlı davranan sağlık bakanlığı yetkililerine teşekkür ediyoruz. Konunun takipçi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

Grup, basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.

Basın açıklamasına şu sivil toplum örgütleri destek verdi:

Yolbaşi Derneği, Midyat Genç İş Adamları Derneği, Umutla Yaşam Derneği, Eğitim Bir-Sen, Eğitim-Sen, Özgür Eğitim-Sen, Diyanet-Sen, Bask Konfederasyonu, Midyat Seyitler Derneği, Mider Derneği, Türkiye Kızılay Derneği Midyat Şubesi, Midyat Derneği, Türk Diyanet Vakıf Sen, Muhtarlar Derneği, Anadolu Eğitim Sendikası, Midyat Engellileri Derneği, Şemikan Derneği, Midyat Kültür Sanat Ve Ekoloji Derneği, Güneydoğu (Turabdin) Süryani Derneği, Süryani Dernekler Federasyonu, Barıştepe (Selhe) Derneği, Midyat Yüksekokul Ve Fakülte Açma-Yaşatma Derneği, Midyat İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği, Süryani Gençlik Derneği, Bağımsız Diyanet  Hizmet-Sen, Elinliler Derneği.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum