Hastane yolu hastalara çile yolu oldu...

Hastane yolu hastalara çile yolu oldu...

Sıkıntının adı: Tozlu Yol ve Şehir İçi Araçlar…

A+A-

Yeni Devlet Hastanesi yolu hastalardan bile daha hasta bir halde…

Midyat’ta yapımı tamamlanan 150 yataklı yeni Devlet Hastanesi’ne giden hasta ve hasta yakınları yoğun bir sıkıntı yaşıyor.

Vatandaşların rahat bir şekilde hastaneye ulaşımını sağlamak için belediye tarafından Bahçelievler Mahallesi’nde açılan 738’nci Caddenin hala toprak olması çeşitli sıkıntıları da beraberinde getirdi.

Maddi imkânsızlıklardan dolayı hastaneye gitmek için yürümeyi tercih eden vatandaşlar ile evleri yola yakın olan aileler 750 metrelik yol boyunca her bir araç geçişi sırasında oluşan toz bulutları nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor. Kalkan toz bulutları nedeniyle adeta 'çile yolu'na dönen cadde vatandaşların sağlığını da ciddi bir şekilde tehdit ediyor.

ACİLİYET ARZ EDEN EKSİKLİKLER…
-Hastaneye açılan yollar hala toprak, asfalt veya kilitli parke yapılmamış. Vatandaşları rahatsız eden bu nahoş tablonun son bulması için yetkililerin 'yollara kilitli parke yapması, mucur dökmesi veya ziftlemesi' gerekmektedir.

-Hastane kavşağında trafik aşırı düzensiz, âdete kazaya davetiye çıkarıyor. Herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için sinyalizasyon sistemi kurulmalı ve trafik işaret levhaları zaman geçirilmeden bırakılmalıdır.

-Çevre yolunda ve açılan ara yollarda yaya kaldırımının olmaması ciddi riskler taşımaktadır. Vatandaşların araç trafiğini tehlikeye atmaması için kaldırımda yürümesi trafik işleyişi için büyük önem arz etmektedir. Bu eksikliğin de giderilmesi hem yayalar için hem de sürücüler için önemi tartışılmazdır.

-Hastaneye giden vatandaşların ve yaşlıların yol üzerinde araç beklerken dakikalarca güneşin altında kalması sağlık açısından çeşitli riskleri de beraberinde getirmektedir. Önümüzdeki mevsiminde kış olacağı düşünülürse acilen hasta ve hasta yakınları için minibüs bekleme durakları yapılmalıdır.

-Önemli bir başka sorun ise satışı gerçekleşen 30 şehir içi hattan sadece 4’ünün faal olması. Bu durum hasta ve hasta yakınlarını mağdur etmektedir. Satışı yapılan hatlar faaliyete geçirilmeli ve akşam saat 10.00’a kadar hizmet vermelidir.

-Ayrıca Mevzi İmar Planı’nda Gölcük Mahallesi ve Bahçelievler Mahallesi’ni Nusaybin Çevre Yoluna bağlayan ara yollar da zaman geçirilmeden hizmete açılmalıdır.

SULAMA YETERSİZ
Öte yandan Midyat Belediyesi ekiplerinin gün içinde farklı zamanlarda hastane çevresinde yaptıkları sulama çalışmaları tozların yükselmesini bir süre engellese de yine yaşanan sıkıntıya çözüm olmamaktadır.

‘YAZIŞMALARIMIZI YAPTIK’
Midyat Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Emine Al, hastane önünde ve hastaneye gelen yoldan kalkan tozun son bulması için gerekli çalışmaların yapılması için Midyat Kaymakamlığı ve Midyat Belediye Başkanlığı’na yazı gönderdiklerini söyledi.

‘ALT YAPININ BİTMESİNİ BEKLİYORUZ’
Konu ile ilgili açıklama yapan Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, açılan 738’nci caddenin kilitli parke taşı ile kaplanması için alt yapı çalışmalarının tamamlanmasını beklediklerini açıkladı. Nasıroğlu, yaşanan sıkıntının farkında olduklarını belirterek, toz sıkıntısını gidermek için geçici bir çözüm üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

HAT SAHİPLERİNE İHTARNAME!
Midyat Belediye Başkan Yardımcısı M. Tevfik Baysal
ise, hastane güzergâhı için satışını gerçekleştirdikleri yolcu hat servislerini satın alan kişilere ihtarname göndereceklerini kaydederek, satın alınan hatların belirleyecekleri sürede faaliyete geçilmemesi takdirde satışların feshedileceğini açıkladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum