Halklar ve İnançlardan Tepki

Halklar ve İnançlardan Tepki

Yüksekova’daki Olaya Midyat’taki STK’lar Tepki Gösterdi…

A+A-

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde, 2 kişinin öldürülmesine Midyat’taki Sivil Toplum Kuruluşları (STK) tepki gösterdi.

Midyat’ta faaliyet gösteren 8 STK, yaşanılan olayla ilgili Estel Köşk Meydanı’nda ortak basın açıklaması yaptı. 8 STK adına açıklamayı, Mıhallemi Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan okudu. 

Aslan “Dün öğlen saatlerinde Yüksekova’da keskin nişancılar tarafından hedef gözetilerek şehit edilen Veysel İşbilir ve Reşit İşbilir sadece Kürtlerin şehidi değil tüm Bethnahrin ve Mezopotamya halklarının ve inançlarının ortak şehididir. Bu kurşunlar sadece Kürt halkına değil, Türk ve Kürt halkının kardeşliğine sıkılmıştır. Yine biz biliyoruz ki bu öldürücü kurşunlar sadece Türk ve Kürt halkına değil  Anadolu’da yaşayan Arap, Asurî, Süryani, Mıhallemi, Ezidi, Ermeni, Laz, Çerkez ve diğer tüm halkların barış, huzur ve kardeşliğine sıkılmıştır. Biz biliyoruz ki halkın çok önemli  bir değeri olan mezarlıkların tahrip edilmesindeki amaç, mezarlıkları bozmak değil, tepki verecek halkı sindirmek ve öldürmek bunu üzerinden de bütün bir barış sürecini provoke edip halkları ve inançları bitirmektir.” dedi.

"BARIŞ SÜRECİ SABOTA EDİLİYOR"

“Barış süreci diyorlar ama barışın selametle ilerlemesi için  herhangi bir koruyucu yasal düzenlemeye gidilmiyor” diyen Aslan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Barış süreci sadece dil ile söylem ile yürümez, söylemler ancak  eylemler ile yaşam alanı bulabilecektir. Bundan dolayı da TBMM’de barışa has olağanüstü yasalar bir an önce  çıkarılmalıdır. İnsan öldürerek, daha fazla kan dökülmesine sebebiyet verip  barış sürecini bitirmeye yönelenlere kısas uygulanmalıdır. TBMM öncelikli olarak barışa kastedenler için ‘Kısas yasası’ hazırlayıp uygulamaya koymalıdır. Emri verenler de emri uygulayanlar da kısas uygulanması durumunda, hiçbir öldürme eylemi gerçekleştiremeyecektir. Zira öldürdüğü için öldürüleceğini bilen bir insan asla bir canlının hayatına kastetmez, öldürmez. Son bir yıllık barış sürecinde onlarca insanımız meşru ve demokratik gösteriler sırasında şehit edilmiştir. İşin ilginç ve görünmeyen yanı ise, barış sürecinde, demokratik sokak eylemlerinde  infaz edilenlerin sayısı, barış sürecinden öncekilerin sayısını geçmiştir. Öldüren katiller cezalandırılmadığından hatta terfi ettirilip ödüllendirildiğinden, yeni öldürmelerin yolu açılmış, seri ve serseri katiller  gün be gün artmıştır.”

"BARIŞA SAHİP ÇIKACAĞIZ"

Halklar ve inançlar olarak yüzyıllarca hasret kaldıkları barışı kimseye yedirtmeyeceklerini söyleyen Aslan, “Canımız bedenimizi, varımızı yoğumuzu feda ederiz ama barışı, barış istemeyenlerin insafsız vicdanına terk etmeyiz. Barış istemeyenleri, barışa kastedenleri  bu kadim ve kutsal coğrafyamızda istemiyoruz. Farklı halklar ve farklı inançlara mensup insanlar olarak, Anadolu’da yaşayan Hakperest  kardeş halklardan da istirhamımız Yüksekova’daki cinayetler nezdinde tüm  haksızlıklarda ve cinayetlerde insan olmanın gereği olarak Egemen ve muktedir zihniyete karşı seslerini yükseltmeleri ve reflekse geliştirmeleridir. Şehitlerimizi Allahtan  rahmetle anıyor, ailelerine sabır ve başsağlığı diliyoruz.  Katillerinin de bir an önce yakalanıp, kamu vicdanı ve yargı makamlarından mahkûm edilmesini talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Açıklamaya; Süryani Kültür Derneği Başkanı Yuhanna Aktaş, Midyat Eğitim-Sen Temsilcisi Reşit Aslan, Bethnahrin Asuri Süryani Keldani Arami Birliği Başkanı Savo İde, Eşbaşkan Yaşar Kaygısız , Anadolu Arap Birliği, Sami Halkları Topluluğu, Midyat Şemikan Birliği Başkanı Bozo Bilal Acar, Mıhallemi Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan ve Midyat Engelliler Derneği Başkanı Abdulhakim Yıldız destek verdi. 

Yapılan açıklamadan sonra grup, olaysız bir şekilde dağıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler