Güney Koreli Çocuklar, Midyatlı Süryanilere Misafir Oldu

Güney Koreli Çocuklar, Midyatlı Süryanilere Misafir Oldu

Güney Kore'den Midyat'a gelen 50'si çocuk 70 kişilik kafile Süryani ailelere misafir oldu.

A+A-

Güney Kore'de 'Hi Friend' (Merhaba Arkadaşım) adlı bir sivil toplum kuruluşunun organizasyonu ile Midyat İlçesi'ne gelen 50'si çocuk 70 kişilik kafile Süryani ailelere misafir oldu. 

Güney Koreli çocuklar, 3 gün boyunca Süryani çocuklarla çeşitli etkinlikler düzenleyecek, dini ayin ve törenlere katılacak. Midyat İlçesi'ndeki Süryaniler, 15 bin kilometre uzaktan gelen 7- 14 yaş aralığındaki Güney Koreli 50 çocuğu misafir etti. 

Güney Kore'de 'Merhaba Arkadaşım' adlı bir sivil toplum kuruluşunun organizasyonu ile Midyat'a gelen 70 kişilik kafile, çocukların birbirleriyle diyalog kurması, kaynaşması, tanışıp arkadaş olmaları için 3 gün süre ile  çocuklarla çeşitli etkinlikler düzenleyecek, dini ayin ve törenlere katılacak. 

Midyat'ta yaşayan Süryani ailelerin ev sahipliğinde Mor Hobil ve Mor Abrohom Manastırı ile Mor İşmuni Kilisesi bahçesinde akşamları düzenlenen etkinliklere katılan Güney Koreli 50 çocuk ile Süryani çocuklar beraber oyun oynarken, Süryani ebeveynler ve kafilede yer alan görevliler birlikte zaman geçiriyor. 

BARIŞ, SEVGİ, HUZUR GETİRSİN 

Midyat Süryani Kiliseleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Türker, "Etrafımız gerçekten ateş çemberi, ama bu tür kaynaşmalar inşallah bütün ülkelere, bilhassa ülkemize barış, sevgi, saygı ve huzur getirsin istiyoruz. Gerçekten şuan da bu insanlar 15 bin kilometre yol katıp buraya geldilerse gerçekten ülkemiz için ve bizler için bir gurur kaynağı olduğunu hissediyorum. Tabi biliyorsunuz şuan Ortadoğu kaynıyor, ama Türkiye’miz gerçekten çok huzurlu bir ülke ve çok emniyetli bir ülke olduğundan dolayı bu insanlar burayı tercih ettiler. Ve hatta bilhassa Midyat’ımızı. Midyat’ımız gerçekten çok barış ve huzur içinde yaşayan bir ilçe olduğundan dolayı bu insanlar buraya gelmişler. Diliyoruz ki bütün ülkeler, Ortadoğu’da bulunan ülkelerde de huzur ve barış sağlanmasını istiyoruz. Çünkü burası bir örnek, Türkiye bir örnek olduğundan dolayı, barış ve huzur olduğundan dolayı burayı tercih ettiler. O yüzden onlara da teşekkür ediyoruz, ülkemizi seçtikleri için. Dediğim gibi Midyat dinler ve diller kenti, barış kenti, dünyada tanınan bir ilçe olduğundan dolayı onlarda buraları seçmişler" dedi. 

Güney Kore kafilesi organizatörü Heri Ça ise Midyat'ı daha önce hiç bilmediklerini belirterek şöyle konuştu: 

"Ama bir şekilde bağlantı kurup, çocukların beraber oyun oynamaları, kaynaşmaları, arkadaşlık kursunlar diye geldik. Buraya yakın yerde Suriye olsun, Irak olsun bir savaş durumu var. Bunun için çok üzülüyoruz. Bizler oradaki çocuklar için dualar ediyoruz. Aslında bir kişi de olsa çocuklar ölmemeli. Onlarında hayatı sürdürebilecek hakları vardır." 

“TÜM DÜNYA ÇOCUKLARI MUTLU OLSUN, ÖLMESİN”

Ailesiyle birlikte düzenlenen etkinliklere katılan Süryani baba Ayhan Gürkan ise, “Kore’nin çocukları olduğu kadar bizim çocuklarda çok sevindiler. Bizlerde çok mutlu olduk. Koreli çocuklar bizleri tanımak için, kültürümüzü tanımak için, dini inancımızı tanımak için, kaynaşmak için buraya geldiler. Şuan burada olan görüntü zaten her şeyi anlatıyor. Dileğimiz tüm dünya çocukları mutlu olsun ve çocuklar ölmesin, daima gülsün” şeklinde konuştu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.