Güneş Enerjisinden Elektrik Üretiyorlar

Güneş Enerjisinden Elektrik Üretiyorlar

Midyat Meslek Yüksek Okulunun Bahçesi Güneşi Enerjisiyle Aydınlatılıyor…

A+A-

Midyat Meslek Yüksek Okulu Teknik Programlar Bölümü öğrencileri, kurdukları güneş panelinden elde ettikleri enerjiyle okulun bahçesini aydınlatıyor. Gün boyu güneş enerjisini depolayan akümülatörler, havanın kararmasıyla birlikte lambaların yanmasını sağlıyor.

Yenilenebilir enerjiye dikkat çekmek amacıyla güneş enerjisinden elektrik üreten panel geliştiren Öğretim Görevlisi Mehmet Rıda Tür ve öğrenciler, enerji tasarrufunda da ilk adımı attı. Güneş enerjisi depolayan akümülatör piller sayesinde hem kesintisiz enerji elde ediliyor, hem de faturada tasarruf sağlanıyor.

Kurduğu sistem hakkında da bilgi veren Midyat Meslek Yüksek Okulu Teknik Programlar Bölümü Başkanı Öğretim Görevlisi Mehmet Rıda Tür,  güneş enerjisinden elektrik üreten bir sistem geliştirdiklerini belirtti. Tür, “Hedefimiz yenilenebilir enerjiye dikkat çekerek çevre bilincini öğrencilerimize aşılamaktı. Proje başarılı olduğu için amacımıza ulaştık” ifadelerini kullandı.

Temiz enerji kullanımı açısından alternatif enerji kaynaklarından olan güneş enerjisi ile elde edilen elektriğin büyük önem taşıdığını anlatan Tür, “Günümüzde kullanılan yeraltı kaynakları mutlaka bir gün bitecek ve geleceğin en önemli enerji kaynağı güneş olacak. Bizde düşük maliyetli ve doğal yollarla bir panel yaptık. Bitmez enerji kaynağı olan güneşten faydalanarak okulun bahçesinin aydınlatılması için elektrik ürettik.” diye konuştu.

Güneş enerjisi kullanılarak üretilecek olan elektrik enerjisinin ekonomiye daha çok yararlı olacağını belirten Tür, şunları kaydetti:

“Güneş paneli; güneşten aldığı ışığı elektrik enerjisine çeviren bir paneldir. Diğer ismi güneş pilidir. Panelimiz aldığı güneş ışığını elektrik enerjisine çevirmektedir. Günümüzde bu sistemlerin hiçbir atığı olmadığı için yenilenebilir enerji olarak da tabir edilmektedir. Bu tip sistemler günümüzde yeni yaygınlaşmaktadır. Çok az bir maliyetle ciddi tasarruf sağlayan bir sistemdir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum