GSS borç yapılandırması için son şans

GSS borç yapılandırması için son şans

SGK Midyat Müdürü Abdurrahim Güneş, Genel Sağlık Sigorta (GSS) borç yapılandırması ile ilgili açıklama yaptı.

A+A-

SGK Midyat İlçe Müdürü Abdurrahim Güneş, GSS borç yapılandırması ile ilgili açıklama yaparak, SYDV’ye son başvuru tarihinin 31 Mart olduğunu duyurdu.

Güneş, Genel Sağlık Sigorta (GSS) prim borcu yapılandırmalarında son günün 31 Mart 2015 tarihi olduğunu anımsatarak, “Genel sağlık sigortası primi alacakları yönünden en geç 31 Mart 2015 tarihine kadar birimlerimize müracaat etmeleri gerekmektedir” dedi.

GSS prim borçlarını yapılandırmak için sayılı günler kaldı. Gelir testi yaptırarak borçlarınızı yapılandırabileceksiniz. 31 Mart tarihine kadar oturduğunuz ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak gelir testi işlemlerinizi başlatmanız gerekmektedir. GSS prim borçlarını sorgulamak için de E-SGM yada E- Devlet sistemlerinden online giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

GSS prim borcu sorgulamak için aşağıdaki adresten faydalanabilirsiniz:

https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/LoginT.action

SON TARİH 31 MART

Konuyla ilgili açıklama yapan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İlçe Müdürü Abdurrahim Güneş, “GSS ile ilgili yapılandırmamız hale hazırda devam etmekte olup, bununla ilgili GSS tabi sigortalılarımızın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak 31 Mart 2015 tarihine gelir testi yaptırmaları gerekmektedir. Bununla ilgili gelir testlerini yaptırmadıkları takdirde primlerinin bizde gözüken borç tutarları neyse o tutar üzerinden hesaplanacaktır. Sigortalılarımızın zor durumda kalmamaları için gelir testlerini muhakkak 31 Mart 2015 tarihine kadar yaptırmaları gerekmektedir. Daha sonra 30 Nisan 2015 tarihine kadar da gelir testi sonucu çıkacak olan G1, G2, G3 ve G0 olarak tespit edilen gelir tespiti rakamlarını ödemeleri gerekmektedir. Burada önemli olan muhakkak sigortalılarımızın mart ayı içersinde gelir testi yaptırmaları gerekmektedir” dedi.

Bugün kadar hiç gelir testi yaptırmayan GSS prim borçlarını nasıl yapılandıracakları hakkında bilgi veren Güneş, “GSS tescili yapıldığı halde gelir testine hiç başvurmayan kişilerin, yeniden yapılandırma hakkında maddenin Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihi takip eden aybaşından itibaren 6 ay içersinde yerleşim yerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gelir testi için başvurmaları durumunda GSS tescilleri, gelir testi sonucuna göre tescil başlangıç tarihinden itibaren güncellenecek ve belirlenen gelir seviyesine göre primleri tahakkuk ettirilecektir. 01 Ocak 2015 - 30 Haziran 2015 tarihleri arası GSS prim tutarları G1: 48.06 TL, G2: 144.18 TL, G3: 288.36 TL’dir. 11 Eylül 2014 tarihi itibariyle bu kapsamdaki kişilerin GSS primleri, tespit edilen gelir seviyesi esas alınarak tescil başlangıç tarihinden itibaren tahakkuk ettirilecektir. Ancak, bu kişilerce önceden pirimi ödenmiş olan süreler güncellenmeyeceği gibi 10 Eylül 2014 tarihiden önce ödenen GSS primlerin iadesi de yapılmayacaktır” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.