Gönüllü öğretmen ve öğrenciler, köy köy gezip masal anlatıyor

Gönüllü öğretmen ve öğrenciler, köy köy gezip masal anlatıyor

Midyat ilçesinde, çocukların masallar ile büyümesi için hayata geçirilen ‘Masallarla Büyüyoruz’ projesi kapsamında gönüllü öğretmen ve lise öğrencileri, köy köy gezerek miniklere masal anlatıyor.

A+A-

Midyat'ta öğretmenler ve lise öğrencileri, çocukların hayal dünyasını zenginleştirmek ve masalları sevdirmek amacıyla köy köy dolaşıyor.

Midyat Kaymakamı Ahmet Solmaz'ın, kent merkezi ve kırsaldaki çocuklar arasında fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla hayata geçirdiği 'Masallarla Büyüyoruz' projesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitimi Merkezi iş birliğinde gönüllü öğretmenler ve lise öğrencileri tarafından ilçeye bağlı 50 köyde uygulanacak. Proje kapsamında ilk olarak kırsal Beyazsu, Yemişli, Budaklı ve Pelitli mahallelerindeki köy okullarında çocuk masalı oyunu sahnelendi. Öğretmen ve liseliler, köy köy gezerek masal anlatıyor.

Anadolu'nun kültürel birikiminin gelecek nesillere aktarılmasının amaçlandığı projede yer alan gönüllü öğretmen ve öğrenciler, kar-kış demeden köyleri dolaşıp ilkokul ve ana sınıfı öğrencilerine masallar anlatıyorlar.

Ziyaret ettikleri köylerde okulları ziyaret eden masal ekibi, burada çocuklara "Maşa ile Koca Ayı" adlı Çocuk Masalı oyununu sahneye aktarıyorlar. Proje kapsamında Edebiyat Öğretmeni Abdurrahman Kaya'nın yönetmenliğinde lise öğrencileri Şeyma Aslan 'Maşa' rolünde ve İsmail Oral ise 'Kocaayı' karakteriyle köyleri gezip çocuklara masal anlatıyorlar.

Köylerde etraflarını çevreleyen çocukların hayal dünyasını zenginleştirmek ve onları eğlendirmek için de Tahsin Erbil'in çaldığı arbane eşliğinde çocuklara masallar anlatılıyor. Öğrencilerin anlattığı masalları can kulağı ile dinleyen çocuklar keyifli anlar yaşayarak bu sayede eğlenmiş oluyor. Masal anlatımı sonrası öğrencilere, 'bir tiyatro, bir bilmece, bir şarkı' ile çocukları eğlendiriyorlar.

Proje yürütücüsü Edebiyat Öğretmeni Abdurrahman Kaya, "Masallarla büyüyoruz projesi. Midyat Kaymakamı Sayın Ahmet Solmaz beyin tavsiyesi ve önersiyle biz böyle bir yola girdik. Geçen sene Midyat halk eğitim merkezinde tiyatro kursunu veriyorduk hem çocuklara hem de yetişkinlere yönelik. Dolayısıyla bu fikir ile bize geldiğinde Böyle bir şey yapabilir miyiz acaba köylere gidip, merkezdeki okullara gidip çocuklarla tiyatroyu, masalları buluşturabilir miyiz? Fikrini hiç düşünmeden tabi ki çok güzel olur bizim çocuklarımız için. Çünkü özellikle köylerdeki çocukların, öğrencilerin sosyal etkinliklere, tiyatroya karşı uzak oluşlarını görüyoruz. Buralara kadar tiyatronun gelmesi gerçekten biraz zor. Yetiştirdiğimiz öğrencilerimiz ile beraber tiyatroya meraklı olanlarla köy köy dolaşıyoruz şu anda. Geçen sene ilçe merkezinde yaptık bu sene artık köylere gidiyoruz." dedi.

Etkinlikte sahne alan oyuncu Şeyma Aslan da "Biz köylere gelerek köy çocuklarını eğlendirmek için bu projeyi yaptık. Öğreterek eğlendiriyoruz aslında. Köy çocukları olması da ayrıca beni mutlu ediyor çünkü köy çocuklarının imkanları kısıtlı. Biz buraya gelerek onların imkanlarını genişletip onları eğlendirmeye çalışıyoruz. Ben gerçekten de çok mutlu oldum. Onlar da mutlu oldular, sevindiler” diye konuştu.

Etkinliği izleyen Yemişli İlkokulu öğrencisi Stefan Özçatı ise "Okulumuzda tiyatro oldu. Birlikte eğlendik, güldük, birlikte zıpladık, birlikte alkışladık" dedi. Diğer öğrenciler de etkinlikten duydukları memnuniyeti dile getirerek, çok eğlendiklerini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.