Genç Beyinlerin Matematik Maratonu Başlıyor

Genç Beyinlerin Matematik Maratonu Başlıyor

Öğrencilere evrensel bir dil olan matematiğin yaşadıkları çağdaki yükselen değerinin sezdirilmesi amacıyla bu yıl ilk kez Midyat’ta matematik şenliği ve olimpiyatı düzenlenecek.

A+A-

Midyat Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliği ile ilçe genelinde düzenlenecek olan metematik şenliği ve olimpiyatı ile ilgili hazırlıklar devam ediyor.

Öğrenciler arasında matematiğe olan ilgiyi arttırmak, öğrencinin matematik seviyesini görmesini sağlamak ve öğrencilerin özgüven duygusunu geliştirmek amacıyla 50 okuldan 20 bin öğrencinin katılımıyla yapılacak olan yarışmada 767 öğrenciyi tebrik etmek ve motivasyonlarını arttırmak için 174 bin lira tutarında ödül dağıtılacak.

Matematik Şenliği ve Olimpiyatı ile ilgili açıklama yapan Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Matematiğin hayatın en önemli parçalarından biri olduğunu dile getirerek, amaçlarının öğrencilere matematik sevgisini aşılamak olduğunu söyledi.

Matematik şenliği ve olimpiyatını yaparak kentte eğitim ile ilgili bir gündem oluşturmak isediklerini belirten Bingöl, merkez, belde ve köylerde bulunan tüm ortaokul ve ortaöğretim öğrencilerinin katılımıyla matematik seviye belirleme sınavı, Matematik ile ilgili kompozisyon, resim ve şiir yarışması düzenleyeceklerini keydetti.

Midyat Kaymakaımı Oğuzhan Bingöl, “Öğrencilere matematiği sevdirmek, başarılı öğrencileri ödüllendirmek ve ayrıca öğrencilerin kendine güven duygusunu arttırmak istiyoruz. Hem okullara da bu konuda bir hareket kazandırarak Midyat’ın eğitimde kalite grafiğini yükseltmeyi amaçlıyoruz. Bu yarışmanın, matematiği sevdirmek dışında birde sosyal boyutu var.  Çocukların yarışmak için bir araya geldiği bu projede, diğer matematik severlerle buluşma ve kaynaşma fırsatları doğacak.” dedi.

“BU MİDYAT’IN PROJESİDİR”
Bu projeye herkesin sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Bingöl, “Bu yarışmanın yapılması ilçede matematik ile ilgili yeni ve güzel bir sürece girdiğimizi gösteriyor. Bu yıl bir başlangıç yaptık bunun devam etmesi gerekiyor. Ben bu projenin sahibi değilim, bu Midyat’ın projesidir. Biz burada gayret ediyoruz, çalışıyoruz. Bu nedenle herkesin bu projeye sahip çıkması lazım. Herkesin bu projenin bir yerinden tutmasını istiyorum. İnsanların birbirlerini eleştirdiği ve öğretmenlerin okey taşlarıyla meşgul olduğu bir ortamdan uzaklaşmamız gerekiyor” dedi.

Matematik bilgisinin bir insanın hayatını değiştirecek kadar önemli bir bilim dalı olduğuna işaret eden Bingöl, “Matematik sadece başlı başına bir ders değildir. Matematik bilgisi çok önemlidir, çünkü bu alan insanın hayatını değiştirebilecek kadar önemli bir bilimdir. Bana sorsanız derim ki, matematik iyi öğretildiğinde çok rahat öğrenilen bir derstir. Matematik öğrenildiğinde ise diğer derslerdeki başarı da yükseliyor. İyi bir matematik muhakemesi olan çocuk Türkçe’den de başarılı olur, Fen ve Sosyal dersinde de başarılı olur.” diye konuştu.

“AMACIMIZ MATEMATİK FOBİSİNİ YIKMAK”
Çocukların zihinlerini boş yere meşgul eden matematik fobisini yıkmaya dönük bir etkinlik yaptıklarını söyleyen Bingöl, etkinliğin düzenlenmesinin amacını da şu sözlerle açıkladı:

“Matematiği zayıf olan bir çocuğun korkarak ve çekinerek okula gitmesini istemiyorum. Matematikten bir almışsın dediklerinde, ‘zaten ben yapamıyordum’ diyen bir çocuğun dahi kentte kalmasını istemiyorum. Biz bu etkinlikle öğrencilerimizi eğlendirmekten ziyade eğitmek istiyoruz. Biz klasik bir kitap okuma etkinliği de düzenleyebilirdik ama matematiği öğrencilerin hayatına yerleştirmek istediğimizden biz bu etkinliği yapıyoruz. Bu etkinliğimizin olumlu sonuçlarını 3-4 yıl sonra muhakkak göreceğiz ama öncelikle bu eğitim kültürünü yaymamız gerekiyor. Bu alanda başarılı olursak farklı branşlarda da etkinlikler düzenlemeyi düşünüyoruz.”

Yapılan etkinlikle ilgil bilgileri de paylaşan Bingöl, “Düzenleyeceğimiz etkinlikte klasik bir test sınavı uygulamayacağız. Sorularımız bilimsel bir şekilde hazırlanacak. Bizler bu etkinlikle öğrencilerimizin matematik bilgilerinin olup olmadığını ve muhakeme yeteneklerini ölçeceğiz. Sınava katılan öğrencilerimiz matematik kurallarını bilmezse sorduğumuz soruları cevaplamayamaz.” açıklamasında bulundu.

MATEMATİK KONULU RESİM, ŞİİR VE KOMPOZİSYON YARIŞMASI
Kaymakam Bingöl, şenlik kapsamında sadece matematiği bilen değil, matemetiği bilmeyen çocuklar için de etkinlikler düzenleyeceklerini ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Matematiğin çocukların zihninde yer edinebilmesi için matematik sınavının dışında birde matematik konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları da düzenleyeceğiz. Belki de matemetiği hiç bilmeyen bir öğrenci matematik ile ilgili en güzel düşüncesini resmedecek, matematik ile ilgili bir şiir ve kompozisyon yazacak.Matematik bilgisi zayıf olan öğrencilerimiz de resim yarışmasında matemetikten ne anlıyorsa bunu hayal edip resmedecek. Önceden öğrencilerimize günün anlamına uygun şiirler yazdırıyorduk şimdi de matemetik ile ilgili en güzel mısralarını kağıda dökmelerini istiyeceğiz. Matematik ile ilgili öğrencilere şiir yazdırarak aslında bu dersin ne kadar önemli olduğunu onlara hissettirmek istiyoruz. Öğrecilerimiz, ‘ben güzel bir şiir yazığım zaman ödüllendirileceğim’ diyecektir.”

767 ÖĞRENCİYE ÖDÜL DAĞITILACAK”
Bu organizasyon için toplamda 250 bin lira harcama olacağının altını çizen Kaymakam Bingöl, “Etkinliğimizin ödüllerini tabana yaydık. Midyat merkez, belde ve köylerden yarışmaya katılması beklenen 25 bin öğrenci arasında başarılı olan 767 öğrenciye toplam da 174 bin lira para ödülü dağıtılacak. Yarışma sonucunda sınıfındaki, okulundaki ve yarışmanın genelindeki ilçe birincilerine ödüller verilecek. Bu iş için paramız yok Midyatlı iş adamlarından destek isteyeceğim.” ifadesini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum