Geleceklerine AB Projesiyle Yön Verecekler…

Geleceklerine AB Projesiyle Yön Verecekler…

Midyat’ta hayata geçirilen AB projesi kapsamında üniversite hocaları ile buluşan gençler, kariyerleri için ilk adımı attı.

A+A-

Midyat’ta hayata geçirilen AB projesi kapsamında üniversite hocaları ile buluşan gençler, kariyerleri için ilk adımı attı. 

Midyat’ta faaliyet gösteren Ortadoğu Okul Öncesi Eğitimi Geliştirme Derneği’nin hazırladığı ve AB destekli, ‘Kız erkek fark etmez herkes okusun’ projesi kapsamında orta öğretim öğrencilerinin geleceklerine yön vermelerine olanak sağlamak amacıyla ‘Kariyer Planlama ve Mesleki Tanıtım’ çalışması yapıldı.

İlçe merkezindeki Aziz Önen Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Nene Hatun Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Telkari Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ile beldelerde yer alan Çavuşlu Çok Programlı Lisesi, Söğütlü Çok Programlı Lisesi ve Şenköy Çok Programlı Lisesi’nde eğitim gören öğrencilere yönelik seminer verildi. 

Gerçekleştirilen programda Dicle Üniversitesi Öğretim Görevlisi Asım Kaçmaz ‘Kişisel Gelişim’, Selahaddin Eyyubi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ömer Güçlü ‘Kariyer Planlama’ ve Psikolog Barış Kılıç ise ‘Mesleki Tanıtım’ eğitimleri verdi. 

“DÜNYAYI YÖNETEN BİLGİDİR”

Fen Lisesi’nde düzenlenen programda konuşan İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Abdulkadir Altay, “Bugün burada kariyer ile ilgili bir etkinlik yapılıyor, ama arkadaşlarımız aylardır ilçemizde okuma fırsatı bulamayan dezavantajlı çocuklarımızın okula kazandırılması ile ilgili güzel çalışmalar yaptılar. Ben öncelikle onlara teşekkür ediyorum bu projeyi hazırladıkları için, ilçemize katkıları için. Değerli hocalarımız da buraya kadar teşrif ederek bilgilerini, birikimlerini sizlerle paylaştılar. Sağ olsunlar. Arkadaşlar, şuan dünyayı yöneten nedir diye sorsam bana cevap olarak ne verirsiniz, para mı bilgi mi? Evet arkadaşlar bilgidir. Parayı elde edersiniz, ama bilgiyi ancak uzun yıllar sonra çok ciddi bir çalışmanın sonucunda elde edebilirsiniz. Onun için çok çalışmak ve bol okumak gerekir. Ben bir örnek vermek istiyorum sizlere. Şuan ilçemizde binlerce Suriyeli yaşıyor değil mi? Suriye'den buraya gelen insanlar oradaki mal varlıklarını buraya getiremediler. Ama bilgileriyle buraya gelenler kısa bir süre içerisinde o bilgileri ile kendilerini kabul ettirdiler ve şuan saygın bir şekilde burada çalışmaktalar. İnsanın önünde ne olduğu belli değil. Siz nereye giderseniz gidin bilginizle, gitmiş oluyorsunuz. Sizin aletiniz, edevatınız, takımınız zihninizde taşıdığınızdır. Bilmem çok açıklayıcı oldu mu? Dünyanın neresine giderseniz gidin birikiminizle, kültürünüzle, edebinizle karşılanırsınız. Sizin çantanız zihninizdedir. Bunu bilerek kendinizi geliştirmeye çalışın. Hepinize başarılar diliyorum” dedi.

“MESLEK SEÇİMİNE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAK”

Program sonunda seminerler hakkında bilgi veren Proje koordinatörleri Tülay Talay Oral ve Saliha Doğru da, seminerlerin çok verimli geçtiğini ve bundan sonra bu tür eğitimlerin devam etmesi gerektiğini belirterek, “Bu tür kariyer planlama ve mesleki tanıtım programlarının öğrenciler için oldukça önemli ve olumlu sonuçlar verdiğini biliyoruz. Doğru meslek seçmek, aslında doğru yaşam biçimini seçmektir. Binlerce öğrencimizin gelecekle ilgili kararlarına ışık tutmak adına bu seminerleri düzenliyoruz. Gerçekten tüm seminerlerimiz çok verimli geçti. Öğrencilerin meslek seçimine bu projenin önemli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz. Seminerlerde; öğrencilerimizin kariyer planlaması yaparken, vizyon misyon ve hedefler belirlemeleri önerildi. Bu anlamda öğrencimize bu hedeflere ulaşma yolunda ilerlerken nelere dikkat etmeleri gerektiği konuları üzerinde duruldu.” diye konuştular.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum