Geleceğin Ressamları, Deprem Bilincini Çizdikleri Resimlerle Anlattı

Geleceğin Ressamları, Deprem Bilincini Çizdikleri Resimlerle Anlattı

Mardin'in Midyat İlçesinde, Deprem konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla ilçe genelindeki öğrenciler arasında 'Afetler ve Deprem' konulu resim yarışması düzendi.

A+A-

Midyat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi tarafından Okulum Afete Hazır Projesi kapsamında lise, ortaokul ve ilkokul öğrencileri arasında "Depreme Hazırlıklı Ol" konulu resim yarışması düzenledi.

Öğrencilerin deprem konusunda bilinçlendirilmesi, olası deprem durumunda neler yapılabileceği hususunda farkındalık yaratmayı ve depreme hazır bireyler yetiştirmeyi amacıyla düzenlenen yarışmada öğrenciler kuru boya tekniği ile resim çizdiler.

Çizilen resimler daha sonra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde resim öğretmenlerinden oluşan jüri komisyonu tarafından yarışmaya katılan eserler amaca uygunluk, yaratıcılık, resim tekniğini uygulama, kompozisyon ve özgünlük kriterlerine göre değerlendirildi.

midyat-resim-yarismesi-cemile-kaplan.jpg

Lise kategorisinde Anadolu Lisesi öğrencisi Cemile Kaplan, Ortaokul kategorisinde Fahrettin Önen Ortaokulu Öğrencisi Muhammed Uğur Aygün ve ilkokul kategorisinde Selahaddin Eyyubi İlkokulu Öğrencisi Cennet Yaren Taş yarışmada birinci olurken, jüri komisyonu tarafından seçilen 7 öğrencinin eseri de Jüri Özel ödülüne layık görüldü.

Anadolu Lisesi Resim Öğretmeni Evin Kutluk, Fahrettin Önen Ortaokulu Resim Öğretmeni Ece Kayacı ve Selahaddin Eyyubi İlkokulu Sınıf Öğretmeni Aycan Aydın, yarışmada dereceye giren öğrencilerine ödül töreninde eşlik ederek mutluluklarını paylaştı.

Eserleri çizen genç yetenek ressamlar için Hükümet Konağında ödül töreni düzenlendi. Törene, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Altay, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi Uzmanı Ziya Özen, okul müdürleri, resim öğretmenleri  ve dereceye giren öğrenciler katıldı.

İlçe Mili Eğitim Müdürü Abdulkadir Altay, yarışmanın amacı ile ilgili yaptığı konuşmanın ardından sahneye çağrılan genç yetenek ressamları kutlayıp, çeşitli ödüller verdi. Ödül töreni toplu resim çekiminin ardından sona erdi.

"BİLGİLERİNİ TABLOLARINA VE ESERLERİNE YANSITMIŞLAR"

İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Altay, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Bununla beraber gördük ki öğrencilerimiz aslında bu konuya çok güzel hazırlıklıymış. Çok güzel bu konuda edindikleri bilgileri en azından tablolarına ve eserlerine yansıtabilmişler. Umut ediyorum ki ülkemiz daha böyle büyük afetler yaşamaz. Fakat afetler kaçınılmaz olduğu için çocuklarımızın bu bilinçle yetişmesi bizim için önemli. Bu yarışma bu manada öğrencilerimizin bilinç düzeyini artırmaya yönelik bir yarışmaydı ve okullarımızda çok güzel eserler ortaya çıktı. Biz de bugün bu öğrencilerimizin duyarlılığını ve bu konudaki başarısını hem tebrik etmek hem de duyarlılığını artırmak amaçlı bir küçük ödlü töreni tertipledik" dedi.

"MİDYAT‘IN VE OKULUMUZUN GÜVENLİĞİNİ ANLATTIM"

Eseri lise kategorisinde birinci seçilen Cemile Kaplan, "Açıkçası ben deprem olduğu gün beni en çok etkileyen fotoğraflardan biri biliyorsunuz fay hatlarının yoları ve köyleri birbirinden ayırmasıydı. Bu gerçekten akla hayale sığmayan bir durum. Benim de amacım zaten burada buydu. İnsanların birbirini koruyamaması ve sadece küçük bir afetin bile bütün on şehri yıkabilecek güçte olmasıydı. Burada da yaptığım aslında bizim Midyat‘ın ve okulun güvenliğinin bizim için iyi olması çünkü deprem olduğu anda da bir çok benim arkadaşlarım, öğretmenlerim dahil okula sığındılar. Okulların ve daha böyle bir binaların güvenliydi. Yani açıkçası gösterme amacım oydu." dedi.

YAŞAM KORİDORU

Eseri ortaokul kategorisinde birinci seçilen Muhammed Uğur Aygün, çizdiği resim ile ilgili şu bilgileri verdi: "Şuarada yaşam koridorları var. Burada da mahsur kalmış bir insan. Onu el ele verip kurtarıyorlar. Birlikte çalışıyorlar."

ROBOTA DÖNÜŞEN OKUL

Eseri ilkokul kategorisinde birinci seçilen Cennet Yaren Taş da, çizdiği resmi şu sözlerle anlattı: "Bu okul aslında bir robota dönüşüyor bir şeyler olduğunda ve her şeyden güçlüdür. Hiç bir şey ona dokunamaz."

"BÖYLE BİR YARIŞMANIN OLMASI HER ZAMAN ÇOK İYİ"

Eseri Jüri Özel ödülü alan Lise öğrencisi Nazelin Ay, "Bu resmi çizerken aslında deprem deyince benim ilk aklıma gelenler o yıkılan binalar oldu. binalar, bina değil de sanki üst üste yıkılmış kağıtlar gibi direk çöktüler. Hani televizyonda gördüğümüz kadarıyla da çok kötü bir şekilde yıkıldılar. Bir sürü insan altında kaldı, yardımların çoğu yetişemedi. Aklıma ilk bu geldi bu yüzden bunu canlandırmak istedim. Söz olarak da hocamdan yardım almıştım 'Sesimizi duyan var mı? Biz buradayız' şeklinde bir slogan yazmak istedim Üstüne. resmi çizerken açıkçası aklıma bunlar geldi. Depremdeki insanları düşününce böyle bir yarışmanın olması her zaman çok iyi ve çok güzel." dedi.

AFETE HAZIRLIK

Eseri Jüri Özel ödülü alan Lise öğrencisi İdil Kaplan, "Etkinlik afete okulumuz hazır mı? İnanların bilinçlenmesi için çizdik resmi. Böyle üç bölümde anlattım. Biri sınıftaki anını, biri toplanma anını diğeri de işte yardım ederken" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum