Futbolda 8 kural değişiyor

Futbolda 8 kural değişiyor

'Bariz Gol Şansı' kuralının değiştirilmesi için FIFA'nın yaptığı teklif dikkat çekici.

A+A-

IFAB (Uluslararası Futbol Birliği Kurulu) yıllık Genel Toplantısı İngiltere Futbol Federasyonu'nun başkanlığında Surrey'de 3 Mart'ta gerçekleştirilecek. Bu yılki toplantının gündeminde toplam sekiz konu yer alıyor. Özellikle 'Bariz Gol Şansı' kuralının değiştirilmesi için dünya futbolunun patronu FIFA'nın yaptığı teklif dikkat çekici. İşte 8 değişiklik:

REKLAMLARA YENi DüZENLEME

Zemİn üstündeki reklamlar oyun alanını çevreleyen çizgilerden en az 1 metre uzakta olacaktır. Dikey duran reklamlar taç çizgilerinden en az 1 metre uzakta olacaktır. Dikey reklamlar, kale çizgisinden, kale ağları derinliğiyle aynı hizada ve en az 1 metre olacaktır. Oyun alanının çevreleyen çizgilere 5 metre mesafede olan bütün dikey reklamlar bu çizgilere paralel olacaktır.
BU yeni kuralla artan reklamlar yüzünden görüş açısının kapanmasının engellenmesi ve sporcu sağlığını korumak hedefleniyor.

ESAME LiSTESiNDE DEVRiM

İSMİ bildirilmiş bir yedek oyuncu, ismi bildirilmiş bir oyuncu yerine oyunun başında sahaya girer ve hakem bu değişiklikten haberdar edilmemişse:
HAKEM ismi bildirilmiş yedek oyuncunun oyuna devam etmesine izin verir...
İSMİ bildirilmiş yedek oyuncuya disiplin uygulaması yapılmaz...
KUSURLU takımın izin verilen oyuncu değişikliği sayısı azaltılmaz...
HAKEM olayı ilgili makama rapor eder.
BU değişiklik genellikle ısınma sırasında sakatlanan oyuncular için yapılıyor. Bu durumlardaki değişikliklerde hakeme haber verilmediği durumlarda ortaya çıkan karışıklığın önlenmesi için açıklık getiriliyor.

UZATMADA ARTI 1 DEĞiŞiKLiK

FIFA'nIn konfederasyonların veya ulusal federasyonların düzenlediği maçlarda en çok üç oyuncu değiştirilebilir. Uzatma devrelerinde dördüncü oyuncu değişikliği yapılabilir.
FUTBOL oyun kurallarındaki bu değişiklikle 120 dakikalık uzatmaya giden maçlarda teknik seviyenin devam ettirilmesi ve oyuncu sağlığının korunmasını destekleme hedefleniyor.

TOZLUKLAR TEK RENK OLACAK

TozluklarIn üzerine dıştan bant veya benzer meteryal uygulanırsa, bunlar tozluklarla aynı renkte olmalı.
BU değişiklikle farklı tozluklar kullanılması ve en son topun hangi oyuncu tarafından oynandığının daha kolay tepsiti hedefleniyor.

HAKEM ATIŞINDA 'iNCE' AYAR

KURAL 8-Oyunun başlaması ve tekrar başlaması
HAKEM atışı, aşağıdaki hallerde tekrarlanacaktır:
EĞER top kaleden içeri girerse:
EĞER top doğrudan vurularak rakip kaleye girerse, gol kararı verilecektir
EĞER top doğrudan vurularak kendi kalesine girerse, bir köşe vuruşu verilecektir
HAKEM atışında tek oyuncu pek çok durumda gol kaydetmektedir. Bu durumda gol vermek zorunda kalan hakemler büyük baskıya maruz kalıyor.

FAUL YORUMLARINA ÖNLEM

BİR oyuncu, kasıtlı olarak topu elle tuttuğu veya oynadığında sportmenlik dışı davranıştan dolayı ihtar verilmesi gereken durumlar vardır. Örneğin, eğer oyuncu:

KASTİ olarak ve açık şekilde bir rakibin topa sahip olmasını engellemek için topu elle tutarsa ifadesinden 'açık şekilde' bölümü çıkartılacak.
'KASITLI ve açık şekilde rakibin topa sahip olması' ifadesi farklı yorumlara neden oluyordu. Yeni metinde 'açık şekilde' ifadesi silineceği için yorum da kolaylaşacak.

TAKTiK FAULE 'iHTAR' VERiLECEK

FAUL ve Fena Hareketler

Sportmenlik dışı davranışlardan dolayı ihtarlar.
Sportmenlİk dışı davranıştan dolayı bir oyuncuya ihtar verilmesi gereken farklı durumlar mevcuttur, örneğin eğer bir oyuncu:

Direkt serbest vuruşa hükmedilebilecek yedi kusurdan birini kontrolsüz bir şekilde yaparsa...
UMUT vaat eden bir hücumu önlemek için taktik nedenlerle rakibe müdahale ederek veya bozarak bir faul yaparsa...

KENDİ ceza alnı içinde, topla oynama şansı bulunurken, rakibin bariz gol atma şansını, onu tutarak veya faul yaparak engellerse.
BU kuralla, taktik faullerde futbolcu sağlığını tehlikeye atmasa bile yapılan herhangi bir sportmenlik dışı harekette de ihtar öngörülüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.